23 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

BEŞKAVAKLAR MAHALLESİ MUHTARI MEHMET ÖZBEY; MAHALLEMİZDE GÜPEGÜNDÜZ HIRSIZLIK OLAYLARI YAŞANIYOR

BEŞKAVAKLAR MAHALLESİ MUHTARI MEHMET ÖZBEY; MAHALLEMİZDE GÜPEGÜNDÜZ HIRSIZLIK OLAYLARI YAŞANIYOR

10 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

Hırsızlık olaylarının en fazla yaşandığı mahallenin Beşkavaklar olduğunu belirten Muhtar Mehmet Özbey, artan asayiş olayları karşısında çaresiz kaldıklarını söyledi. Muhtarların hizmet noktasında belediyelere mecbur bırakıldığını dile getiren Özbey, belediyelerin mahallelere seçimde çıkan oy potansiyeline göre hizmet ettiklerini savundu.

RÖPORTAJ: MEHMET KORKUSUZ

Beşkavaklar Mahallesi Muhtarı Mehmet Özbey'le bir araya geldik. Beşkavaklar Mahallesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Özbey'le yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

Özgeçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

1955 yılında Mudurnu'da doğdum. Yirmi altı yıl öğretmenlik görevi yaptım. Emekliliğimin ardından Demokratik Sol Parti İl Başkanlığı görevim oldu. Daha önceki dönemde Bolu Gündem'de köşe yazılarım yayınlandı. 2009 yılında da Beşkavaklar Mahallesi muhtarlığına seçildim.

Muhtarlık nereden aklınıza geldi?

Benim gözümde küçük idare yoktur. Halkla, yoksulla iletişim edinmek benim ana felsefemdir. Onlara çare üretmek için hangi mekanizma olursa olsun orada görev alırım. Bu il başkanlığı da, muhtarlık da, gazetecilik de olabilir. Yoksulluk ve varlık olgularından da geldiğim için, insanların eksikliklerinin devlet kademelerine ulaştırılabilmesi için her görev kademesinde görev alırım. Muhtarlık nasip oldu. Daha önce muhtarlığı hiç düşünmemiştim. Kendiliğinden gelişti. Muhtarlığa adaylık süresinin son dördüncü günü başvuruda bulundum ve kazandım.

Mahallenizde ilk göze çarpan sorunlar nelerdir?

Park sorunumuz var; ancak sorunumuzu ilettiğimiz yetkililerden yeterli ilgiyi göremiyorum. Ayrıca Beşkavaklar Camii'nde imar sorunundan kaynaklanan bir inşaat problemimiz var. Sorun inşaatın camiye üç buçuk metre yakınında yapılması ve üç kat olması gerekirken, altı kata ruhsat verilmiş olması. Konu Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'ne taşındı. Mahkeme yürütmeyi durdurdu ve ruhsatın iptaline karar verdi. İnşaat durduruldu; fakat konunun ne olacağı hala belirsizliğini koruyor.

Hizmet binanızdan memnun musunuz?

Benim için bina önemli değil. İçinde bir masası, bir sandalyesi olsun yeter. Ama idealimi soruyorsanız, öyle bir bina olsun ki içinde bilgisayar kurs salonları, toplantıları salonları olsun. Halkımızı üretime dâhil edebileceğim bir hizmet binası olsun.

Mahalle nüfusunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Beşkavaklar Mahallesi her geçen gün göç alan, elit bir mahalle. Aylık iki yüzün üzerinde ailenin yaşam alanı seçtiği Beşkavaklar'a yılda ortalama iki binin üzerinde aile göç ediyor. Bugün itibariyle Beşkavaklar on beş binin üzerinde bir nüfusa sahip. Bolu'ya yön veren kişilere baktığınızda önemli birçoğu mahallemizde ikamet ediyorlar. Gelişmelere açık olan mahallemiz eğer bu hızla giderse, Bolu'nun gelecekte en popüler mahallesi olacak. Son olarak İşadamı Yılmaz Becikoğlu tarafından yapımı sürdürülen My Dream City, gelecekte mahallemi-zi cazibe merkezi haline getirecek.

Ne kadar seçmenin desteğiyle göreve geldiniz?

2009 yılında katıldığım muhtarlık seçiminde mahallemde 5 bin 100 seçmen oy kullandı ve 3 bin 500 oy alarak muhtarlığa görevlendirildim.

Altyapı sorunlarınız var mı?

Altyapı sorunları ufak tefek pürüzler dışında tamamlanmış durumda. Daha çok mahallemizde üstyapı sorunları mevcut. Öncelikle ana yollarımızın asfaltlanması ve kaldırımlarının yenilenmesi gerekiyor.

Sizce muhtarların sorunları nelerdir?

Şu anda bir muhtarın yerel yönetimlerle diyalogları iyiyse, mahallesine hizmet getirebiliyor. Aksi takdirde muhtarlar tamamen belediyenin elinde kalmış durumda. Belediye isterse yapıyor, isterse yapmıyor. Yani seni pas geçebiliyor. Hatta belediyeler hizmetleri çoğu zaman çıkan oy potansiyeline göre de gerçekleştirebiliyor. Ama Beşkavaklar Mahallesi'nde ne ben, ne de mahallemde yaşayan vatandaşlarımız böyle bir değerlendirmeye boyun eğmez. Mahallelilerim daha çok kurumların görevlerini çok iyi bilen kişiler oldukları için dilek ve şikâyetlerini doğrudan yetkili makamlara iletirler. Mahallelilerim kamuoyu baskısı oluşturarak kurumlardan gerekli hizmetleri almakta zorlanmamaktadır. Bu durum ayrıca benim görevimi de kolaylaştırmaktadır. Ama yine de zaman zaman bunlar yeterli olamayabiliyor.

Neden?

Bolu'da en fazla hırsızlık olayının yaşandığı mahalle Beşkavaklar'dır. Bu nedenle de emniyet müdürlüğü ile doğrudan iletişim içindeyiz. Her ne kadar gerekli tedbirleri alsak da, D-100 karayolunun bu mahallenin kenarından geçmesi hırsızlıklara zemin hazırladığı kanaatindeyiz. Mahallemizdeki mobesse kamera sayısının artmasını istiyoruz. Çünkü bu hırsızlık olayları vatandaşlarımızın işyerlerinde oldukları vakitlerde, çoğunlukla gündüz saatlerinde yaşanıyor. Yetkililerin kamera sayısını arttırmanın pahalıya mal olacağını düşünmelerini istemeyiz. Biz mahalleliler olarak bu kamera harcamalarına destek verecek güçteyiz. Çünkü kamera sayısının arttırılması sayesinde mahallemizde sıkça yaşanılan hırsızlık olaylarının azalacağı inancındayız. Bu çağrımızı Valilik, Belediye ve Emniyet Müdürlüğü'ne yapıyoruz.

(Röportajın devamı yarın)


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.