16 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara7°C

FATİH METİN, DESTEK GÖRMEYEN PROJEYE EL ATTI

Fatih Metin, destek görmeyen projeye el attı

14 Ocak 2011 Cuma 00:00

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan destek projesine ilimizden hiçbir kişi ve kurumun başvuruda bulunmadığını açıkladı. Milletvekili Metin, bu proje takibinin bundan sonraki süreçte bizzat kendisi tarafından sürdürüleceğini belirtti.
AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin yaptığı yazılı açıklama da, Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan destek projesine bugüne kadar Bolu'dan hiçbir kişi ve kurumun başvuru yapmadığını belirtti.

Açıklamasını kamuoyunu yeniden bilgilendirmek amacı ile yaptığını ifade eden Milletvekili Metin, projeden yararlanmak için gerekli saha konusunda şunları söyledi: “Özel ağaçlandırma yapabilmek için saha büyüklüğünün; orman alanlarında en az 5 dekar, hazine arazilerinde 20 dekar, sahipli arazilerde de 5 dekar olması gerekmektedir. Üst sınır ise 3 bin dekardır. Özel orman fidanlığı içinde saha büyüklüğünün en az 10 dekar olması gerekmektedir.”

Milletvekili Metin açıklamalarının devamında projenin ayrıntılarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Özel ağaçlandırma çalışmalarında orman ağaç ve ağaççıklarından olan çam, göknar, ladin, sedir gibi ibreli ağaç türleri ile meşe, kayın, gürgen, akasya gibi yapraklı türler kullanılmaktadır. Bu türlerin yanında özellikle gelir getirici türlerden olan ve gerçek ve tüzel kişilerce ağaçlandırması daha çok talep edilen ceviz, Antep fıstığı, zeytin (hazine arazilerde ve sahipli arazilerde), badem, kestane, kuşburnu, defne ve harnup gibi türler ile hızlı gelişen kızılağaç, kavak, okaliptüs gibi türler özel ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmaktadır. Özel ağaçlandırma çalışmalarını ormanlık alanlarda yapmak isteyenlerin Orman İşletme Şefliklerine, Orman İşletme Müdürlüklerine veya Orman Bölge Müdürlüklerine, hazine arazilerinde yapmak isteyenlerin ise illerdeki Valiliklere, ilçelerde kaymakamlara müracaat etmeleri gerekmektedir.”

“ÜRETİCİLER, ÜRETİLEN MEYVEYİ DEĞERLENDİRME HAKKINA SAHİP”

Köy tüzel kişiliklerince yapılacak özel ağaçlandırma çalışmalarına kredi tahsis edildiğine dikkat çeken Milletvekili Metin, “Köy tüzel kişileri ile diğer gerçek ve tüzel kişilerce yapılacak olan özel fidanlık çalışmalarına kredi tahsis edilmektedir. Kredi ve hibe; arazi hazırlığı, ekim veya dikim, fidan veya tohum bedeli (aş kalemi) ahşap ihata kazığı ve dikenli tel ile 3 yıllık bakıma verilmektedir. Tahsis edilen özel ağaçlandırma sahaları Orman Kanunu'na göre, orman rejimine dahil olmaktadır. Bu sahalar işletme planına göre işletilmektedir. Tesis edilen ormanlardan proje süresi boyunca üretilen her türlü meyve (ceviz, kestane, badem gibi) ile kesim çağında elde edilecek her türlü emval (odun, kereste gibi) özel ağaçlandırma sahibi tarafından herhangi bir izine tabi olmadan değerlendirilir.” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİ METİN'DEN PROJEYE KATILIM ÇAĞRISI

Milletvekili Metin açıklamalarının sonunda, bakanlık tarafından uygulamaya konulan desteğe köy tüzel kişilikleri ile şahıs ve diğer tüzel kişilerin müracaat etmelerini ve projeden yararlanmaları çağrısında bulundu.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.