22 Mayıs 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul17°C
  • Ankara16°C

ABANT'IN TAPUSU BİZDE…

ABANT'IN TAPUSU BİZDE…

20 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Abant, İl Özel İdare'nin elinden çıkacak mı? Abant'ın büyük bir bölümünün kendilerine ait olduğunu iddia eden Örencik Köyü'nde yaşayan vatandaşlar bu hak mücadelesini mahkemeye mi taşıyacak?

Haber: Zeki Ercivan

İşte bütün bu merak edilen soruları Örencik Köyü Muhtarı Tevfik Türe cevaplandırdı. Türe kendilerine ait olduğunu iddia ettiği Abant arazilerinin alınacak mahkeme kararıyla dikenli tellerle çevrileceğini söyledi.

TAPULAR ŞUAN VARİSLERİN ÜZERİNE KAYITLIDIR

Türe yaptığı açıklamada “Abant'ın büyük bir kısmı, mesire alanları, günü birlik tatil alanları Abant Palace Otel'in bulunduğu alan, Kartal Yuvası, Orman Bakanlığı'nın Misafirhanesi'nin tamamı, bir tarafı göl bir tarafı orman olmak üzere 33 adet arsa bize aittir. Hicri takvime göre 1335 yılında bu arazilerin üzerimize tapuları var. Bu tapular şuan varislerin üzerine kayıtlıdır” dedi.

BU ARAZİLER VATANDAŞIN ELİNDEN GASP EDİLMİŞTİR

Geçmiş dönemde kendilerine ait ola bu arazilerin ellerinden alındığını iddia eden Türe “Adnan Menderes'in Başbakan, Celal Bayar'ın Cumhurbaşkanı olduğu yıllarda radyo televizyon gibi yaygın iletişim araçlarının kullanılmadığı dönemde bu araziler vatandaşın elinden gasp edilmiştir. Bu alana Özel idare adına tapu yapılmış. Köylü vatandaşa hiçbir şey verilmemiş. Belli bir itiraz müddeti konulmuş ama köylü vatandaş duymadan bu alanda bu şekilde bir düzenleme yapılmış” dedi.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ'NE KADAR GÖTÜRECEĞİZ

Türe sözlerini şu şekilde sürdürdü “1983 yılında Milli Parklar Kanun da yapılan yeni düzenlemeyle birlikte Özel İdare'ye tahsis edilen tapu fesih edilmiştir. Gerçek hak sahiplerinin tapulu arazileriyle ilgili kazanılmış hakları geri iade edilmiştir. Milli Parklar kanunun 23. maddesi bu şekilde düzenlenmiş. Şimdi biz gidip kaymakamlığa dilekçe vereceğiz. Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde yetkili biri gelsin bize ait olan tarlalarımızın sınırlarını tespit etsin. Bizim istediğimiz yapılmazsa yasal hakkımıza dayanarak konuyla ilgili Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açacağız. Bu işi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar götüreceğiz. Tapu Kadastro Müdürlüğü'nden yerlerimiz tespit edildikten sonra bize ait olan arsaları telle çevireceğiz. Herkes yerine sahip çıkacak”

ORTAK HAREKET EDECEĞİZ

Abant'ın Bolu Belediyesi'nce değerlendirilmesinin çok daha uygun olduğunu söyleyen Türe “Özel İdare bizi oradan çıkartmaya çalışılıyor. Bize bu konuda soru sorulsa fikrimiz alınsa biz bu alanın Bolu Belediyesi'nce değerlendirilmesini istiyoruz. Belediye başkanımız Alaaddin Yılmaz'la bu konu hakkında görüşeceğiz ve bu konuda elimizden nasıl bir yardım geliyorsa sonuna kadar yapacağız. Biz bu noktada kesinlikle ortak hareket edeceğiz.

ÖZEL İDARE YETKİLİLERİ ABANT'I MAHVETTİ

Türe yaptığı açıklamanın devamında çok çarpıcı bir iddiada bulunarak “Abant'ın kiralaması usulsüz yapıldı. Bu usulsüz yapılan kiralama Orman Mühendisler Odası tarafından mahkemeye verildi. Geçtiğimiz Cuma günü Sakarya İdare Mahkemesi'nden alanda inceleme yapmak üzere bir heyet geldi. Büyük ihtimalle bu yargı sürecinin sonunda Özel İdare aleyhinde bir karar çıkacak ve Özel İdare Abant'tan çıkacak. Biz bunu istiyoruz çünkü Özel İdare yetkilileri Abant'ı mahvetti. Abant'ı bitirdiler. Biz bu duruma daha fazla izin vermeyeceğiz. Yani bu Özel İdare ile Abant yürümeyecek. İlk uygulamaları yaparkende gözlerini gariban köylü vatandaşa diktiler”

BELEDİYE BAŞKANIMIZ ALAADDİN YILMAZ'A GÜVENİYORUZ

Türe açıklamasının sonunda “Biz bu konuda Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz'a güveniyoruz. Onun şehir merkezinde yaptığı doğru çalışmaları görüyoruz. Başkanımızın Abant'ı koruyacağını düşünüyoruz. Bolu Belediyesi'nin bu işi daha iyi yapacağını düşünüyoruz. Abant'ın başka noktalarına oteller yapılmak isteniyor. Abant'ı iyice mahvedecekler. Bu otellerin yapılmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.