18 Kasım 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara7°C

MEMUR-SEN İL BAŞKANI AHMET KOÇAK:“DANIŞTAY’IN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI KARARI TÜRKİYE’YE YAKIŞMAMAKTADIR”

Memur-Sen İl Başkanı Ahmet Koçak:“Danıştay’ın başörtüsü yasağı kararı Türkiye’ye yakışmamaktadır”

25 Ocak 2011 Salı 00:00

Danıştay’ın ''fiziksel teşhiste sorun olabilir'' gerekçesiyle başörtülü adayların Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı’na girişini engelleyen kararını değerlendiren Memur-Sen İl Başkanı Koçak, “Danıştay’ın kararı demokratikleşme adımlarının ardı ardına atıldığı bir Türkiye’ye yakışmamaktadır” dedi.

Danıştay’ın ülke gündemini belirleyen başörtüsü kararına ilişkin açıklamada bulunan Memur-Sen İl Başkanı Koçak yaptığı açıklamada, “Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin Danıştay 8’inci Dairesi tarafından yürütmesinin ''fiziksel teşhiste sorun olabilir'' gerekçesiyle durdurulması ve böylece başörtülü adayların sınavlara girişinin engellenmesi, demokratikleşme adımlarının ardı ardına atıldığı bir Türkiye’ye yakışmamaktadır” diyerek karara tepki gösterdi.

“KIZLARIMIZ SORUNUN KAYNAĞI DEĞİL, MAĞDUDUR”

Koçak açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bu kararın ortaya çıkardığı sorun ilk değildir. Antidemokratik uygulamalarla sürekli tekrarlarını yaşadığımız, ideolojik saplantılarla dokunmuş “akıl örtüsü” sorunu yaşayan zihniyetin ürettiği benzer sorunları 28 Şubat süreci ile birlikte yaşamaya başladık. Biz, milletimizin ve özellikle de başörtülü kızlarımızın bizzat yaşadıkları bu sorunun 12 Eylül referandumuyla sona ereceğine inanmıştık. Görünen o ki, söz konusu davayı açanlar da, davayı karara bağlayanlar da referandumda “Evet” diyen milletten ve değerlerinden rahatsızdır. Oysa onlar da biliyorlar ki, inancı gereği başını örten kadın ve genç kızlarımız, sorunun kaynağı değil, mağdurudur. Ancak ideolojik saplantılarıyla “aklını örtenler” arasında yer almaları nedeniyle bunu kabul ve ifade edemiyorlar. Aynı nedenle başörtüsü özgürlüğünü ihlal etmeye devam ediyorlar.”
 

“YARGININ GÖREVİ KIZLARIMIZIN OKUMA NİYETLERİNİ KORUMAKTIR”

Yargı mensuplarının görevinin kızların okuma niyetlerini korumak olduğunu dile getiren Koçak açıklamalarını şöyle tamamladı: “2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES)’nda başörtülü kızlarımızın ‘niyetlerini okumak’ değil, onların ‘okuma niyetlerini korumak’tır. Yükseköğrenim gören kızlarımızın başlarını açtırmak için çaba gösterenleri, yükseköğrenim gençliğimizin ufkunu açmak için çaba göstermeye davet ediyoruz. Başörtülü kızlarımıza baskı uygulamak için “ikna odası” oluşturanlara, milletimizin 12 Eylül’de insan hak ve özgürlükleri açısından yeni bir ders verdiğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Danıştay’ı millete rağmen değil, millet ve milletin değerleri adına karar vermeye davet ediyoruz.”
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.