18 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara17°C

BAŞKAN YILMAZ; “BAHANELERİN ARKASINA SIĞINAMAYIZ”

Başkan Yılmaz; “Bahanelerin arkasına sığınamayız”

18 Ocak 2011 Salı 00:00

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Trend Bolu dergisine verdiği demeçte AK Parti ile ilgili özeleştirilerde bulundu. Bu söylemin arka planında yatan gerçeği Başkan Yılmaz'a sordum.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

AK Parti çalışmalarından belediye çalışmalarına kadar çeşitli alanlarda değerlendirmeler yapan Yılmaz, yakın dönemde yaşanan olayların perde arkasını anlattı.

Eski yöneticilerin ve AK Partili yetkililerin katıldığı bir toplantıda “Gidin o zaman Manukyan'ın ticaretini yapın” dediniz. Bu ifadeyi neden kullandınız?

Eğer şehri idare edenler sadece para kazanmayı düşünüyorlarsa, para kazanmanın en kolay yolunun Manukyan ticareti olduğunu ifade ettim. Şehri yönetenlerin para amaçlı iş yapmalarını doğru bulmayız. Çünkü onlar hizmetkârdır. Bu şehri idare edenler için söyledim. Bu bir demeç değildir. Bir ortamda geçen konuşmalardır. Bu söylediklerimi kendilerine de ifade ettim. Bu gizli kapaklı bir şey değildir. Baya kalabalık bir ekip içerisinde söyledim bunları. A şahsına yönelik olarak değil. Bu Valiye yönelik söylenmiş bir laf değildir. Orada Vali Bey, milletvekilleri, İl Genel Meclisi Başkanı, İl Genel Sekreteri, Boluspor Başkanı vardı. Hepsinin yanında konuştuk bunları. Amacımızda şu, hizmet etmekle yükümlü kurumların başındakiler birinci amaç para kazanmayı düşünemezler, düşünmemelidirler. İkinci amacımızda şehirlerdeki boşlukları doldurmak herkesin harcıdır. Ama şehirde yeni boşluklar oluşturarak geleceğe hizmet etmekse er kişinin işidir. Biz er kişinin işini yapalım, mantığıyla söylenen laflardır bunlar. Yoksa kimseyle dalaşmak için söylenen sözler değil.

AK Parti'nin kurucu il başkanı olarak bir özeleştiri de bulundunuz ve dediniz ki, “AK Parti iktidara geldiğinden bu yana Karacasu'ya bir çivi bile çakmadı!”

Çaktı mı? O zaman söyleyeyim. AK Parti şu an da 8 buçuk yıldır iktidarda. Bizim turizmin geleceği olarak baktığımız Karacasu'yla ilgili hiçbir adım atılamamıştır. Yine o dönemde o grubun içerisinde Tahsin Bey(Akduman) bize , “Mayıs ayında temel atacağım” demişti. Ben de “Atmazsan istifa ediyor musun” diye sormuşumdur. O da “Ediyorum” demiştir, ama ikinci mayıs ayı geliyor. AK parti olarak başarısızlıklarımızın biri Karacasu'dur. Bu bizim utancımızdır. Eğer orada tesis kurulur da 500 kişi çalışırsa Bolu'ya katacağı nedir? 8 buçuk yıldır iktidar da olan ve 23 il genel meclisi üyesinden 21'ine sahip AK Parti bunu yapamadıysa bu büyük ayıptır. Bu ayıbın yükünü üstüme çekmiyorum. Çekmesi gerekenler çeksin. AK Parti'nin Bolu'da yapamadığı şeyler sadece bu değildir. Devam ediyorum. Spor konusunda Bolu'da spora yaptığımız 8 buçuk yıl içerisinde hiçbir katkı yoktur. Ne stadyumu taşıyabilmişizdir, ne bir kapalı spor salonu Bolu'ya inşa edebilmiştir. Bu AK Parti olarak bizim ayıbımızdır. Kurucu il başkanı olarak benim ayıbımdır. AK Partili milletvekilleri ve il genel meclisi üyeleri tamamının sorumsuzluğudur. Bolu bir daha böyle güçlü bir iktidar dönemi yaşayamayabilir. Bir daha bu kadar güçlü iktidarı gerçekleştiremezse Bolu, bunun sorumlusu da biziz. Bugüne kadar spor çalışmalarını Garipoğlu yapmıştır. Garipoğlu, ne bakandı, ne milletvekiliydi, ne belediye başkanıydı, ne de il genel meclisi üyesiydi. Sıradan bir müdürdü. Ama yapılan tüm sportif tesislerin alt yapısını o kurmuştur. Tesis üreten insanlardan Allah razı olsun.

Ama AK Parti tesis anlamında bugüne kadar hiçbir şey üretememiştir. Bu AK Parti'nin çok büyük bir ayıbıdır. Bu ayıbında en büyük kısmını ben kendi üstüme alıyorum. AK Parti 8 buçuk yıllık iktidarı döneminde Türkiye'de ilçeleriyle bağlantısını doğru dürüst kuramayan bir iktidar dönemi geçiriyor. Bunun da büyük bir ayıp, büyük bir suç olduğunu ifade ediyorum. Ana sorumlusunun da kendim olduğunu ifade ediyorum. Tek başına iktidar bir partiyiz. İki dönemdir üç milletvekili çıkarmış bir partiyiz.

Şu an da ilçenle bilmem kaç yılında yapılmış yolu kullanıyorsan ve AK Parti'de yol konusunda destan yazıyorsa ve Bolu'da bundan istifade edemediyse, bu ayıbı kimin üstüne yükleyeceğim ben? CHP'ye mi yükleyeceğim? Dolayısıyla AK Parti bu ana konularda başarısız olmuştur. Üstelik de şunu söyleyeyim, Bolu her hafta sonu mutlaka bir bakan, birkaç genel müdür, birkaç müsteşar ağırlamaktadır. Bu doğu ve güney doğu illerinde yıl da bir kere ya olur ya da olmaz. Biz kendimiz bakanlardan kaçar duruma geldik. Bunlardan istifade edemedik. Böyle bir imkânı değerlendiremeyen bir Bolu, ayıp etmiştir. Bunların başında ben gelirim.

Ama bu konuda başarısız olduğunun bile farkında olmayan yapılara karşı da son derece tavrım vardır.

Bunları görüyorsunuz, engel olmak için müdahalede bulunmuyor musunuz?

Bu konuları ciddi anlamda bakanlara götüren benim. AK Parti Türkiye'nin en güçlü teşkilatlarına sahip. Ama bu konularda netice alamamışlardır. Üç milletvekilinin üçü de AK Parti'ye aittir. Netice alamamıştır. 21 AK Partili il genel meclisi üyesi de netice alamamışlardır. Biz bahanelere sığınamayız. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın Bolu'yla ilgili yapacağı şeylerde bahanelere sığındığı görüldü mü? Bu beceriksizliktir. Bu ufuksuzluktur. Bu şehrini sevmemektir. Şehrine sahip çıkmamaktır. Günler gelir geçer, ama bu sorumluluktan bizi kimse kurtaramaz. Bunun hesabını vermek durumundayız. Bu en büyük eksiğimiz, hatamızdır. Bu sorumluluğu mu ben her platformda dile getiren bir adamım. Ben sadece bir belediye başkanıyım. Uyarmak ve destek olmak görevimi bundan sonrada sürdüreceğim. Çünkü ben AK Parti'nin kurucu il başkanıyım. Öncelikle bu mesuliyete sahibim.

Röportajımız devam edecek…


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.