24 Şubat 2019
  • Bolu-1°C
  • İstanbul1°C
  • Ankara3°C

İKİ ÇOCUK ANNESİ,MİMAR,CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

İKİ ÇOCUK ANNESİ,MİMAR,CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

17 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

CHP Milletvekili Aday Adayı Mehtap Mısırlıoğlu, siyasete bakış açısını ve siyasette kadının önemi hakkında açıklamalar yaptı.

 

Kadın olmak elbet zor zanaat memlekette. Kadın olarak siyaset yapmak ise daha da zor. CHP Bolu İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Mısırlıoğlu, milletvekili aday adaylığını geçtiğimiz günlerde açıkladı ve partide ilk öne çıkan isim oldu. Mısırlıoğlu, CHP İl Yönetimi’nde yaptığı çatışmalarla partililerin dikkatini çekti ve takdirini kazandı. Mısırlıoğlu siyasi anlamda hedeflediği noktada yapacağı çalışmaları anlattı.

 

CHP’de siyaset yapmaya ne zaman başladınız?

 

2 yıl önce belediye meclis üyeliği adaylığı için müracaat ettim ve Cumhuriyet Halk Partisi ailesine katıldım bu vesileyle. Ve örgütle birlikte çalışmalara başladım tüm aday adaylarıyla birlikte. Sıralamalar belli oldu ve ben 18’inci sırada yer aldım. Herkes, ‘Sen mimarsın. Daha iyi yerde olman gerekirdi’ dedi. Tabi ki ben 18’inci sıradayken örgüte kızamazdım. Çünkü örgüt beni hiç tanımıyordu. Niye beni 18’inci sıraya koydunuz diyemezdim. Örgüt benim nasıl bir çalışma sergileyeceğimi bilemediği için doğal olarak 18’inci sırada bana yer verdiler. Ama ben çalışmaya devam ettim. Amacım CHP ailesine elimden ne geliyorsa yapmaktı. Bu amaçla partideydim. Sıralamam iyi olsun düşüncesinde hiçbir zaman olmadım. Olmadığıma da çalışmalarımı gören arkadaşlarım görerek ikna oldular. Bizden 13 kişi girdi belediye meclisine. Tanju Bey’de çok az bir farkla kaçırdı. Bizde bu vesileyle giremedik. Daha sonraki süreçte Tanju Bey tekrar il başkanı oldu. Bizde onunla birlikte yönetimde çalıştık. Geçen sene Şubat ayında il kongresi yapıldı. Deniz Baykal’ında katıldığı bir kongreydi. Bu kongrede ben de tekrar aday oldum ve il yönetimine seçildim. Yaklaşık iki yıla yakın bir zamandır yönetimde görev alıyorum. Bu süre içinde örgüt beni daha da tanıdı. Yönetimdeki arkadaşlar ve sade üyeler tanıdı.

 

Sol orijinli ya da Sosyal demokrat partilerin ülke genelinde giderek zayıfladığı yönünde yaygın bir kanı var…

 

Sosyal demokrat bir partide olmayı uygun gördüm. Zaten ben de bu görüşteyim. Zayıfladığı konusu doğru olabilir ama belki biz kendimizi tam olarak anlatamadık. Özellikle köylere kendimizi anlatamadık. Şöyle bir baktığımızda örneğin benim anneannem başı örtülü, beş vakit namazını kılan ama CHP’ye oy veren, altı oktan başkasına oy vermeyi düşünmeyen biriydi. Biz önceden köylerden yüksek oy alan bir partiyken, daha sonra köylerde yaşayan vatandaşımızla temas kuramayan bir parti olmuşuz. Burada belki özeleştiri yapmak gerekirse partinin genel merkezinden başlayarak, illerdeki yönetimlere kadar birçok kişinin bu sorunda payı var. Dolayısıyla biz kendimizi halka anlatamadığımız için oyumuzun azaldığını düşünüyorum, ama 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde bu defa böyle olmayacak. Çünkü başta Kılıçdaroğlu’yla  ‘Halkın iktidarı olacağız’ düşüncesiyle iyi bir tempo yakaladığımızı düşünüyorum. Parti meclisi yönetimindeki arkadaşlarda gerçekten meziyetli. Örgüt olarak halkın içinde olmak bize mutluluk veriyor. Ben aday adayı olduğumdan itibaren büromda oturamıyorum. Sürekli halkın içindeyiz, ev ziyaretleri yapıyoruz. Biz gerçekten halka ineceğiz ve 12 Haziran’da her şey değişecek.

 

Kadın olarak siyaset yapmak zor bir iş değil mi?

 

Çok zor. Arkadaşlarımın benimle ilgili iyi düşünceleri olması gerçekten çok iyi. Bu şekilde izlenim yaratabilmek de kolay değil. Ben 31 yaşında ve iki çocuk annesi bir insanım. Çocuklarımdan biri daha 8 aylık ve diğeri de 3 yaşında. Çocuklarım en çok anneye ihtiyacı oldukları dönemdeler. Buna rağmen 12 Haziran seçimlerinin ülke için çok anlamlı olduğunu biliyorum. Bu açıdan bir bayan da olsam, bir anne de olsam, çalışan da bir bayanım aynı zamanda, buna rağmen siyasette olmayı ve milletvekili aday adayı olmayı uygun buldum. Çünkü ben bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek bir insanım. Ben kendime ne kadar çok görev yüklenirse onu başarabilirim. Belki kendimden çok fedakârlık veririm ama etrafıma faydalı olmaya çalışırım. Bu nedenle CHP çatısı altında Bolu için faydalı olabileceğim inancıyla bu görev için varım dedim.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin önümüzdeki seçim döneminde meclise girecek kadın milletvekili aday sayısını 60 olarak açıkladı. Bu söylem beklide sizin biraz daha önünüzü açar…

 

Kadın elinin değdiği her yerde başarı olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz olağanüstü kongre yapıldı. Sanıyorum 20 bayan yönetimde yer aldı. Burada zaten Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin kadınlara ne kadar önem verilmesi gerektiğini, göstermiş oldular. Bu anlamda bayanlara daha çok önem verilmeye başlandığını CHP’de görüyorum. Bizim adaylık açıklamamızda da bunun etkisi oldu. Bugüne kadar Tansu Çiller’in haricinde liderlerin tamamı erkekti. Bayanlar meziyetli olmalarına rağmen evlerine, işlerine ve eşlerine adadıkları için siyaseti ikinci plana atıyorlar. Bayanlar siyasete eğilseler, görecekler ki daha başarılı bir profil ortaya çıkacak ülke genelinde. Ben tüm bayan arkadaşlarımızı siyasete davet etmek istiyorum.  Ve hedeflerimizin büyük olması gerekiyor. Çünkü biz büyük hedefleri başarabilecek güçteyiz.

 

Siz Deniz Baykal’ın genel başkan olduğu dönemde il yönetiminde çalışmaya başladınız ve Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığının yaşandığı şu dönemde milletvekili aday adaylığını açıkladınız. CHP’de daha aktif bir rolü üstlenme çabanızın altında yaşanan lider değişikliğinin etkisi var mı?

 

Deniz Baykal’ın bıraktığı görevi şu an Kemal Kılıçdaroğlu yürütüyor. Baykal’ın ekibi farklıydı, Kılıçdaroğlu’nun ekibi farklı. Baykal’ın bu ülkeye verdiği çok önemli mesajlar vardır.  Onların yaptığı siyaseti de önemli buluyorum. Kılıçdaroğlu’na gelince, Kılıçdaroğlu çok dürüst bir insan. Halka daha iyi inebildiği için onun partiye bakış açısı farklı. Ben iki liderin de birbirinden vasıflı insanlar olduğunu düşünüyorum. Bu benim kararımı çok fazla etkilemedi. Halka inememe sıkıntımız vardı, bu dönemde halka inebildiğimizi söyleyebilirim. Zaten Kılıçdaroğlu bunu belediye başkan adaylığında da gösterdi, genel başkanlığında da bunu devamı gelecek.

 

Aday adaylığı yarışında kendinizi nerede görüyorsunuz? Bu yarıştan birinci aday olarak çıkabilir misiniz?

 

Şu an bu değerlendirmeyi çok yerinde bulmuyorum. Çok keskin bir açıklama yapmak istemiyorum. İyi bir yerde olabileceğimi düşünüyorum. Çünkü bu meziyetteyim. Bu sıralama genel merkez tarafından mı yapılacak, yoksa üye bazında seçimle mi olacak bunu bilmiyoruz. O yüzden sıralamayla ilgili yorum yapmak çok doğru değil bence. Biz bu göreve talip olduysak, kendimizi en iyi yerde görmek isteriz. Ama burada 1977 yılından bu yana milletvekili çıkarılamamış bir siyasi parti var. Bu dönem bizim için çok önemli. Bu dönem bizim milletvekili ya da milletvekilleri çıkartabilmek demek zaten iktidar olmamız genel merkezimizin iktidar, Kılıçdaroğlu’nun da Başbakan olması demek. Bizim öncelikli amacımız Bolu’da milletvekili çıkarabilmek. Hatta milletvekilleri çıkarabilmek. Bir taneyle sınırlı kalmayacağız.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.