19 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara18°C

BAŞKA MEZARLIKLARDA VAR!

BAŞKA MEZARLIKLARDA VAR!

27 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Gazetemize Feza Kurutlu isimli emekli vatandaş yazılı bir metin ile Aşağı Soku Mezarlığının içler acısı halini dile getirdi.

 

Bolu’nun bütün mezarlıklarının bakımsız olduğunu söyleyemeyiz. Yeni eklentileri ile Çığırtkanlar Mezarlığı, Şehitler Mezarlığı, Paşaköy Mezarlığı Bolu Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünün önem verdiği ve yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın da rağbet gösterdiği mezarlıklar. Kentimizde Belediye’nin defin ve diğer işlemlerde de halka gereken saygıyı, özeni göstermediğini söylerse haksızlık etmiş oluruz; ama öyle mezarlıklarda var ki yürek burkan, binaların arasında kalmış kaybolmaya yüz tutmuş. Akla ister istemez buralarda yatanların ruhlarına, onların hayattaki yakınlarına haksızlık ettiğimiz geliyor. Bu mezarlıklarda bizim buradaki mezarlarda,

 

İşte ailesinin hayatta olmayan fertlerini Soku Mezarlığında ziyarete giden bir hemşerimizin feryadı; sizce bu sese kulak vermemiz gerekmiyor mu?, Yetkililerin, Bolu Belediyesi’nin bu mezarlıklara da el atması gerekmiyor mu?

”Defin için gelenler veya burada defnedilmiş olanlar sizin parkınıza bahçenize hizmetlerinize ne kadar müteşekkir ise Soku Mezarlığı içinde o kadar kızgındır”

 

Gazetemize Feza Kurutlu isimli emekli vatandaşın yazılı bir metin ile Aşağı Soku Mezarlığının içler acısı halini dile getirdi. Kurutlu,” Cumartesi günü bir yakınımızın vefatı nedeniyle Bolu’ya geldik. Ahirete göç edenlerimizi ziyaret amacı ile Aşağı Soku Mezarlığına uğradık. Soku Mezarlığındaki durumu sizlere bir kere daha aktarayım. İlgilenen bana cevap veren olur mu bilmiyorum ancak vatandaş olarak bunları yazmazsam tepkisizleşen toplumumuza bir fert de ben olurum. Sayın Başkan siz hiç Soku Mezarlığına uğrar mısınız? Mezarlıklar müdürünüz yetkiliniz veya bir başka görevliniz soku mezarlığına uğrar mı yolu düşer mi? Bir gün illaki düşerde iş yapacak halde mi olur orasını Allah bilir. Durum şu şekilde idi. Ayrıca bu sorularıma cevap istiyorum; Mezarların üzerine basmadan yürüyebilir misiniz? ,Burada bir parselasyon yapılmış mıdır? Ağaçlandırma ve yürüyüş yolu düşünür müsünüz? Belediye görevlileriniz varsa bekçiniz buranın temizliği ile ilgilenir mi? Mezarlıklar denetlenir mi? ,Buradaki içki şişelerini ve çöpleri bir vatandaş olarak ben toplamaya çalıştım bu görev benimidir?  Bütün Gölyüzü Mahallesi ve Aşağı Soku Mahallesi sevdiklerini neticede buraya defnettiler onlara yapılan bu ilgisizlik ve saygısızlık yaşayanlarını sizce ne derecede etkiler ve Belediye hakkında ve şahsınız hakkında ne düşünürler? Parklar bahçeler yaparsınız açılışlar yaparsınız oralar göz önü yerlerdir size prim yaptırır bu güzel durmak yok yola devam. Ancak birde bir gün yolun sonu var. Buraya defin için gelenler veya burada defnedilmiş olanlar sizin parkınıza bahçenize hizmetlerinize ne kadar müteşekkir ise Soku Mezarlığı içinde o kadar kızgındır. Bunu lütfen bilin. Dost insanın yüzüne söyleyendir bende bir Bolulu olarak bunu inşallah ki okursunuz sizden cevap ve düzeltilmiş neticeler istiyor ve bekliyorum” diye kaydetti.


 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.