24 Ocak 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara6°C

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ RECEP SEZER: “90 YAŞINDAKİ İNSANA BEN NASIL OKUMA YAZMA ÖĞRETECEĞİM!”

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer: “90 yaşındaki insana ben nasıl okuma yazma öğreteceğim!”

13 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Bolu’da 17 bin civarında okuma yazma bilmeyenin olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, bugün bu rakamın 14 bin 394'e düştüğünü söyledi. Yaptıkları araştırmalarda bu rakamın yüzde 90’ının 50 yaş ve üzeri vatandaşların oluşturduğunu açıklayan Sezer, “Bolu yaşlı bir il. Okuma yazma bilmeyen 70- 80 yaşındaki insana ben nasıl okuma yazma öğreteceğim!” dedi.

'Ana Kız Okuldayız Kampanyası' kapsamında, okuma yazma bilmeyenlerin tespit edilmesine yönelik yapılan çalışmaları değerlendirmek amacıyla toplantı düzenlendi. Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi'nde düzenlenen toplantıya Vali İbrahim Özçimen, Vali Yardımcıları Cemal Polat ve Zeki Karaca, ilçe kaymakamları, il ve ilçe milli eğitim müdürleri, il ve ilçe müftüleri, halk eğitim merkezi müdürleri, mahalle muhtarları ve okul müdürleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantı da ilk konuşmacı olarak kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, 'Ana Kız Okuldayız Kampanyası' başladığında TÜİK verilerine göre, Bolu'da 17 bin civarında okuma yazma bilmeyenin olduğunu, bugün bu rakamın 14 bin 394'e düştüğünü açıkladı.

Okuma yazma bilmeyenleri belirlemek amacıyla yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Sezer, şöyle devam etti: "İlimizde yeni baştan bir tarama yapmak durumundayız. Dağıttığımız forma göre okuma yazma bilmeyenleri kayıt altına almak mecburiyetindeyiz. Bu durumu ortadan kaldırmak için verileri tam toplayacağız. Toplanan verileri TÜİK yetkililerinin ve ilgili bakanlığın önüne koyacağız."

"OKUMA YAZMA BİLMEYENİN ÇOĞU YAŞLI NÜFUS"
Sezer açıklamalarının devamında, okuma yazma bilmeyenlerin büyük bir kısmını yaşlı nüfusun oluşturduğunu ifade etti. Sezer, "Bolu hepimizin bildiği gibi yaşlı bir il. Çünkü TÜİK verilerinde de aynı şekilde gözüküyor. Okuma yazma bilmeyen nüfusun yüzde 90'ı elli yaşın üzerinde. Geriye kalıyor yüzde 10. Bu yüzde 10'un içerisinde engelli olanlar da var" dedi.
Milli Eğitim Müdürü Sezer, Bolu'da ilköğretimde okullaşmanın yüzde 100 olduğunu, okula gitmeyen çocuğun bulunmadığını dile getirdi. Sezer, okul öncesinde 4 ve 5 yaş grubunda okullaşmanın yüzde 56'ya ulaştığı bilgisini verdi. Sezer, il merkezinde 5 yaş grubunda okullaşmanın yüzde 98 olduğunu aktardı.

Okuma yazma bilmeyen nüfusun yüksek olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt veren Sezer, “Bu tür çalışmalarda Bolu olarak, biz görevimizi tam yapmamış gibi gözüküyoruz. Okuma yazma bilmeyen konusunu Bolu mutlaka çözmek durumunda. Bu sorunu da hep beraber çözeceğiz. Yapacağımız çalışmaların sonuçlarını TÜİK’in ve bakanlığımızın önüne kaymamız lazım. Bolu yaşlı bir il. Bolu’nun bu durumunu anlatacağız. Bunun da çözümü tüm verileri toparlayıp, raporu hazırlayıp diyeceğiz ki bizim durumumuz budur. Çünkü Bolu ili yaşlı bir il. Yani 70 yaşında, 80 yaşında, 90 yaşındaki insana ben nasıl okuma yazma öğreteceğim.” diye konuştu.

VALİ: “BİR AİLENİN ASKERDEKİ EVLADININ MEKTUBUNU KOMŞUSUNA OKUTMASI, ORTAK AYIBIMIZDIR”

Vali İbrahim Özçimen de okuma yazma bilmeyenlerin rakamının Bolu için büyük bir ayıp olduğunu söyledi. Özçimen, şunları kaydetti: "Bir sorun var, o sorunu çözeceğiz. Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel memleketlerinden biri olan bu şehrin, okuma yazma konusunda bulunduğu yeri katiyetle beğenmiyoruz. Hazmetmiyoruz, hazmedemiyoruz. Bu duruma razı değiliz. Bir ailenin askerdeki evladının mektubunu komşusuna okutması, ortak ayıbımızdır. El ele vereceğiz. Burada bulunan heyet, dikkat kesilecek, yoğunlaşacak ve rakamları daha iyi hale getireceğiz. Hakikat bizim için çok büyük ayıp."

OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİ MUHTARLAR TESPİT EDECEK

Toplantıda okuma yazma bilmeyenlerin nasıl tespit edileceğine ilişkin bilgilendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Selami Albayrak ise şunları söyledi: “Okuma yazma bilmeyenlerin tespitinde mahalle ve köy muhtarlarına büyük sorumluluk ve görev düşüyor. Muhtarlarımız sorumluluk bölgelerinde kendilerine vereceğimiz formlarla okuma yazma bilmeyenleri tespit edecekler ve kurumumuza bildirecekler”

Konuşmaların ardından Vali Özçimen ve Milli Eğitim Müdürü Sezer, konuya ilişkin muhtarların sorularını yanıtladı ve görüşlerini dinledi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.