22 Şubat 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara9°C

SÖZLEŞMELİ FİDAN’DA BOYUNLAR BÜKÜLDÜ!

Sözleşmeli Fidan’da boyunlar büküldü!

31 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

Çevre ve Orman Bakanlığı kararıyla özelleştirilen ve iki yıldan bu yana il genelinde başarıyla sürdürülen fidan üreticiliği, bu yıl sekteye uğradı. Yeni dönemde fidanların peşin ödemelerle verilecek olması ve alım fiyatının düşmesi üreticileri zora soktu.
Çeşitli nedenlerle 2009 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı, fidanlıkları kapatma ve ağaçlandırma seferberliği başlatma kararı almış ve aynı yıl fidan üreticiliği için Bolu’nun uygun yer olduğu sloganları ile özel sektör üretimi ilimizde başlatılmıştı.
Bakanlığın, ‘Her il kendi ihtiyacı kadar üretim yapacak’ kararı ile kota 650 bine indi. Edinilen bilgilere göre kota indiriminin nedeni, ilimizin yüzde 62’sinin orman ve ağaçlarla kaplı olması ve bu nedenle fide dikecek alanın az olması olarak gösteriliyor.

ÜRETİCİLER FİYAT DÜŞÜŞÜNE TEPKİLİ

Konuya ilişkin olarak bilgilendirme toplantısı düzenleyen Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, 24 Ocak tarihinde yerli üreticilerle bir araya geldi. Toplantıda konuşan müdürlük yetkilileri, alım fiyatlarının 1,71 liradan 1,25 liraya indiğini, fideyi peşin ödeme ile vereceklerini ve malın tüketim yerinde teslim olacağını üreticilere duyurdu. Toplantıya katılan yaklaşık 200 üretici, üretimin kârının kalmadığını belirterek, karara tepki gösterdi.

Yerli üretici için önemli bir geçim kaynağı olarak gösterilen fidan üreticiliği projesi doğrultusunda geçtiğimiz yıl 2 milyon fidenin dikildiği ilimizde bu yıl üretim için 550 kişinin müracaatta bulunduğu öğrenildi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.