26 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara17°C

TABAKLAR MAHALLESİ MUHTARI EMİN PULATLI:“İZZET BAYSAL CADDESİ’NDE TRAFİK SORUNU YOK!”

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı:“İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sorunu yok!”

31 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

Bolu’da 22 yıldan bu yana Tabaklar Mahallesi’nde muhtarlık yapan Emin Pulatlı, muhtarlık görevi süresince hayata geçirdiği ilkleri anlattı. İzzet Baysal Caddesi’ndeki trafik durumuna yorum getiren Muhtar Pulatlı, “İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sorunu yok!” dedi.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı’yla bir araya geldik. Muhtarlıkta 5’inci dönemini sürdüren Muhtar Pulatlı’yla yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:  

Sayın Pulatlı, bize özgeçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

1959 Bolu doğumluyum. Doğma, büyüme Tabaklar Mahallesi sakiniyim. Evliyim ve üç çocuk babasıyım. Emekliyim. Muhtarlığa ilk 1989 yılında seçildim.  Ardından 1994-1999-2004-2009 yıllarında ki seçimlerde de mahalleliler beni muhtarları olarak seçti ve o gün bugündür Tabaklar Mahallesi’nde muhtarlık hizmeti veriyorum. İlk muhtarlığa seçildiğim yıl Bolu’nun en genç muhtarı olarak tarihe geçtim.

Peki, muhtar olma fikri nereden aklınıza geldi?

Dedem köyde muhtarmış. Örnek almak mı denir ya da başka bir şey mi bilemem ama ben de Tabaklar Mahallesi’nde muhtar olmaya niyetlendim. Artı doğup, büyüdüğüm bir mahallede mahallelinin beni muhtar olarak onurlandırması daha büyük bir onur. Diyelim ki, büyük bir şehirde belediye başkanı olsam, aynı zevki, aynı feyzi alamazdım.

Sayın Pulatlı, Bolu’da muhtarlık binasına sahip ilk muhtarsınız. Mevcut hizmet binanızdan memnun musunuz?

Şu anki muhtarlık binamdan oldukça memnunum. Burayı depremden sonra 2000 yılında, ilk muhtarlık binası olarak, belediye tarafından yapıldı. Daha önceki hizmet binam Hattat Emin Caddesi’nde idi. Oranın kirasını cebimden karşılıyordum.

Tarihi eşyaların sergilendiği muhtarlık binanız, karşılaştığım diğer muhtarlık binalarından oldukça farklı. Burada hangi tarihi eşyaları sergiliyorsunuz?

Nostaljik eserlere her zaman ilgiyle yaklaşan biriyim. Tarihi eşyalarla donattığım hizmet binamda, büroya gelen mahalleli vatandaşlarımın taleplerini karşılarken, onların keyifli anlar yaşamaları beni de mutlu ediyor. Burada daktilo, gramofon, takunyalar, telefonlar, ütü, saat çeşitleri, dolma tüfek, küp, terazi, çakmak, tespih ve köstekli saat koleksiyonları, radyo, ahşap gemiler, eski Bolu fotoğraflarını sergiliyorum. Tamamı eski ve tarih kokuyor. Asıl amacım, büroma gelen vatandaşlarımın taleplerini giderirken onlara iyi zaman geçirtebilmek.

Mahallenizde cami, sağlık ocağı ya da otopark sorunu var mı?

Mahallemizde Somuncu ve Tabaklar camileri var. İki tane de sağlık ocağımız var. Park sorununa gelince hem var, hem yok. Mahallemize Reşat Aker Sokak’a otopark yapıldı. Burası bizim sınırlarımızdadır.

Mahallenizde yaşadığınız özel bir sorun var mı?

Mahallemizde yaşadığımız büyük anlamda özel bir sorunumuz yok. Ufak tefek eksikliklerimiz oluyor. Ama bunları da aşıyoruz.

Mahalle nüfusunuz ve seçmen sayınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mahallemizde 2 bin 118 hane var. Nüfusumuz 7 bin 703. Seçmen sayımızda 5 bin 203.

Siz deprem döneminde de muhtarlık yapmış birisiniz? O dönem muhtarlıktaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Deprem döneminde çok çok yorulduk. En erken yattığımız gece saat 02.00 idi. Mahallemde 176 tane ağır hasarlı ve yıkılmış bina vardı. 700 küsurda az hasarlı binamız var. Anıtpark’ta 50 çadır kuruldu. Anadolu Lisesi’nin arkasında 275 çadır kuruldu, 50 tane de sivil vatandaşın kurduğu çadır vardı. Ayrıca depremdeki başarılı çalışmalarımızdan dolayı INTENSE kışlık Çadır Kenti kuruldu. Çadır Kent’in yönetim kurulu başkanlığını yaptım.

Türkiye’de muhtarların sorunları nelerdir?

Bana göre, muhtarların bir sorunu ya da muhtarlığın bir sıkıntısı yok. Bu gönül işi. Hiç kimse kimseye ‘Sen muhtar ol’ diye zorlamaz. Ama sorduğunda çoğu muhtar böyle der. Ben inanmıyorum buna. Yalan. Muhtarlığın maaşı yoktur, ödeneği vardır. Yani paran yoksa durumun yeterli değilse, özverili değilsen muhtarlık yapamazsın. Muhtarlıklar ağlama makamları değildir. Eğer yapamıyorsan, bırakacaksın.

Siz muhtarlıkta arzuladıklarınızı mı, yoksa sembolik çalışmalar mı yapıyorsunuz?

Bugüne kadar muhtarlıkta arzuladıklarımı yapmaya çalıştım ve tamamına yakınını da yaptım. Bolu’da henüz kamu kuruluşlarında dahi yokken, bilgisayara geçen ilk muhtar benim. Türkiye’de yaklaşık 58 bin muhtar var. Ve ben Türkiye’de bilgisayarı kullanmaya başlayan 51’inci muhtarım. Muhtarlıklar için oluşturulmuş Melsoft Muhtar Takip Sistemi sayesinde mahalleli vatandaşlarıma resimli belge veririm.

Mahalle sınırlarınız içinde bulunan Hükümet Meydanı’nda önümüzdeki günlerde yeni bir meydan çalışması gerçekleştirilecek. Bunun için geçtiğimiz günlerde Ticaret ve Sanayi Odası’nda proje tanıtımları gerçekleştirildi. Bugün Bolu kamuoyunda en çok tartışılan konuların başında gelen bu meydan projesi konusunda sizin değerlendirmeleriniz neler?

Evet, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen proje sunumuna diğer muhtarlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri gibi ben de katıldım. Şahsen projeyi olumlu karşıladım. Fakat Bolu’da birtakım alışkanlıklar var. Bu alışkanlıklarımızdan önce vazgeçmeliyiz. Yaşanan tartışmaların kaynağının aslında bu olduğunu düşünüyorum.

O bölgede otopark sıkıntısından sıkça söz edilir. Bolu’da aslında böyle bir sıkıntıda yok. Esnafımız dükkânının önüne araçlarını park ediyor. Bakınız evine, dükkânına en fazla 1 kilometre mesafededir. Bu nedenle ben İzzet Baysal Caddesi’nde ailemle birlikte alışveriş yapamıyorum. Çünkü arabamla gittiğimde aracımı park edecek yer bulamıyorum. İşyeri sahipleri o bölgeye araçlarını çekmese ben rahat rahat aracımla gider, alışverişimi yapabilirim. Bizde yürüme alışkanlığı yok.  Ve İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sıkışıklığına neden olan bir diğer unsur bankalardır. Bankalarla işi olmayan kimse yok. Hükümet Meydanı projesinin bu bahsettiğim sorunları peşin hükümlerle çözer ya da çözemez demiyorum. Ama Hükümet Meydanı Projesi’nin bu sorunlara çare olabileceğini düşünüyorum.

 

FOTO 1-2-3-4: Muhtar Pulatlı’nın hizmet binası diğer muhtarlık binalarından oldukça farklı bir görünüme sahip. Tarihi eşyalarla ve koleksiyonlarla donanmış büroya gelenler, kendilerini adeta bir müzenin içinde buluyorlar.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.