20 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara-3°C

CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI TANJU ÖZCAN: "YARIN ÇOK GEÇ OLACAK"

CHP Milletvekili Aday Adayı Tanju Özcan: "Yarın Çok Geç Olacak"

01 Şubat 2011 Salı 00:00

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz döneminde Belediye’de sendikalı çalışan sayısında büyük düşüş yaşandığını kaydeden CHP Milletvekili Aday Adayı Tanju Özcan, “Torba Yasa’nın yürürlüğe girmesi halinde zannediyorum Belediye’de sendikalı çalışan kalmayacak” dedi.

CHP’li siyasiler dün öğle saatlerinde Türk Metal Sendikası Şube Başkanı ve Türk İş Temsilcisi Yusuf Uyman’ı sendika binasında ziyaret etti. Ziyarete CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, Milletvekili Aday Adayları Tanju Özcan ve Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, Merkez İlçe Başkanı Cemal Özsoy ve partililer katıldı.

Ziyarete damgasını vuran konu ise, son dönemde hükümet ile sivil toplum örgütleri arasında hararetli tartışmalara konu olan Torba Yasa Tasarısı oldu. Ziyarette konuşan Tanju Özcan, sendikal hareketlerin daraltıldığı savundu. Özcan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “AKP iktidarı döneminde işçiler ve sendikalar güçlenmedi, aksine zayıfladı. Anayasa değişikliğiyle birden fazla sendikaya üye olmanın önü açıldığı için sarı sendikalar hızlı bir şekilde kurulmaya başlanacak. Bu nedenle sendikal hareket giderek gücünü kaybetmeye devam edecek.

“BELEDİYE’DE SENDİKALI İŞÇİ KALMAYACAK”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz döneminde sendikal mücadelenin Bolu’da darbe gördüğünü kaydeden Özcan, şunları söyledi: “Mevcut Belediye Başkanı’ndan önce yaklaşık 600 sendikalı işçi varken, bugün sendikalı işçi sayısı Bolu’da 400’ün altına düştü. Ve her geçen gün düşmeye de devam ediyor. Eğer bu Torba Yasa öngörüldüğü şekilde çıkarsa zannediyorum Bolu Belediyesi’nde sendikalı işçi kalmayacak. Belediye’deki sendikal mücadele gücünü Alaaddin Yılmaz kırmıştır. Buna çare olarak, 12 Haziran’da işçi ve sendika karşıtı olan AKP hükümetini sandığa gömelim. Yoksa yarın çok geç olacak.”

“ASGARİ ÜCRETTE VERGİYİ KALDIRACAĞIZ”

İktidara gelmeleri halinde asgari ücrette düzenlemeye gideceklerini dile getiren Özcan, şöyle devam etti: “CHP iktidarında asgari ücretteki vergiyi kaldıracağız. Emeğiyle para kazanan, açlık sınırının çok altında gelir elde eden asgari ücretli işçinin zaten üç kuruşluk maaşından bir kısmını devlet vergi olarak alıyor. Bu devleti soyanlardan vergi alamıyorlar ama üç kuruş asgari ücret gelir elde eden işçiden vergi alma peşindeler. İktidara geldiğimiz takdirde ilk işimiz bu vergiyi kaldırmak olacak. Vergi kalktığı takdirde asgari ücret net 796,5 lira oluyor. Bu da Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında asgari ücrette 170 lira artış olacağı anlamına geliyor.”
Ziyarette açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Karakaşoğlu ise, partisinin aday adaylığı sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin çok önemli bir seçime hazırlandığını ifade eden Karakaşoğlu, “Şu ana kadar parti teşkilatlarımızda görev yapmış Tanju Özcan ve Mehtap Özcan Mısırlıoğlu milletvekili aday adaylıklarını açıkladılar. Önümüzdeki günlerde de Bolu’nun sorunlarını çok iyi bilen ve bu sorunlara çözüm üretebilecek aday adaylarımızı kamuoyuyla tanıştıracağız. Biz sivil toplum örgütü ziyaretlerinde kendimizi evimizde hissediyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi emeğe dayalı bir kitle partisidir.” diye konuştu.

“SENDİKALAR PASİFİZE EDİLMEK İSTENİYOR”

Torba Yasa Tasarısı’na ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Karakaşoğlu, “Torba Yasa Tasarısı’yla sendikaların beli kırılmaya çalışılıyor ve sendikaların pasifize edilmesi amaçlanıyor. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak endişeliyiz. Seçimlerde gelecek olan Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sendikaların daha demokratik alacaktır. Sendikaları etkisiz hale getirmeyi planlayanlara da halkın ve işçilerin gereken dersi vereceklerine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“SENDİKALARIN GÜÇLÜ OLMASI İSTENMİYOR”

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı ve Türk İş İl Temsilcisi Yusuf Uyman ise yaptığı açıklamada ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bolu’da sendikal mücadelede hızlı bir düşüş yaşandığını ifade eden Uyman, açıklamalarında şöyle konuştu: “Kamu da taşeronlaşmayla daha önce yaşanmamış birçok şeyi yaşamaya başladık. Daha önce bir hastane de en az 60 sendikalı çalışanımız vardı. Bugün ise bu sayı 10 kişinin dahi altına geriledi. Yani taşeronlaşma hızla artıyor. Son çıkan yasalarda gösteriyor ki, güçlü sendikaların olması istenmiyor. Günümüzde tartışmaları süren yasalar bize onu gösteriyor. Sendikal örgütlenmelerin buna karşı gerekli tepkiyi göstereceklerine inanıyoruz.”

Açıklamaların ardından siyasiler ve sendika mensupları bir süre görüş alışverişinde bulundu.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.