20 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C

İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARINA POLİSLİK YOLUNUN AÇILMASINA MHP'DEN DESTEK

İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARINA POLİSLİK YOLUNUN AÇILMASINA MHP'DEN DESTEK

20 Ocak 2011 Perşembe 00:00

BOLU'da parti binasının açılışına katılan Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili ve Genel Sekreteri Cihan Paçacı, İmam Hatip lisesi mezunlarına polislik yolunun açılmasına destek vererek, "O okuldan mezun olunca imam olmak yerine başka mesleklere yönelmek isteyenlerin de hakkının verilmesi gerekir" dedi.

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Kütahya Milletvekili Adem Işık ve Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil ile birlikte partisinin İzzet Baysal Caddesi üzerindei İl ve Merkez İlçe Başkanlığı binasının açılış törenine katıldı. Yaklaşık 100 partilinin katıldığı açılış töreninde, okunan duaların ardından Cihan Paçacı kurdeleyi kesti. Parti binasında milletvekilleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Paçacı, 12 Eylül'de yapılan referandumun ardından AK Parti'nin gizli gündeminin ortaya çıktığını belirterek, "Referandumun asıl amacı yargıyı ele geçirmek. Bugün dikkat edin ne 12 Eylülcülerden hesap sorulmuştur, ne de başka vaatler yerine getirilmiştir. Yapılan tek şey Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda değişiklik yapılmış ve Anayasa Mahkemesi'nde değişiklik yapılmış. Yargı siyasallaşma süreci içerisine sokulmuştur. Medya yoluyla eleştirenlerin bir kısmı Silivri'de mahkumiyete tabi tutulmuştur. Sivil toplum örgütü yöneticileri büyük bir baskı altındadır. Medya baskı altındadır. Vatandaşlarımız bu korkuyla seçimlere yaklaşırken bunu sandıkta vereceğinin işaretlerini de göstermektedir" dedi.

Hizbullah üyelerinin tahliye edilmesinin ardından tekrar gözaltına alınmasını hükümetin zaafiyeti olarak nitelendiren Paçacı, şunları söyledi:

"Her şeyden önce yürütmenin zaafiyetidir. Habur'da PKK militanları davul zurnayla karşılanmıştır. Hizbullah militanları da davul zurnayla salıverilmiştir. Hükümet bu konuda büyük zaafiyet göstermiştir. Müebbet hapisle yargılanan tutukluların herhangi bir takip altında bulunmadan salıverilmeleri İçişleri Bakanlığı'nın zaafiyetidir. Daha sonra bunların bir kısmı yakalanmıştır ama bir kısmı da yakalanamamıştır. Yargıda sorunlar vardır ama bunları çözmek yine yargıya düşmektedir. Yargıdaki problemler yeni yasal düzenlemelerle, yargıda reform yapmakla ortadan kaldırabilir. AK Parti yargıyı ele geçirme yerine yargı da reform yapmayı düşünse her halde daha faydalı hizmet yapmış olur"

Paçacı, İmam Hatip Lisesi mezunlarına polislik yolunun açılmasına da destek vererek, "İmam Hatip Lisesi mezunlarına bazı meslekler yasaklanmıştı. O okulda imam yetiştirilmesi esas alındığı için böyle bir yola gidilmişti. Ancak o okuldan mezun olunca imam olmak yerine başka mesleklere yönelmek isteyenlerin de hakkının verilmesi gerekir. Bu açıdan herhangi bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa'da ilköğretim okulu öğrencilerinin okula türbanla okula girmek istemelerini de değerlendiren Paçacı, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Üniversite okuyan gençlerin eğitim hakkının kılık kıyafet yönünden elinden alınmasına karşı olduğumuzu ifade ettik. Anayasa değişikliği yaparak bunun önünün açılmasını sağlamaya çalışmıştık. Ancak AK Parti türban meselesini siyasi malzeme olarak kullanmaktadır. Ancak YÖK Yasası, AK Parti tarafından değiştirilmemiştir. Daha sonra biz bu ısrarımızı sürdürdük. Türban yasağının ortadan kalkması için yeni bir düzenlemenin ihtiyaç olduğunu ve MHP olarak hazır olduğumuzu ifade ettik. Ancak AK Parti bunu bu seçimlerde de siyasi malzeme olarak kullanmak istediği için yasal düzenleme yapmaktan kaçındı. Türbanın üniversite dışında ilkokullara kadar gidecek bir düzenleme olmaması gerekir. Kamu'da da türbanın olmasının sakıncaları söz konusudur. Devletten hizmet alanlarda herhangi bir kısıtlama olmaması gerekir. Ancak devlette hizmet veren konumda olanların devletin kılık kıyafet kurallarına da uyması gerekir"

Başbakan Erdoğan'ın Türk Telekom Arena'da ki açılış töreninde kendisini ıslıklarla protesto edenlerin kameralarla tespit edilmesini de eleştiren Paçacı, "Başbakan'ın daha hoşgörülü olması gerekir. Daha demokrat bir yapıya sahip olması gerekir. Alkış ne kadar doğruysa protesto ve ıslıklama da onun kadar doğaldır. Başbakan konumunda olan birisinin ıslıklanması hoş bir durum değildir. Bunu MHP olarak tasvip etmeyiz. O ıslıklayanların ve protesto edenlerin tespit edilmesi yerine o protestoların neden yapıldığını tespit edecek icraatlar yapılması daha doğru olur. Yumurta atarak ve şiddete başvurarak protesto etmek doğru değildir. Islıklayanların ve protesto edenlerin kameralar vasıtasıyla tespit edilip tutuklama tehditleriyle yaklaşılması da son derece yanlıştır" dedi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.