20 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

KARAÇAYIR MAHALLESİ MUHTARI CENGİZ AYDOĞAN: “BENİ HALK SEÇMİŞTİR, GÖREVDEN DE HALK ALIR”

Karaçayır Mahallesi Muhtarı Cengiz Aydoğan: “Beni halk seçmiştir, görevden de halk alır”

24 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

Geçtiğimiz yıl hizmet binası yıkılan Karaçayır Mahallesi Muhtarı Cengiz Aydoğan, yıkılan binanın kendisinin olmadığını, asıl sahibinin Karaçayır Mahallesi halkı olduğunu söyledi. Yıkımdan sadece kendisinin zarar görmediğini belirten Muhtar Aydoğan, “Bunun en iyi cevabını sandıkta vatandaşlar vereceklerdir” dedi.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1948 Bolu doğumluyum. Şekerciler sülalesindenim. Yukarı Çarşı esnaflarından merhum Recep Aydoğan'ın oğlu Cahit Şanver ve Raif Şanver'in yeğeniyim. Evliyim ve üç çocuk babasıyım. Uzun yıllar ticaretle uğraştıktan sonra 1996'da emekli oldum. 2004 yılında da muhtar seçildim.

Peki, muhtarlık nereden aklınıza geldi?

Doğup büyüdüğüm Karaçayır Mahallesi'nin sorunlarını çok iyi biliyordum. Bu sorunların çözümüne katkıda bulunmak ve hizmet için muhtar olmayı düşündüm.

Mahallenizde cami, sağlık ocağı ve park sorunu var mı?

Mahallemizde İzzet Baysal, Karaçayır ve Siteler isimlerinde üç cami bulunuyor. Bu konuda bir sorunumuz yok. Bir sağlık ocağımız var ve mahallelerimizin ihtiyacına cevap verebiliyor. Çocuk parklarımız var; ancak yeteri kadar parklarımıza bakım yok.

Hizmet binanızdan memnun musunuz?

Daha önce bir konu nedeniyle Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la aramızda sorunlar oldu. Bu sorunları ardından yaptığımız görüşmelerde Başkan Yılmaz bana hakaret etti ve ben de bu hakaretleri aynen kendisine iade ettim. Ve daha sonra Başkan Yılmaz eski muhtarlık binamı boşaltmam için bana yazı çıkarttı. Bütün muhtar arkadaşlarımda biliyor, o muhtarlık binasının yapımında bana Başkan Yılmaz kendisi yer gösterdi. Yapımını da kendi cebimden karşılamıştım. Alaaddin Yılmaz'la kötü olunca yirmi zabıta geldi ve muhtarlık binamı yıktı. Yıkılan bina benim değildi, yıkılan on bin kişinin yaşadığı Karaçayır'ın muhtarlık hizmet binasıydı. Alaaddin Yılmaz'ın bir sıkıntısı varsa, yüreği yetiyorsa gelir benle halleder. Ama sen benim mahallemdeki muhtarlık binasını yıktığın vakit benim mahallemdeki insanlara hakaret etmişsindir. Bunun en iyi cevabını sandıkta vatandaşlar verecekler. Ben bugün varsam, yarın yokum ama o muhtarlık binası Karaçayır halkının. O nedenle bana hiçbir şey yapamaz. Beni halk seçmiştir, görevimi de halk alır.
Şimdiki muhtarlık hizmet binamızı ise mahalleli bir arkadaşımız hiçbir maddi karşılık beklemeksizin bize tahsis etti. Şimdilik bu binada hizmetimi vermekteyim.

Karaçayır Mahallesi'nin nüfusu ve seçmen sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

Bolu'nun en eski mahallelerinden Karaçayır'da yaklaşık on bin kişi yaşıyor. Seçmen sayısı ise 3 bin 900.

2004 ve 2009 seçimlerinde kaç seçmenin desteğiyle göreve seçildiniz?

Muhtarlığa seçildiğim ilk seçim olan 2004'te dört aday yarıştık ve bin 200 seçmenin desteğiyle muhtarlığa seçildim. 2009'daki seçime ise tek aday olarak katıldım ve ikinci dönem muhtarlığa seçildim.

Mahallenizde alt yapı sorunu var mı?

Alaaddin Yılmaz belediye başkanı olalı 7 yıl olmuştur ve mahalleme bir çivi dahi çakılmamıştır. Kaldırımlarımız 18 yıldır aynen duruyor. Semt pazarımızın hali perişan. Semt pazarındaki eski tuvaleti yıkmayarak ve yenisini yaptırmayarak Pazar esnafımız zor duruma sokuldu. Dedelerimizden hatıra kalan Karaçayır Mahallesi'ni bu belediye başkanı perişan etti.

Mahallenizde yaşadığınız özel bir sorun var mı?

En büyük sorun mahallemize hizmet gelmemesi. Mahalleme tek bir çivi dahi çakılmaması beni çok üzüyor. Ve önceki dönemde muhtarlık binamız yıkıldığında bağlı bulunduğum muhtar derneği bana sahip çıkmadı. Yılgınlıklarından sahip çıkamadılar. Benim yaşadıklarım başka bir yerde olsa, örneğin Yeniçağa'da, Gerede'de veya da Düzce'de olsa yer yerinden oynardı. Benim bu olaylarda yüz kızartıcı bir kabahatim olmadı. Eğer öyle olsa idi valilik benim mührümü alırdı. Sağ olsun mahalleli halkım beni çok seviyor. Ama Alaaddin Yılmaz'a ben bir şey dediğim vakit bana düşman oluyor. Görün işte Hükümet Meydanı'nın halini. Sayın Başbakanımızın bir sözü var 'Ucube.' Aynı işte Hükümet Meydanı da bir ucube.
Karaçayır Mahallesi'nde bulunan yeşil alan adeta mezbelelik bir arazi. Oraya daha güzel bir şeyler yapılabilir. Buraya istendiği takdirde her şey yapılabilir. Burada ayrıca semt pazarımız kuruluyor. Oldukça düzensiz, her taraf pislik içinde, lambalar yanmıyor. Bu alana kapalı bir pazaryeri yapılmasını istiyoruz.

Röportaj: Mehmet KorkusuzUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.