21 Ağustos 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara23°C

KARANFİLLERİN BOYNU BÜKÜK KALDI

Karanfillerin boynu bükük kaldı

25 Ocak 2011 Salı 00:00

Araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu ölümünün 18’inci yıldönümünde yine unutulmadı. Uğur Mumcu Parkı’nda sağanak yağış altında gerçekleşen tören de konuşan ADD Başkanı Elfaz Temiz, “Çağlar boyunca daha iyi, daha güzel, daha aydınlık bir dünya dileyen insanlar, düşünceleri uğruna öldürülmeyi göze aldılar ve öldürüldüler” dedi.

Uğur Mumcu için her sene olduğu gibi bu sene de bir anma töreni gerçekleştirildi. Uğur Mumcu Parkı'nda toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşları, bazı siyasi parti üyeleri, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş, Uğur Mumcu'yu andılar

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı’yla başlayan törende gençler şiirler okudu. Törene katılanlar, etrafı yanan mumlarla çevrelenmiş Uğur Mumcu resminin önüne gelerek ellerindeki karanfilleri resmin üstüne bıraktılar.

“UĞUR MUMCU’NUN İZİNDEYİZ”

Törende konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gençlik Kolları Başkanı Aksel Gültekin, “Gençlik peşindedir Uğur Mumcu, 18 sene önce öldürülen; fakat bugün milyonlarca Uğur Mumcu senin ayak izinde… Gerçekleri cesurca ilan eden gençlik senin arkanda, senin eserlerinin ışığında…” dedi.

“UĞUR MUMCU’YA GÖRE, EN BÜYÜK SUÇ HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSMAKTI. O SUSMADI”

ADD Başkanı Temiz ise yaptığı anma konuşmasında Uğur Mumcu’yu hala büyük bir özlemle andıklarını, “Uğur Mumcu’ya göre, çağımızın en büyük suçu haksızlıklara, adaletsizliklere, yolsuzluklara, halkın malını çalanlara, savaş kışkırtıcılığına karşı çıkmayarak susmaktı. Uğur Mumcu bu suçu işlemediği ekmek ve özgürlüğü savunduğu için öldürüldü. Çağlar boyunca daha iyi, daha güzel, daha aydınlık bir dünya dileyen insanlar; düşünceleri uğruna eziyet çektiler. Öldürülmeyi göze aldılar ve öldürüldüler. Yaşamını bu yolda gözünü kırpmadan feda eden Uğur Mumcu’lara, Ahmet Taner Kışlalı’lara, Bahriye Üçok’lara, Muammer Aksoy’lara, Hablemit Oğullarına ve tüm devrimcilere selam olsun.” diye konuştu.

“UĞUR MUMCU YAŞASAYDI SİLİVRİ’DE OLURDU”

Tören sonrası basın mensuplarına açıklama da bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi Başkanı Canan Doğan ise, “Uğur Mumcu, demokrasinin laiklikle olacağını savunuyordu. Laiklik olmadan demokrasinin olmayacağını biliyordu. Amerikan emperyalizmi ile batı emperyalizminin Güneydoğu’daki bölünme planlarını yazıyordu. Bunları halkıyla paylaşmasına izin vermediler. Bugün eğer Uğur Mumcu yaşasaydı Silivri’de olurdu. Kalemini satanların yanın yer almadığı gibi onları kınıyordu. O vatanı için kendisini ortaya attı. O nedenle tüm basının Uğur Mumcu olmasını istiyoruz ve onu hala çok özlüyoruz” ifadelerini kullandı.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.