19 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara26°C

İZZET BAYSAL DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ HÜSEYİN İKA:“HASTANIN AYAĞINA KADAR GİDİYORUZ”

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka:“Hastanın ayağına kadar gidiyoruz”

20 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Başhekim Hüseyin İka, hastanın ayağına kadar gidilen Evde Hasta Bakım Hizmeti’ni anlattı. Yöneticiliğini üstlendiği kurum tarafından bugüne kadar 460 hastaya evde sağlık hizmeti verildiğini belirten Başhekim İka, Bolu’da sağlıkta gelinen son noktaya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka’yla Evde Hasta Bakım Hizmeti hakkında konuştuk. Başhekim ika’yla yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

Sayın İka, evde sağlık hizmeti Bolu’da ne zamandan bu yana uygulanıyor?

Sağlık Bakanlığı Şubat 2010 tarihinde Evde Hasta Bakım Yönergesi yayınladı. Biz kurum olarak bakanlığın böyle bir çalışma yapacağını biliyorduk ve bununla ilgili altyapımızı hazırlamıştık. Ekim 2009’da bakanlık yönergesi yayınlanmadan dört ay önce biz bu çalışmaya başladık ve bugüne kadar da başarıyla uygulamaktayız.

Evde sağlık hizmetini veren ekip hakkında bilgiler verir misiniz?

Evde bakım hizmeti, kurumumuzca oluşturulmuş iki ekip tarafından veriliyor. Evde hasta bakım hizmetinde işin başında bir hekim, hekime bağlı çalışan bir hemşire, sağlık memuru ve ekip şoförü bulunuyor. Ekibe, ihtiyaç duyulduğu takdirde psikolog, fizyoterapist, diyetisyen gibi katılımlar sağlanabiliyor.

Hastanın ayağına gidilen bu sağlık hizmetinde ulaşılan kitleyi hangi hastalar oluşturuyor?

Burada hastaneye gelmesi problem olan, hastaneye gelmesi mümkün olmayan, sık aralıklarla kontrolü gerekli olan hastaların evde bakımı sağlanarak, sağlık hizmeti ayaklarına kadar götürülerek bu ailenin ve hastanın mağduriyetinin önüne geçilmesi planlanıyor. Öyle hastalar var ki, bazen hasta bir felç ya da ameliyat geçiriyor, küçük bir pansuman ihtiyacından dolayı günlerce hatta haftalarca hastaneye yatabiliyor. Bu hizmet artık hastaların evlerine çıkabileceklerini, bizim evde pansuman ve bakımlarını yapabileceğimizi gösteren bir hizmet. Bu hizmette kas hastalığı olan, felç geçiren, çeşitli gerekçelerle yatağa bağlı olan, ameliyata geçirdiği halde ayağa kalkıp hastaneye gelme ihtimali olmayan, durumu kötü olan hastalara için verilen bir işlem.

Peki, bugüne kadar bu sağlık hizmetinden kaç hasta yararlandı?

Bu uygulamaya geçtiğimiz andan itibaren 460 hastaya hizmet verdik. Sağlık Bakanlığı’nın Bolu için belirlediği istatistikî rakam 200 civarında. Biz öngörülenden çok daha fazla hastaya bu hizmeti götürmüş durumdayız ve İzzet Baysal Devlet Hastanesi olarak, belediye sınırları içinde olan her hastaya bu hizmeti götürmekteyiz.

Evde bakım hizmeti hangi hizmetleri kapsıyor?

Bu hizmet kapsamında yaptıklarımız, hastanın muayenesi, pansumanı, sonda takılması gerekiyorsa takılması, ağızdan beslenemeyecek hastaların beslenmesini sağlayacak destek sağlanması, akciğer hastaları için oksijen almalarını sağlayacak cihazların temin edilmesi. Bu tip hastalar yelpazemiz içinde yer alıyor. Bu hastalara aynı zamanda hasta yatağı, havalı yatak, hasta alt bezi, oksijen konsentratörü gibi cihazlar sağlayarak hastalarımızın mağduriyetlerinin önüne geçebiliyoruz. Hastadan kan alınması gerekiyorsa alıp, hastanemizde kanın tetkiklerini yapıyoruz. Serum yapılması gerekiyorsa belirli aralıklarla serum tedavileri uyguluyoruz. Bu böyle bir hizmet.

Peki, bu hizmetten yararlanan şu an kaç hasta bulunuyor?

Şu ana kadar 460 hastaya hizmet verdik, ama bazı hastalarımız takipten çıktı. Bir kısmı çeşitli nedenlerle kaybettiğimiz hastalar. Şu anda geçtiğimiz Aralık ayı itibarıyla 305 hastaya ziyaret edildi ve bu hastalar aynı ay içerisinde en az ikişer defa ziyaret edildi.

İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin evde bakım hizmetindeki durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Bakanlığımızın istediği tam standarda ulaşamamamıza rağmen en iyi illerden biri olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü biz evde bakım hizmetine Sağlık Bakanlığı yönergesi çıkmadan 4 ay önce başladık. Şu an da sadece hastanemize bağlı bu hizmeti veren iki ekibimiz var. Bu ekipler günde 30 ila 40 arasındaki hastaya bu hizmeti veriyor.

Hasta bakım hizmetinin yanı sıra bu çalışmada aynı zamanda hasta yakınlarına yönelikte eğitimler veriyorsunuz. Bununla ilgili bilgiler verir misiniz?

Eğer hasta bir felç geçirmişse, fizyoterapistinin ne şekilde yapılacağı, hasta bakımlarının nasıl olacağı, hangi pozisyonlarda yatırılması gerektiği, beslenmesinin ne şekilde olması gerektiği, bunlarla ilgili hem aileyle, hasta ve hasta yakınlarıyla görüşüyor aile hekimlerimiz. Bu nedenle her ziyaretlerde eğitimler veriliyor. Bu hem hasta, hem de hastanın yakınları açısından oldukça önemli bir uygulama.

Sayın İka, önceki sağlık politikalarıyla günümüz sağlık politikalarını karşılaştırdığımızda bugün gelinen noktayı özetler misiniz?

2003 yılındaki sağlık reform politikası öncesinde evde hasta bakmak düşünülebilecek bir şey değildi. O dönem bugün gelinen noktaya ancak hayalle bakılabilirdi. Artık sağlık kurumları o hastaya sen bakacaksın, ben bakacağım diye aralarında yarışır hale geldi. Bu gerçekten güzel bir şey.

Peki, son eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bunlar devlet kaynaklarıyla verilen hizmetler. Sağlık Bakanlığı kendisine bağlı sağlık kurumlarında hastanın ihtiyacı olan her şeyi karşılayabilecek duruma gelmiştir. Devlete bağlı sağlık kurumları olarak, bizler kendi döner sermayeleriyle çarklarını çeviren kurumlarız. Bunu şöyle izah etmek istiyorum. Sağlık ciddi maliyeti olan bir işlem. Devlet hastanelerine başvuran bir hasta ne kadar maliyete mal oluyor, diye zaman zaman çalışmalar yapılır. Antalya ilinde bölgeye hitap eden SGK’nın bu konuda açıkladığı rakamlar var. Bu rakamlara göre, bir devlet hastanesindeki hasta maliyeti 33 lira. Bu nasıl hesap ediliyor? Devlet hastanesine kurum ne kadar para ödemiş ve ne kadar hasta o devlet hastanesine başvurmuşsa, oluşan rakamlar birbirine bölünüyor. Böylece çıkan rakam, hasta başına ortalama maliyeti gösterir. Devlet hastanelerinde bu rakam 33 lira iken, özel hastanelerde bu rakam hasta başına 81 lira, üniversite hastanelerinde bu rakam 143 liraya kadar çıkıyor. Yani devlet hastanelerinde hem daha kaliteli, hem daha ucuz maliyetli, hem de daha yaygın sağlık hizmeti alındığını bu rakamlar gösteriyor.   


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.