26 Nisan 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul17°C
  • Ankara17°C

TESTERELİ GÜZEL

TESTERELİ GÜZEL

18 Ocak 2011 Salı 00:00

Buz gibi bir pazartesi gününde her hafta olduğu gibi vatandaşın arasına karıştık, Bolu Pazarında ne var, ne yok? Sizin için araştırdık.

BU HAFTANIN YILDIZI RAFİYE ÇINAR

Rafiye Çınar güler yüzlüyle bizi kırmadı kabak keserken bize poz verdi. Başında tekkesi elinde testersi ile Rafiye Hanım bu hafta pazarın yıldızıydı. Rafiye Hanım, Boluluların vazgeçilmez lezzeti bal kabağı satıyor ve satışlardan oldukça memnun. Rafiye Hanım'ın kabağı neden testere ile kestiğini merak ediyoruz;” Testere ile kesilen kabak kararmaz parlak olur. Kabakları Çamyayala Köyünde yetiştiriyorum. Tatlısını, hoşafını, gözlemesini, yemeğini yapabilirisiniz” dedi.

ÇOK İSİMLİ CESARET KAZANDIRAN OT

Mayide Erkan bu hafta pazarda çok isimli bir ot getirmiş 5 TL'den satıyor. Bu şifalı bitki Hodan-Kaldirik-Ispıt otu olarak biliniyormuş biz ilk defa gördük. Mayide Hanım bu çok isimli otun faydalarını saya saya bitiremedi.

Hodan-Kaldirik-Ispıt Otu Faydaları;

Eski çağlardan beri tüketilen hodan otu (diğer adı ile ıspıt veya kaldirik) kişilerde hoşnut duygular uyandırır, sıkıntıları giderir ve cesaret artırır. Hatta sefere çıkan askerlerin cesaret kazanmaları için üzengilerine hodan otu çiçeği sürülürdü. Hodan otu yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve mineral tuzları içermektedir. Bu nedenle özellikle tuzsuz rejimlerde kullanılan bir bitkidir.

Nelere faydası vardır?

- Ter atıcıdır.
- İdrar söktürücüdür.
- Balgamı söktürür.
- Boğaz ağrılarına iyi gelir.
- Öksürüğü gidermede etkilidir.
- Anti-depresif etkilidir.

Hodan otunun kullanım şekilleri:

Sağlık için: Tuzsuz diyetlerde içeriğinde yüksek miktarda mineral tuzları yaprakları kullanılmaktadır. Ayrıca pek çok hastalığa karşı da etkilidir.

Sofrada: Hodan otunun çiçeği salatalarda garnitür olarak kullanılır. Tatlı süslemelerinde de çiçekleri şekerleme yapılarak kullanılabilmektedir. İnce doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandviçlere konulabilir.

Evde: Başka bitkilerin yakınına ekildiği zaman, gelişimlerini hızlandırır. Çiçekleri ev süslemelerinde kullanılabilir.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.