25 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-2°C

KİRACILARIN KORKULU RÜYASI “ALMANYA’DAN OĞLUM GELECEK” EFSANESİ GERÇEK Mİ OLUYOR?

Kiracıların korkulu rüyası “Almanya’dan oğlum gelecek” efsanesi gerçek mi oluyor?

11 Ocak 2011 Salı 00:00

85 yıllık Borçlar Kanunu değişiyor ve ev sahibi kiracı ilişkilerinde yepyeni bir dönem başlıyor. Değişiklik sayesinde ev sahipleri oğlunun, kızının hatta dedesinin taşınacağı gerekçesiyle bile evin tahliyesini isteyebilecek. Değişikliği sokaktaki vatandaşa sorduk.

85 yıllık Borçlar Kanunu değişiyor ve ev sahibi kiracı ilişkilerinde yepyeni bir dönem başlıyor. Önümüzdeki hafta Meclis GenelKurulu'nun gündemine gelmesi beklenen kanunla ilgili, iktidar ve muhalefet partileri anlaştı.

Yeni Borçlar Kanunu'nun ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkiye getireceği bazı yenilikler şöyle: “Ev sahibinin, belli koşullarda kiracıyı evden çıkarmasının yolu açılıyor. Balkonda mangal yakmak, yüksek sesle müzik dinlemek, komşuları rahatsız etmek bu gerekçelerden bazıları. Kontratlardaki depozito miktarı bundan böyle 3 aylık kira bedelini geçemeyecek. Ev sahipleri, babası, torunu hatta dedesinin taşınacağı gerekçesiyle bile evin tahliyesini isteyebilecek. Kirayı döviz cinsinden ödeme yapanlar için, 5 yıl boyunca kontratlarında indirim ya da zam olmayacak. Aile konutlarıyla ilgili kontratlar eş rızası olmadan feshedilemeyecek. Kiracı

15 gün önce fesih bildiriminde bulunmazsa, sözleşme bir yıl uzamış sayılacak...”
Yeni Borçlar Kanunu'nun ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkiye getireceği yenilikleri sokaktaki vatandaşlara sorduk. Ev sahibi olan vatandaşların genellikle desteklediği değişikliğe kiracılar olumsuz yanıtlar verdi. Konuyla ilgili bir araya geldiğimiz vatandaşlar bakın ne dedi?

“YASA KİRACILARA AĞIR ŞARTLAR GETİRİYOR”

Ercan Gündüz-Üniversite Öğrencisi: Ben bu yasayı tümüyle desteklemiyorum. Ev sahibinin ‘Oğlum gelecek’ gibi bahaneler göstererek kiracısını çıkarmaya kalkışmasına katılmıyorum.
Balkonda mangal yakmak, yüksek sesle müzik dinlemek veya komşuları rahatsız etmek doğru değil, fakat bunun karşılığının da evden atılmak olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yasa kiracı açısından ağır şartları getiriyor. Kontrattaki depozito miktarına getirilen sınırlama ise, kiracıyı korumaya yönelik bir madde. Öğrenciyim ve ev aradığım zaman bazı ev sahiplerinin 6 aylık kira bedelini bulan depozito istekleriyle karşılaştım.

“YASA, KÜÇÜK YAŞTA ÇOCUĞU OLAN  KİRACI AİLELER AÇISINDAN RİSKLİ”

Ali Ulutürk – Emekli: Kendim ev sahibiyim. Ancak değişikliği kiracı gözüyle değerlendirip bir yorum yaparsam değişiklik kiracı açısından ağır yükümlülükleri beraberinde getiriyor. Yüksek sesle müzik dinlemek ve komşuları rahatsız etmenin cezasının evden atılmak olmaması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle de küçük yaşta çocuğu olan kiracı aileler açısından bu madde çok riskli.

“BU NEDENLERLE EVDEN ÇIKARILMAK AĞIR BİR KARAR”

Ceyhun Atıcı - Üniversite Öğrencisi: Ev sahibinin kiracısına ‘Oğlum ya da kızım geliyor. Evi boşaltın.’ demesine, apar topar kiracıyı evden çıkarmak istemesine katılmıyorum. Balkonda mangal yakmanın, yüksek sesle müzik dinlemenin de evden atılma gerekçesi olması kiracı açısından çok ağır bir karar. Buna bence bir uyarı sınırlaması getirilmelidir. Bu maddelerle gerçekleşecek bir değişiklik kiracıya değil, ev sahiplerine olumlu yansıyacaktır. Bu maddelerin biraz daha yumuşatılması gerektiği kanaatindeyim.
Depozito miktarına sınırlama getirilmesine ilişkin değişiklik olumlu. Öğrenciyim ve kiralık ev aradığımızda yüksek depozito maliyetleriyle karşılaşıyoruz.

“YASA UFAK DEĞİŞİKLİKLERİ GETİRİYOR”

Yaşar Özhancı – Taksi Şoförü: Kendim ev sahibiyim. Değişiklikle balkonda mangal yakılması, yüksek sesle müzik dinlemek ve komşuları rahatsız etmek kiracının evden çıkarılmasına gerekçe sayılabiliyor. Değişiklik kiracının bunları yapmasına imkân tanımıyor ve bende bu değişikliği destekliyorum. Ev sahipleri evinden çıkarmak istedikleri kiracısına ‘Oğlum geliyor, kızım geliyor’ gibi bahanelerle zaten çıkarıyordu. Değişikliğin ufak tefek değişiklikler getirdiğini düşünüyorum.

“DEPOZİTO MİKTARINA SINIRLAMA GETİRİLMESİ OLUMLU”

Necmettin Başaran: Kendim ev sahibiyim. Değişiklik ev sahipleri açısından olumlu görünüyor. Kiracı açısından değerlendirdiğimizde ise bu değişikliklerden bazıları kiracıya ağır yükümlülükler getiriyor. Ev sahibi ile kiracı arasında birebir gerçekleştirilen anlaşmanın dışında kiracıya çok da fazla yükümlülük yüklenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bence bazı maddeler biraz daha hafifletilmelidir. Depozito sınırlamasını ise destekliyorum. Çünkü bazı ev sahiplerinin yüksek depozito talebinde bulunduklarını biliyoruz. Bu karar hiç olmazsa kiracıyı bir nebze de olsa rahatlatır.

“DEĞİŞİKLİKTEKİ MADDELER YUMUŞATLMALI”

Hasan Boçgün - Taksi Şoförü: Kendim kiracıyım. Değişiklikte yer alan maddelerin kiracıları zor durumda bırakabileceğini düşünüyorum. Özellikle gürültü ve rahatsızlıktan dolayı ev sahibine kiracısını çıkarma hakkı tanınması, küçük yaşta çocuğu olan aileler açısından oldukça olumsuz. Gerçi ben on yıldır yaşadığım evin sahibiyle bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım; ancak herkes benim gibi şanslı olamayabilir. Bu nedenle değişikliğin biraz yumuşatılması fikrindeyim.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.