18 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul4°C
  • Ankara0°C

BEŞKAVAKLAR MAHALLESİ MUHTARI MEHMET ÖZBEY:“BİZDE PAZARYERİ İSTİYORUZ”

Beşkavaklar Mahallesi Muhtarı Mehmet Özbey:“Bizde pazaryeri istiyoruz”

11 Ocak 2011 Salı 00:00

Beşkavaklar Mahallesi’ndeki semt pazarının cadde üzerine kurulduğunu belirten Muhtar Mehmet Özbey, mahallelerinde bulunan kamu arazisine semt pazarı inşa edilmesini istediklerini söyledi.

Beşkavaklar Mahallesi Muhtarı Mehmet Özbey’le yaptığımız röportajın ilk bölümünü dün yayınlamıştık. Muhtar Özbey röportajın ikinci bölümünde de muhtarlık çalışmalarıyla ilgili açıklamalarını sürdürdü. Röportajın ayrıntıları şöyle:  

Muhtarlık da arzuladıklarınızı mı, yoksa sembolik çalışmalar mı gerçekleştiriyorsunuz?

Şu an dışarıdan bakıldığında ikametgâh dağıtan biri gibi görünsem de, benden yaşça büyük kimselerin baba diyebileceği bir yapıya ulaşmışsam bu benim mahalledeki halka göstermiş olduğum samimiyetin bir ifadesidir. Sıkça karşılaştığım bu tür ifadeler benim nasıl bir samimiyetle çalıştığımın göstergesidir.

Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl?

Benim hiç kimseyle bir problemim olmaz. Ayrıca geçmişte DSP İl Başkanlığı yaptığım için onun bile artısını yaşıyorum, diyebilirim.

Geçmişteki siyasi kişiliğinizin ne gibi artılarıyla karşılaşıyorsunuz?

Örneğin, yerel yönetimlere bir istek için gittiğimde öncelik tanındığı gibi, beni kırmamaya yönelik olumlu yaklaşımlarla karşılaşıyorum. Yerel yönetimler aksi takdirde siyasi kişiliğimden dolayı başlarına olur olmaz işler açabileceğim düşüncesiyle sanırım isteklerimi dikkate alıyorlar. Ne Valilik, ne de Belediye nezdinde bir problem yaşamıyorum.

Peki, yeterli hizmetleri alabiliyor musunuz?

Yeterli hizmetleri aldığım söylenemez.

Yerel yönetimlerden isteyip de gerçekleştirilmeyen talepleriniz neler oldu?

Necdet Gören Caddesi’nin altındaki bütün sokakların parke ve kaldırım taşı çalışmaları 2010 içinde bitirilecekti. Ama çalışmalar yarı da bırakıldı ve öylece kaldı. 2011’de de bu caddenin üstündeki sokaklar parke taşlarıyla döşenecekti. Program buydu, ama aksaklıklar meydana geldi.

Defalarca dile getirmemize rağmen anons sisteminde sorunlar yaşıyoruz. Ayrıca mahallemizde pazaryeri sorunumuz var. Perşembe günleri kurulan pazarımız cadde ortasında kuruluyor. Böylesine bir mahalleye böyle bir pazarın yakışmadığı düşüncesindeyim. Örnek bir pazaryerine sahip olmak istiyoruz.

Peki, yeterli hizmetleri almanızın önündeki engel nedir?

Biliyorsunuz ki Bolu’da mahalle sayısı 25’ten 42’ye çıktı. Mahalle statüsüne geçen köyler olduğu için ve buralarda hizmet açığı olduğu için Belediye de ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu kez de belediye tüm mahallelere aynı anda hizmet götürmeye çalışıyor. Ama belediye de ona yetişemiyor. Bolu’da hormonal bir büyüme söz konusu ve bu da şehirleşme de birtakım sancıları da beraberinde getiriyor. Benim amacım ise bu imkânlar çerçevesinde mahalleme imkânlar sağlamak.

Peki, siz mahalle sayısındaki bu artışı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Çünkü işin bu kısmı beni aşıyor. Bu konuyla ilgili yapacağım açıklamalar siyasi yorumlanabilir.

Vatandaşların muhtarlarla yaşadıkları sorunların başında, genellikle muhtarların hizmet yerlerinde bulunmaması gelir. Siz mahallelilerinizle böyle bir sorun yaşıyor musunuz?

Ben böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım. Sabah sekizde geldiğim muhtarlık binasından akşam beşte ayrılıyorum. Hatta vatandaşlara diyorum ki, “Herhangi bir probleminiz olursa muhtarlık binası camında yazılı numaramı arayın. Ne zaman olursa olsun yanınızdayım.”

Mahallenizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

İnsanlar benim onların dertlerini dinleyip, çözüm önerileri sunacağıma inandıkları için bana geliyorlar. Benimle rahatlıkla konuşabilen mahallelilerim problemlerini bana birinci ağızdan anlatabiliyorlar. Öyle bir intiba verdim ki, ihtiyaç sahibi vatandaşlar bana geliyorlar.
Geçtiğimiz Ramazan ayında 300 paket yardım geldi muhtarlığıma. Bu bahsettiğim yardım devletten gelmedi. Bunlar mahallemde yaşayan zengin ailelerin bana ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtmam için verdikleri paketlerdi. Mahallemdeki durumu iyi vatandaşlar benim aracılığımla yardımlarını gerçekleştirdiler. Bana gelen bu yardım malzemelerini sadece kendi mahallemdeki ihtiyaç sahiplerine değil, çevre mahallelerdeki gerçek ihtiyaç sahiplerine de ulaştırdım. Belediyeden de 30 paket yardım geldi. Ben bu güveni insanlara verdiğim için ihtiyaç sahipleri doğrudan bana ulaşabiliyorlar. Gelemeyen kişileri de soruşturarak gelen kişilerden öğreniyorum. Ne kadar zengin mahalle olarak gözüksek de ihtiyaç sahibi insanlarımızda var.

Son eklemek istedikleriniz nelerdir?

Her şeyin en güzeline layık bir mahalleye sahibiz. Bazı eksikliklerimiz var. Ve bu eksiklikler giderildiği takdirde görülecek ki Beşkavaklar Mahallesi Bolu’nun gelecekte bir numaralı mahallesi konumuna ulaşacaktır. Elimden geldiğince mahallem için bir şeyler yapmaya çalışıyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.