23 Eylül 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara13°C

“BORÇ BATAĞI İNTİHARA SÜRÜKLEDİ”

“Borç batağı intihara sürükledi”

31 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

Tevfik Koban, bir kız çocuğu babası. İyi bir ticari geçmişi var. Koban’ın ticari bir girişim için verdiği karar, sonrasında ticari bir felakete dönüştü. İşte ibret verici bir iflasın perde arkasında ki gerçekler…

HABER: ZEKİ ERCİVAN

Verdiği yanlış kararlar neticesinde iflasa sürüklenen ve bu durumu kendi gururuna yediremeyip ilaç içerek intihar eden Tevfik Koban şuan İzzet Baysal Köroğlu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi görüyor. Tevfik Koban’ın yaşadıklarını babası Mehmet Koban anlattı. Koban yaşananları şu şekilde tarif etti “Oğlum askerden geldikten sonra benim mesleğimi sürdürmek istemedi. Kuyumculuk yapmak istediğini söyledi. Bende tamam dedim ve babalık görevimi yerine getirerek oğluma istediği işyerini açtım. Daha sonra birkaç kişinin yönlendirmesiyle halk otobüsü işletmeciliğine soyundu. Bende o zaman bu fikrine karşı çıkarak dedim ki oğlum sen bu işlere girme dedim ama anlatamadım”

“İŞLERİM İYİ GİDİYOR” DEDİ

Gözü yaşlı baba oğlunun yaşadıklarını anlatmayı şu şekilde sürdürdü “Bilmediği bir alana yatırım yapınca içeriye doğru girmeye başladı. Bu durumu bana izah etmedi. Ben ne zaman işlerin durumunu sorsam işlerin çok iyi olduğunu söyledi. Bende inandım. Sonra sıkıntı içine girince para sorununu çözmek için dükkân ve evlerini göstererek kredi kullanmış. Bu paraları da ödeyemeyince hacizler gelmeye başladı. Tabi işin içinden çıkmayınca da intihar etti.

BİR SÜRÜ PARALAR ÖDEDİM

Oğlunun içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarmak için elinden geleni yaptığını söyleyen Koban “İlk sıkıntıya girmiş olduğunu fark edince yardımcı olmak istedim. İlk başta yapma etme dedim dinletemedim ama sıkıntıya girdiğini görünce de dayanamadım. İlk önce borçlarına karşılık 150 Bin TL’lik bir rakam ödedim. 100 Bin ayrıca bir daha ödedim. Ayrıca ufak tefek 20-30 Bin şeklinde bir sürü paralar ödedim. Son zamanlarda içinde bulunduğu durumu da benden gizledi. Bende onun borçlarını sürekli olarak ödediğim için bende bir noktada tıkandım. Benimde ekonomik gücüm bir yere kadar. Bende yetişemeyince tabi bu defa tefecilerden yüksek faizlerle paralar kullanmaya başlamış benim haberim yoktu. İş iyice içinden çıkılmaz bir hale geldi”

2 MİLYON TL BATTI

Borç batağına düşünce oğlunun çareyi tefecilere gitmekte aradığını söyleyen Koban “Borçların ne kadar olduğunu hep bizden sakladı. Tahminen bu işlerden toplam 2 Milyon TL para gitti. Bu para aldığı kişilerin biri K. Kuaförün Sahibi H. Ö. Birde N… adlı bir kadının ağına düşmüş. Daha birkaç kişi daha var. Ben onların isimlerini bilemiyorum. Onları bize söylemedi. İlk başta bu paraları kullanmaya başlayınca H. Ö. parasına karşılık olarak dükkâna gelip altınları falan almış. Sadece kuyumcu dükkânından 800 Bin TL civarında para gitti” dedi.

HACİZLER BENİM KAPIMA GELDİ

Çaresiz baba sözlerini şu şekilde sürdürdü “Borçlar oğlumun adresine göre olmasına rağmen borçlular paraları tahsil edemeyince avukatlar ve icralar benim adresime gelmeye başladı. Bende durumu izah ettim. Borçların bana ait olmadığını söyledim. Verilen evraklarda adres başka yerde buraya haciz yapamazsınız dedim. Bir iki defa daha bu şekilde borçları olduğunda ödemiştim onlarda baktılar oğlumdan parayı alamıyorlar benden tahsil edebileceklerini düşündükleri için bu defa benim kapıma gelmeye başladılar”

EVLAT DEDİM İSTEDİĞİNİ YAPTIM

Oğlunun askerlik görevi esnasında yaralanması sonucu çok değiştiğini söyleyen Baba Koban “Biz yaklaşık 30-35 yıldır esnaflık yapıyoruz. Daha sonra işlerimizi bırakıp köyde dinlenmeye canlı hayvan yetiştiriciliğine karar verdik. Babalık görevimizi yerine getirdik. Oğluma dükkân açtım evlendirdim biz vazifemizi yaptık başımıza bu işler geldi. Askerlikten önce işyerinde birlikte çalışıyorduk. Çok dürüst bir hayatı vardı. Askere gitti askerde batman Hasankeyf’te görev yaparken vuruldu. Ölümden döndü. Geldikten sonra da bir sürü tedavi ettirdik. Askerden sonra bu kadar olay yaşadıktan sonra benim işimi yapmak istemeyince kıramadım evlat dedim istediğini yaptım. Keşke bilmediği işlere girmeseydi de bizi bu sıkıntıların içine sokmasaydı”

YARIM SAAT DAHA GECİKMİŞ OLSAYDIK ÇOK GEÇ OLACAKTI

Oğlunu son ada intihardan kurtardığını söyleyen baba “Oğlumun intihar ettiğini Ankara’da oturan bir arkadaşı haber verdi. İntihar etmeye karar verdikten sonra arkadaşlarına haklarını helal etmeleri için mesaj göndermiş. Ankara’daki çocuk beni aradı amca yetişin kendine bir şey yapacak dedi. Bizde ağabeyimle beraber kaldığı eve giderek onu baygın halde bulduk. Allah’tan erken durumu fark edebildik. Yarım saat daha geç kalmış olsaydık her şey için çok geç olacaktı”
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.