19 Ağustos 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara24°C

BARO BAŞKANI GAZANFER GÜNLER’İN TARTIŞMALI TAHLİYE KARARI İLE İLGİLİ YORUMU: “BU BİR AF DEĞİL”

Baro Başkanı Gazanfer Günler’in tartışmalı tahliye kararı ile ilgili yorumu: “Bu bir af değil”

07 Ocak 2011 Cuma 00:00

Adam öldürme suçlarından yargılanan ve tutukluluk süresi 5 yılı geçen cinayet sanıklarının tahliye edilmesiyle ilgili Yargıtay kararı hukuk camiasını ikiye böldü. 2000 yılında çıkarılan “Rahşan Affı’nı” yeniden akıllara getiren kararı, Baro Başkanı Gazanfer Günler değerlendirdi.

“Adam öldürme” suçlarının temyiz incelemesini yapmakla görevli Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) tutukluluk süresini belirleyen 102’nci maddesinin 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmesinin ardından toplam 50 cinayet sanığının 5 yıllık azami tutukluluk süresi dolduğu için tahliyesine karar verdi. 2000 yılında çıkarılan ve kamuoyunda “Rahşan Affı” olarak bilinen Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası’nı akıllara getiren Yargıtay kararına ile ilgili merak edilenleri Bolu Barosu Başkanı Gazanfer Günler cevaplandırdı. Yargıtay’ın tahliye kararına ilişkin Baro Başkanı Günler, önemli açıklamalarda bulundu.

102’NCİ MADDE TUTUKLULUK SÜRELERİNİ SINIRLAMIŞTIR

Günler yaptığı açıklamada “Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 102’nci maddesi tutukluluk sürelerini sınırlamıştır. Ağır Ceza Mahkemesi görevine giren işler, girmeyen işler, bir de özel yetkili mahkeme görevine giren işler şeklinde ayrılıyordu. Aynı yasanın uygulama kanunun 12’nci maddesi tutuklulukta geçen sürelerin yürürlük tarihini 1 Nisan 2008 olarak hükme bağlamıştı. Daha sonra yürürlüğe giren yasa ile bu 31 Aralık 2010 tarihine çekilmiştir. Bugün yaşanan olay, bu yasanın uygulanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Sayın Adalet Bakanı’nın açıklamalarına göre, bu kapsamdan yararlanacak tutuklulardan dörtte biri alt derece mahkemelerde yani yerel mahkemelerde yargılaması devam eden sanıklar, dörtte üçü Yargıtay ilgili ceza dairelerinde yargılaması devam eden sanıklarla ilgilidir” dedi.

ZAFİYET OLUŞTU

Günler sözlerini şu şekilde sürdürdü “Tıkanma tüm yargıda söz konusu olmakla birlikte ağırlıklı olarak Yargıtay’dadır. Yargıtay uzun süredir karar vermemektedir. 2008 yılında bu yasa 2010 yılına sarkıtılmasına rağmen bugünün öngörülebilir olmasına rağmen Yargıtay bu konuda hızlı hareket edememiştir. Bu iş yükü ağırlığından, fiziki imkân ve personel yetersizliğinden olabilir. Yargı genel bütçeden son derece az pay almaktadır. Bu nedenle yargı imkânları, fiziki imkânları maalesef istenen çağdaş düzeye ulaşamamaktadır. Yargıtay’da bir ceza dosyasının üç yıl beklemesi çok uzun bir süredir. Türkiye’de bugün bu sorun yaşanmaktadır. Örneğin 2009 yılında 10 bin 700 dosya zaman aşımına uğramıştır. 2010 yılında 15 bin dosyanın zaman aşımından düştüğü tahmin ediliyor. Bu sonuçtan anlıyoruz ki, Yargıtay’da ciddi sıkıntı vardır. Bu bir zafiyet. İşlenen suçların bir de mağdur yanı vardır. Kamuoyunda bu tahliyeler infialle karşılanmıştır. Bu konuda tahmin ediyorum, hükümet yeni bir yasal düzenleme düşünebilir”

BU İNSANLAR EBEDİ ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMADI

Bazı hukukçuların, tahliye kararını ‘Rahşan affından da beter!’ şeklinde yorumlamalarını Günler şu şekilde değerlendirdi “Bu bir af değil. Sonuçta failler, yani sanıklar mutlaka yargı tarafından hak ettikleri cezaya çarptırılacaktır. Bu cezayı eninde sonunda çekecektir. Bu bir geçici tahliye, bu insanlar ebedi özgürlüğüne kavuşmadı. Yargılama devam ediyor, af farklı bu farklı bir olay. Tutuklama kaçmayı, delileri karartmayı önleyici tedbirdir. Bu tedbir sona erdi. Düşünün on yıl geçmiş hüküm kuramamışsınız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’yi adil yargılama kurallarını ihlal ettiği için çok uzun tutuklama dönemlerinde mahkûm etti. O bakımdan Türkiye böyle bir değişiklik yapmak zorundaydı. Bu değişikliği 2005 yılında uyum yasaları çerçevesinde yaptı. Yargıya da 2008 ve 2010 gibi süreler verdi. Bu süreler içersinde yargı gerekli manevrayı yapamadı.

DEVLET TAHLİYE ETMEKLE SANIĞI CEZALANDIRMA HAKKINDAN VAZGEÇMİŞ DEĞİL

Günler açıklamasının devamında “Tutuklama ceza değildir, bunu ayırmak lazım. Ceza kesinleşen ceza mahkemesi yolu ile verilecektir ve mutlaka çektirilecektir. Bu ayrı bir olay. Devlet tahliye etmekle sanığı cezalandırma hakkından vazgeçmiş değil. Altını çiziyorum bu bir af değil. Kamuoyunda 57 bin kişinin tahliye olacak, diye kanaat uyandı. Adalet Bakanlığı’nın 5 Ocak günü açıklaması ile tezhip edildi. Adalet Bakanlığı’na göre bu sayı bini geçmeyecek. Ayın üçünden itibaren tahliyeler başladı. Bugüne kadar 985 kişi tahliye oldu” dedi.

SUÇLULAR LAYIK OLDUĞU CEZAYA ÇARPTIRILACAKTIR

Günler açıklamasının sonunda “Tıkanma Yargıtay’da. Uzun tutukluların 4’te 3’ü Yargıtay’da bekleyen tutuklular. Bu demektir ki Yargıtay’da birikim var. Daire sayısı çoğaltılacak, personel sayısı imkanlar çoğaltılacak Yargıtay’ın imkanları genişletilirse sorun çözülecektir. Yıllık ceza dairelerine giden ceza dosya sayısı 500 bin civarında. Bu dosyaların bir kısmı incelemediği için zaman aşımından gidiyor bu af gibi algılandı. Tutuklular tahliye oldu. Tabi ki kamu vicdanı kabul etmiyor. Eğer beş kişiyi öldürmüşse, on sekiz kişiyi öldürüp on yılda tahliye olmuşsa, vicdan kabul etmiyor. Bu af değil, beraat değil. Mutlaka suçlular layık olduğu cezaya çarptırılacaktır” dedi.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.