25 Mart 2019
  • Bolu11°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara11°C

JAPONLAR BOLU'YA GELDİ

Japonlar Bolu'ya geldi

27 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Deprem felaketini en acı yaşayan iki ülke olan Türkiye ve Japonya arasında gerçekleştirilecek “Okul Temelli Afet Eğitimi Projesi” başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) arasında imzalanan protokol gereği 3 yıl sürecek projede pilot iller arasında yer alan ilimizi ziyaret eden Japon Heyeti, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nda öğretmenler, öğrenciler ve veliler ile bir araya geldi.

10 ilde 80 pilot okulda uygulanacak projenin başlaması nedeniyle Türkiye'ye gelen Japon uzman eğitimciler; Shinalce Nomuvo, Midori Maruyama ve Ryo Miyazaki ilimizde çeşitli incelemelerde bulundular. Milli Eğitim Şube Müdürü Cahit Yılmaz ilimizde eğitim çalışmaları hakkında Japon uzman eğitimcilere geniş bilgi sundu. Yılmaz, 1999 Düzce Depremi sonrasında hasar gören okul binaları yerine prefabrik binaların yapıldığını, geçen süre içerisinde bu prefabriklerin kalıcı okul binalarına dönüştürüldüğünü söyledi. Yılmaz, her yıl okullarımızda sivil savunma ve itfaiye işbirliğinde deprem tatbikatı ve eğitimleri yapıldığını da belirtti.

Japon eğitimciler Kobe depremiyle büyük acı yaşadıklarını hatırlatarak, ülkelerindeki afet eğitimi çalışmalarında kazandıkları tecrübeyi Türkiye'ye aktarmak istediklerini belirttiler

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yılmaz verdiği bilgileri dikkatle takip eden ve notlar alan Japon Heyeti üyeleri, kendilerinin de 1995 yılında Kobe depremiyle büyük acı yaşadıklarını hatırlatarak, ülkelerindeki afet eğitimi çalışmalarında kazandıkları tecrübeyi Türkiye'ye aktarmak istediklerini söylediler.
İstanbul, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Çanakkale, Yalova, Düzce ve Bolu illerinde uygulanacak proje kapsamında; okullarda deprem bilincini geliştirmek ve deprem karşısında çocukların kendilerini koruyabilecek duruma gelmesini sağlamak amacıyla ilköğretim okullarının yönetici, öğretmen, öğrenci ve velileri, daha sonra ortaöğretim okul ve kurum yöneticileri afet eğitime alınacak.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.