16 Kasım 2018
  • Bolu2°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara0°C

BAYATLAMAYAN EKMEK YAPILDI

Bayatlamayan ekmek yapıldı

22 Ocak 2011 Cumartesi 00:00

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, savaş ve doğal afetlerde zarar gören vatandaşların gıda ihtiyacını karşılamak için 3 yıl bozulmayan ekmek yaptı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, savaş ve doğal afetlerde zarar gören vatandaşların gıda ihtiyacını karşılamak için, 3 yıl bozulmayan ekmek yaptı. 27 Kasım 2007'de yaptığı ekmek ilk günkü gibi şeklini ve rengini korurken, Doç.Dr. Seyhun Yurdugül, ekmeğin sertleşmesini önlemek için yeni yöntemler üzerinde çalışıyor.

Nemli iklimi olan yerlerde oda sıcaklığında ekmeklerin kısa sürede bozularak küflenmesi üzerine proje çalışması başlatan Doç.Dr. Yurdugül, çalıştığı fakültenin laboratuvarında yıllarca bozulmayan bir ekmek yapmayı başardı. Ekmek hamurunun içerisine bitkisel maddeler ilave eden Doç.Dr. Yurdugül'ün proje üzerinde çalışmaya başladığı yıllarda yaptığı ekmek, ilk günkü gibi rengini ve şeklini koruyor. Doç.Dr. Seyhun Yurdugül'ün özellikle savaş ve doğal afetlerde zarar gören vatandaşların acil gıda ihtiyacının karşılanması için yaptığı ekmekler, aradan yıllar geçse de bozulmadan oda sıcaklığında durabiliyor. Ekmeğin pişmesinin ardından 10 dakikada mikro dalga fırında pişirmeye devam edilen ekmekler, aradan aylar geçse de yenebiliyor. Doç.Dr. Yurdugül, ekmeğin sertlik problemini aşmak için de yeni projeler üzerinde çalışıyor.

Ekmeğin oda sıcaklığında belirli bir ısıda bayatlamaya başladığını belirten Doç.Dr. Yurdugül, "Amaç, oda sıcaklığında ekmeğin bayatlamadan kalabilmesini sağlamaktır. Bunun için normal fırında pişirmeye ilaveten mikro dalga uygulamaları ve bazı bitkisel madde olarak sumak ekşisi ve alıç sirkesi gibi doğal maddelerin ilavesi ve mikro dalga gibi güncel tekniklerin birleşimi ile ekmek içerisinde su aktivitesi olarak tanımlanan rakamsal özellik oldukça düşük bir düzeye gelmekte ve bu unsur ekmekte küf gelişimini engellemektedir. Bu ekmekler ne kadar uzun ömürlü olsa da, şu aşamada yalnızca acil gıda kavramı içerisinde değerlendirmekteyiz. Afet ve savaş zamanlarında ihtiyaç sahibi vatandaşların gıda ihtiyacını karşılamak için. Sertlik özelliğini de aşmamız gereken bir özellik. Bunun üzerinde de çalışıyoruz. 2007 yılının Kasım ayında yapmış olduğumuz ekmek, aradan geçen 3 yıla rağmen hala bozulmadan duruyor" diye konuştu.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.