24 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

“FIRILDAKLIĞA DEĞER Mİ?”

“Fırıldaklığa değer mi?”

31 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, son dönemde kamuoyunda merak edilen soruları cevaplandırdı.

 

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

 

AK Parti Milletvekili Fatih Metin, son dönemde AK Parti içinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi ve kamuoyunda AK Parti Bolu Milletvekillerine yönelik yapılan eleştirilere cevap verdi.

 

Bolu kamuoyunda Bolu milletvekillerinin yeteri kadar başarılı olmadığı merkezi hükümetin almış olduğu kararlar dışında Bolu özeline ya da Bolu’ya yeteri kadar kazanım sağlayamadıkları yönünde eleştiriler var. Sizin bu eleştirilerle ilgili yorumlarınız neler?

 

Bu haklı bir eleştiri değildir. Ama bunu da anlayışla karşılıyorum. Milletvekilinin birinci görevi yasama görevinin içeriğinin bilinmemesi çok doğal. Anayasa referandumu öncesi görüşlerimi açıklarken de aynı tepkiyi alıyordum. Çünkü çok soyut kavramlar bunlar. Dolayısıyla bu soyut kavramları vatandaşın kafasında somutlaştırmak çok da kolay değil. Bu anlam da yasama faaliyetinin içeriği, yasamanın nasıl olduğu, nasıl başladığı ve nasıl bittiği konusunda vatandaşımızın bilgi sahibi olmasını beklememek lazım. Ancak vatandaşımızın da doğru bilgilerle bilgilendirilmesi lazım. Siyasi hayata başladığımdan bu yana hangi görevde olursam olayım, hangi sorumluluk alanı içerisinde olursam olayım, başlıca esas aldığım hadise vatandaşın doğru bilgilendirilmesiydi. Burada insanlar birinci kriter olarak, yasama meclisindeki milletvekillerinin performansını televizyona çıkıp çıkmamasına göre değerlendiriyor. Biz iktidar partisi milletvekiliyiz. Dolayısıyla iktidar partisi olarak, meclisin seri şekilde çalışmasını sağlamak zorundayız. Muhalefetin görevi de bu anlamda iktidarın hareket alanını engellemekten ibaret. Şimdi ben iktidar partisi milletvekili olarak, Başbakanımıza, bakanlarımıza, müsteşarlarımıza, hem siyasi iradeye, hem bürokratik iradeye her an ve her türlü şekilde ulaşıp Bolu’nun sorunlarını anlatma noktasında bir sıkıntı yaşamaz iken, kalkıp bunu Meclis kürsüsünden ifade etmem abesle iştigaldir. Dolayısıyla muhalefet partisi milletvekili olsam, bu anlamda iktidar partisi mensubu olmadığın için belki gerek siyasi, gerek bürokratik iradeye arzu ettiği şekilde bir irtibat sağlayamayabilir. Milletvekilinin ikinci görevi denetim görevidir. Bu denetim görevi çerçevesi içerisinde yazılı sorularla, sözlü sorularla sorarsın. Ben zaten 1 dakika da soruma yanıt alabilecek imkâna sahibim. Veya da işlerimi takip edebilecek imkâna sahibim. O nedenle bu algılamanın değişmesi lazım. Yani bu hemen değişmeyecek, zaman isteyen bir hadise. Ama biz milletvekili olarak Bolu’nun sorunlarını dile getirmeme veya Türkiye’nin sorunlarını dile getirmeme gibi bir problemimiz yok. Biz gerekli yerlerde, gerekli mercilerde hem Türkiye’yle ilgili sosyal, ekonomik, kültürel problemleri ve Bolu’yla ilgili genel problemleri çok rahatlıkla ilgili mercilere yeri geldiği zaman aktarıyoruz.

 

Hükümetin yaptığı icraatlardan Bolu ne kadar fayda sağlayabiliyor?

 

Bizim hükümetimizin başlatmış olduğu, hükümetimiz döneminde Cumhuriyet tarihi kadar yapılan hizmetlerin Bolu’ya yansıtılması söz konusu olmuştur. Birincisi Karayollarıdır. Biliyorsunuz, tarihin 5 katı kadar yapılan bir yol çalışması vardır. Aynı oran Bolu için geçerlidir. Seksen senedir dokunulmayan ilçe yollarımız yeniden yapılmaya başlanmıştır. Bolu AK Parti iktidarı geldiği günden beridir şantiye halindedir. İkincisi TOKİ konutları. Bolu’ya yansıması çok ciddi boyutlarda olmuştur. Üçüncü olarak doğalgaz. Biz iktidara geldiğimizde 9 ilde doğalgaz vardı, bugün 69 ilde doğalgaz var. Ve bu illerden bir tanesi de Bolu. Yani hükümetin hangi icraatından Bolu faydalanamamıştır? Önce onu ortaya koymak lazım, sonra bu yorumları yapmak lazım. Dolayısıyla vermiş olduğum bu üç örnek bile yeterli. Ben son dönemde sağlıkla, eğitimle ve diğer sektörlere ilişkin Bolu kamuoyuna açıklamalarda bulunuyorum. Bundan önceki haftalarda sağlıkla ilgili, sonraki haftalarda çevre ve ormanla ilgili açıklamalarım oldu. Karayollarıyla ilgili açıklamalarım oldu, KÖYDES programında Bolu’ya yapılanlarla ilgili açıklamalarım oldu. Dolayısıyla açıklamalarımız devam edecek bu süre zarfında. AK Parti’nin ülkeye hizmet oranıyla Bolu’ya hizmet oranı aynı paralellikte devam etmektedir ve bu devam edecektir de. O nedenle 2002 yılından bu yana Bolu’daki vatandaşımızın AK Parti’ye olan üst seviyedeki güvenin bilinci içerisindeyiz. Bunu bir emanet olarak kabul ediyoruz ve bu emaneti de sağlıklı bir şekilde yarınlara taşınma noktasında gayretimiz devam etmektedir.

 

Meclis’te gurbetçi vatandaşlar için bir girişimde bulundunuz. Ve girişiminiz geçtiğimiz günlerde yasalaştı. Bu yasa gurbetçi vatandaşlar için ne gibi kolaylıklar sağlayacaktır? Bundan bahseder misiniz?

 

Bu sorun bir hemşerimizin tarafıma ulaştırdığı problemiyle intikal etti. Bu sorun şuydu, yurt dışında yaşayıp da çeşitli sebeplerle dövizle askerlik hizmeti kanunundan yararlanamayan vatandaşlarımızın çok ciddi bir problemleri vardı. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan vatandaşlarımız vardı. Bu yüzden yıllardır Türkiye’ye gelemeyen ve vatan hasretiyle yanıp tutuşan çok sayıda vatandaşımız var. Bu bilgilere ben nasıl ulaştım? Bu bilgilere Fransa’da yaşayan hemşerimizin yaşadığı bir problem ile bu problemin üzerine giderek, bu problemin çözümü noktasında ilgili makamlarla görüşürken, bu problemin çok kişiye yansıdığını gördük. Ve bunun üzerine bu problemle alakalı bilgileri toplamaya başladık. Yine yetkili, ilgili mercilerle problemin çözümü noktasında görüşler aldık ve ona göre de bir metin oluşturduk. Burada öyle bir metin hazırladık ki, Türkiye dışında yaşayan bütün vatandaşlarımızın yaşadıkları bu sorunu halleden bir düzenleme gerçekleştirdik. Bu konuya anlayışla yaklaşıp, bu problemin çözülmesinde katkı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerimize, yani Genelkurmay Başkanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü Genelkurmay Başkanlığımızın olumlu yaklaşımıyla, Milli Savunma Bakanlığımızın desteğiyle bu teklifimiz komisyondan ve meclisten iktidarı ve muhalefetiyle geçti. Komisyonda iktidar ve muhalefet parti milletvekillerinin onayladıkları bir metindir. Bu kanun teklifinin hazırlanmasında ve neticelenmesinde herkesin büyük bir katkısı var.

 

Yasaya göre, 43 yaşına kadar askerliğini yapmamış olan vatandaşlarımız 10 bin Euro, yukarısı da 15 bin Euro şeklinde bir düzenlemeyle iki yıl içerisinde gerek konsolosluklara, gerek bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvurularıyla bu haktan yararlanacaklar. 21 günlük temel askerlik görevini yaptıktan sonra hem askerlik görevini yapmanın gururu olacak vatandaşımızda hem de bu problem çözülmüş olacak. Ayrıca vatandaşlıktan çıkmış vatandaşlarımızın tekrar vatandaşlığa kabulü halinde de yine bu vatandaşlarımızın bir yıl içerisindeki müracaatları halinde aynı hükümden yararlanacaklar. Bu yasa sayesinde gurbette vatandaşlarımızın vatan hasretini sonlandırmış oluyoruz. Yani herkesi sevindiren, herkesi memnun eden bir yasa teklifinin altında imzamızın olması da bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır. İş eleştiriye geldiği zaman milletvekillerini eleştirecek çok şey var ama bu tip başarılarda da pek bu konularda da sahiplenme göremiyoruz. Netice itibariyle bir milletvekili, bir siyasetçi için en önemli şey partisinin almış olduğu güvendir. Zaten vatandaşımızda bu güveni bize göstererek, takdirlerini bize sandıkta gösteriyor. Bizim içinde bu yeterli zaten.

 

Milletvekili aday adaylığı süreci için AK Parti Genel Merkezi tarafından teşkilatlardan aday olacak isimlerin istifa etmeleri istendi. Ve il başkanı Ali Ercoşkun istifa etti. İstifanın ardından yeni il başkanının kim olacağı yönünde parti içinde su yüzüne çıkan belli tartışmaların olduğu gözlemleniyor. Belli grupların olduğu, belli isimlerin kendi isimlerini ön plana çıkarma çabalarının olduğu gözlemleniyor. Siz bu taraflaşmaların herhangi bir yerinde olmadınız. Şu anki durumu siz nasıl görüyorsunuz? Ak Parti’nin içinde olan tartışmalar sizce doğru mu? Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Öncelikle şu düzeltmeyi yapayım, bir kavga yada tartışma yok. Bu her demokratik süreç içerisinde her partide yaşanan hadiselerdir. Öncelikle şuradan başlayayım. Genel merkezimizin bu kararı çok yerinde ve doğru bir karardır. Çünkü geçmiş seçimlerde yaşanmış sıkıntılar görülmüştür ve bu sıkıntılara binaen geliştirilmiş bir karardır. Bu tedbirin sebebi ne? Seçim dönemlerinde malum zaten aday adaylığı süreçleri, aday belirleme süreçleri hem zaman almakta, hem de genel merkez tarafından çok ciddi bir meşgale arz etmekte. Bir de teşkilatlardaki boşalmaların doldurulması süreci yaşanıyor ki, tam bir curcuna oluyor. O dönemde de genel merkez çok sıkıntıyla karşılaşıyor. Parti teşkilatları gereksiz sıkıntılar maruz kalıyor. Dolayısıyla bunların yaşanmaması için seçim sürecinden 5 ay evvel bu süreç başlatıldı. Amaç teşkilatların boşalan istifalarla yeniden yapılanmasıyla alakalı bir karardı. Çok doğru ve isabetli bir karardır. Bu noktada da üç arkadaşımız istifa beyanında bulundular. İl Başkanı, Kadın Kolları il başkanı ve Gerede ilçe başkanı arkadaşlarımızın üçü de siyasette başarılı, bu işi de dört dörtlük yapabilecek arkadaşlar. Ama tabi ki boş olan yerlerinde doldurulmasın gerekiyor. Ve tabi ki siyasi bir rekabette oluyor parti içerisinde. Ama bu durumu kavga yada tartışma şeklinde kamuoyuna yansıtmak doğru değil. Ben bu soruya şahsım olarak şöyle yanıt vermek istiyorum. Soruda da belirtildiği gibi bu süreç başladığından beri benim çizgim farklı. Sebebi şu. Benim 4 sene il başkanlığı e 5 sene milletvekilliğinden oluşan 9 senelik bir siyaset tecrübem var. Geçirmiş olduğum 5 seçim var. Bunların tamamında şunu gördüm. Seçim süreçlerinde devamlı surette partilerin özellikle bizim açımızdan önemli. Çünkü iktidar partisiyiz. İcraatlarımızın halka yansıması anlatılması, özümsenmesi noktasında büyük bir eksiklik oluyor. Yani hem bizim partimize, hem diğer siyasi partilerin parti içi çekişmeleri genellikle kamuoyu gündemini meşgul ediyor. Yani her siyasi partinin kendi içindeki dinamizmi basına yansıyor, kamuoyuna yansıyor. Hep onlar konuşuluyor ama bir yandan da hizmetler aslında devam ediyor. Hem de büyük işler oluyor. Ama bu arada bu büyük işlerde gümbürtüye gidiyor. Bunun böyle olmaması gerektiğine inandığım için ve siyasi konum itibariyle hiçbir zaman siyasete girdiğim günden bu yana şahsi ikbal endişem olmadığı için aday adaylığı ya da teşkilat içi başka sıkıntılarla ilgili hususlarla hiç ilgilenmiyorum. Tabi ki bana düşen bir görev olursa partim için mücadele ederim. Ama şahsımın böyle bir gayreti olmadı, olmazda. Çünkü milletvekilliğimin verimini aldığım en son dönemini yaşıyorum ben. Şimdi benim en verimli olduğum dönemde bu tip kısır anlamsız, gereksiz ve neticesiz hususlara girip, yorum yapmam çok yanlış. Bolu’ya en faydalı olduğum dönemlerde faydalı olduğum konularla ilgili kamuoyunda olmaya çalışıyorum. Mesele budur.

 

Siyasi partilerde bu dönemlerde büyük sıkıntılar oluyor. Bu durumda partiye zarar veriyor. Teşkilatlardan gelen bir milletvekili olarak yorumunuz nedir?

 

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu sağ iken, il teşkilat toplantısında söylediği bir cümle televizyonlarda defalarca yayınlandı. Bende teşkilatlardan gelen biri olduğum için o cümle beni çok etkilemiştir. Yazıcıoğlu’nun bu sözünün her partinin en müstesna yere yazmaları gerektiğine inandığım bir cümledir. O da şudur: “Bir nefesine dahi hükmedemediğimiz bu hayat için fırıldaklığa değer mi?” Dolayısıyla bu söz her şeyi anlatıyor. Her siyasi parti içinde rekabetler olabilir. Ama siyaseti bahane ederek, siyasi makamlarını bahane ederek, bahaneler çeşitlendirebilir. Bu bahaneleri fırıldaklık yapmaya veya kul hakkı alarak yalan yanlış iftiralar atmaya, bu iftiralarla kazanç elde etmeyi sananların ne kadar büyük yanlışlar yaptığını hem bu dünyada, hem de öteki dünyada bu insanlar anlayacaktır. Tabi benim bu konuştuklarım iman sahibi olanlar için geçerli. İman sahibi olmayanlar için geçerli değildir.

 

Röportajımız devam edecek…UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.