22 Nisan 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara13°C

SANAYİ VE TİCARET BAKANI NİHAT ERGÜN: "YERLİ MAKİNE KULLANIMININ DESTEKLENMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün: "Yerli makine kullanımının desteklenmesi için çalışmalarımız var"

09 Ocak 2011 Pazar 00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin 10 milyar dolar makine ihracatı yaparken, 20 milyar dolarlık makine ithalatı yaptığını, satın alınan makinelerin ülkede üretilebildiğini belirterek, yerli makine kullanımının desteklenmesi için çalışmalarının olduğunu açıkladı.

Nihat Ergün, Makine Sektör Toplantısı'na katılmak için bugün Bolu Abant Tabiat Parkı'nda bulunan Abant Palace Otel'e geldi. Bakan Ergün, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Ak Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral ve Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran tarafından karşılandı. Otelin lobisinde çay içen Ergün, sektör temsilcileri ile sohbet etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergün, Türkiye'nin ihracat ve ithalat dengesini sağlamak için stratejik adımlar atıldığını söyleyerek, "Türkiye ekonomisi dışa açık bir ekonomi. Dışa açık ekonomilerde ithalat ve ihracat beraber yürütülen bir konudur. Önemli olan ihracat-ithalat dengesini sağlamaktır. Türkiye bu dengeyi sağlamak için önemli stratejik adımlar atıyor. Sanayi stratejik belgelerinin temel amaçları da budur. Her sektörde mümkün olduğu kadar Türkiye'nin ithalat ve ihracat dengesini koruması lazım. Bu dengeyi koruyacak tedbirleri geliştiriyoruz" dedi.

Türkiye'nin cari açık problemindeki en büyük kaleminin enerji olduğunu açıklayan Ergün, "Dış Ticaret Müsteşarlığımız bünyesinde yapılan sektörlerin ihracat stratejileri ile ilgili belgelerde de aynı mantıkla hareket ediyoruz. Makine sektöründe önemli açığımız var. Türkiye yatırım yapılan bir ülke. Makine alıp istihdam sağlanılıyor. Üzüleceğimiz taraf şu; satın aldığımız makineleri kendimiz yapabildiğimiz halde dışarıdan satın alıyoruz. Kendi ürettiğimiz makinelerin dış pazarlarda daha çok yer alabilmesi, hem de iç pazarda yatırım malı olarak daha çok tüketilmesi için tedbir geliştiriyoruz. Adımlar attık. Yerli makine kullanımının desteklenmesi gibi çalışmalarımız var. Türkiye'nin cari açık problemindeki en önemli kalem enerjidir. Yaklaşık 40 milyar dolarlık bir enerji ithalatına sahibiz. Bu bizim dış açığımızda önemli bir kalem. İkinci önemli kalem de yatırım mallarıdır. Türkiye 10 milyar dolar makine ihracatı yaparken, 20 milyar dolarda makine ithalatı yapmaktadır. Makine sektörünün güçlendirerek ihracat kapasitesini arttırıp, Türkiye'de üretilen makine kullanımını arttırıp bu çalışmalarımızı yapıyoruz" diye konuştu.

"2023'DE 500 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİMİZ VAR"

Ergün, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bir taraftan hidroelektrik santral yatırımları güçlendiriliyor, termik santrallerin kapasite arttırımı ve onarım çalışmaları, çevreye duyarlılık çalışmaları yürütülüyor. Doğalgazdan enerji üretilmesi konusunda yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar, güneş ve termal enerji kaynaklarından enerji üretimi çalışmaları devam ediyor. Nükleer enerji ile çalışmalar sürüyor. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak çalışmalardır. Bu tartışmalar yapılabilir ama bir taraftan Türkiye hem enerji de, hem makine ve teçhizatta, hem de ara mallarındaki kalemleri bir yandan azaltıp ihracat kalemlerini de arttıran çalışmaları yürütüyor. O tartışmalardan çok yapılan çalışmalar önemlidir. Çalışmaya önem vermemiz gerekiyor. Herkes bu gerçekleri görerek enerjiyse enerji, makineyse makine konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Amacımız Türkiye'yi ihracatının ithalatını karşılayan ülkelerden bir tanesi haline getirmek. 2023'de 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Kuvvetli bir alt yapı oluşturmak lazım. 2023'ün Türkiye'sinde oraya geldiğimiz zaman, Türkiye ihracat-ithalat dengesini hem ihracatını büyüterek, hem de ithalatını dengeli şekilde sürdürerek iki dengeyi parametre halinde oluşturan bir ülke olacaktır. Bütün çalışmalarımız bu şekilde"

"HEDEFİMİZ, TÜRKİYE'Yİ, AVRASYA'NIN ORTA VE İLERİ TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLERDE ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK"

Bir gazetecinin "Sanayi strateji belgelerinin ne tür avantajları olacak?" şeklinde sorduğu soruya Ergün, "Yol haritasıdır. Kim ne yapacağını bilecek. Büyük bir hedefimiz var. Türkiye'yi, Avrasya'nın orta ve ileri teknolojili ürünlerde üretim merkezi haline getirmek. Bu hedefe varmak için bazı hedeflerimiz var. Uygulayacağımız politikalar var. Bu politikaları gerçekleştirirken yapacağımız eylemler var. Hepsinin bir takvimi var. Strateji belgesi tüm kurumlar için yol haritasıdır. Türkiye bu yol haritasını dikkatle uyguladığı zaman hedefine rahat bir şekilde varabilecek. Yol haritanız yoksa hedefiniz ne kadar büyük olursa olsun nereye gideceksiniz? Strateji belgesi bütün kesimler açısından önemli. Yoksa kendi kendimize konuşup dururuz. Yolda karşımıza ne çıkacak, nerede duracağız. Bütün bunların planları yoksa çok büyük hedeflerden bahsedebiliriz ama o hedeflere ancak bir stratejik planla ulaşmak mümkün" diye cevap verdi.

Bakan Ergün daha sonra basına kapalı olarak gerçekleştirilen moderatörlüğünü Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran'ın yaptığı toplantıda makine sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.