19 Nisan 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara8°C

BOLU VE GEREDE İMZA TÖRENİNE KATILMADI

BOLU VE GEREDE İMZA TÖRENİNE KATILMADI

13 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Ankara İçme Suyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi Türk-Japon işbirliği ile dün Rixos Otel'de başlayan törende imza altına alındı. İlk gündeme geldiği günden buyana “Gerede Sistemi” hakkında büyük tartışmalar oldu. Gerede'den Ankara'ya su gider mi? Bolu'nun, Gerede'nin kaynağı Ankara'ya tapulanıyor gibi yorumlarla tartışmalar gündeme geldi. İmza törenine ne Gerede'den, ne de Bolu'dan siyasi ve bürokratın katılmadığı dikkatlerden kaçmadı.

İmza törenine katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, susuzluğun önemine değinirken, günün önemini vurguladı. Eroğlu; “İstanbul'da görevde bulunduğum süre içerisinde su sıkıntısı çektiğimiz dönemler oldu ve vatandaşın binaların alt katlarına yaptıkları depoların maliyetinin toplamı, ihale hattı projelerinden, içme suyu projelerinden kat kat fazladır.” Sözleriyle susuzluğun maliyetine değinen Eroğlu; “Türkiye'nin en uzun içme suyu iletim tüneli olan Gerede Sistemi imza töreni tarihi bir gün olacaktır. Bugün burada bulunanlar çok önemli bir güne tanıklık etmektedir.” Diyerek önemini vurguladı.

Gerçekleştirilen törene katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek; Gerede Sistemi'nin Ankara'nın su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacağını dile getirirken, Ankaralılar adına Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne ve Çevre ve Orman Bakanlığına teşekkürlerini iletti.

Gerede Sistemi Ne Zaman Bitecek?

2014 yılına kadar bitirilmesi hedeflenen Gerede Sistemi'nde Ankara'ya 100 kilometre uzaklıktan tünel sistemiyle su getirilecek. Ankara'nın 2050 yılına kadar içme suyunu karşılayacak olan sistem ile Gerede Havzası'ndan gelecek olan Gerede-Ulusu Deresi üzerinden Işıklı Regülatör ile çevrilerek 31.6 kilometre uzunluğunda 4.5 metre çapında iletim tüneli aracılığıyla Çamlıdere Baraj Gölü'ne cazibeli olarak aktarılacak. Eroğlu; ihaleyi alan firmadan temel atma töreninde projenin teslim edileceği tarihin, saatin tam olarak hesaplanarak verilmesini istedi.

Bu proje çok tartışılacak

İlk gündeme geldiği günden buyana “Gerede Sistemi” hakkında büyük tartışmalar oldu. Gerede'den Ankara'ya su gider mi? Bolu'nun, Gerede'nin kaynağı Ankara'ya tapulanıyor gibi yorumlarla tartışmalar gündeme geldi. İmza törenine ne Gerede'den, ne de Bolu'dan siyasi ve bürokratın katılmadığı dikkatlerden kaçmadı.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.