18 Eylül 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

MARSHALL BOYA’NIN PROFESYONEL GRUP BÖLGE SORUMLUSU ANIL YENİŞEN: “MACERA ARAMAYIN, GÜVEN VE KALİTEYİ TERCİH EDİN”

Marshall Boya’nın Profesyonel Grup Bölge Sorumlusu Anıl Yenişen: “Macera aramayın, güven ve kaliteyi tercih edin”

01 Şubat 2011 Salı 00:00

70 milyona yaklaşan nüfusa sahip olan ve nüfusu her yıl artan Türkiye'de bugün ortalama 7,9 milyon bina bulunmakta. Her bir binanın, ısınmak ve serinlemek amacıyla tükettiği enerji, Türkiye ekonomisinin önemli yüklerinden birini. Bu noktada yalıtımın önemi devreye giriyor. Ayrıca, topraklarının yüzde 95'i deprem riskinde olan ülkemizde binaların korunumu için de yalıtım gerekli olduğu izolasyoncular derneği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda da dile getiriliyor. Türkiye'de dış cephe yalıtım ve boya alanında çok önemli bir yer tutan Marshall Boya Profesyonel Grup Bölge Sorumlusu Anıl Yenişen ile yalıtım gerçeği ve bununla ilgili düşünceleri hakkında konuştuk.

Marshall en eski boya firmalarından biri peki yalıtımla ilgili olarak MARSHALL ‘ın bu alanda faaliyetleri nelerdir

Marshall Boya her zaman toplumun gerekliliklerini ön planda tutmuş ve buna öncü olan firmalar arasında yer almış özel bir firmadır. Enerjide dışa bağımlı olan ülkemizde de bu bilinçlenmeyi sağlayan firmalar arasında yer almaktayız. Başta Enerji bakanlığı EİE enerji yöneticileri eğitimleri, EVD şirketleri eğitimleri, Bayındırlık bakanlığı eğitimleri  olmak üzere birçok resmi kurum ve  sivil toplum kuruluşlarında, kendi bayi ağımıza ve tüketicilere bununla ilgili  eğitimler vermekteyiz. Yani ilk faaliyet alanımız yine insan. Aynı zamanda işin ticari boyutunda da oluşturduğumuz Marshall Thermos Isı Yalıtım sistemi ve Uzman Uygulayıcı bayi ağı ile de tüketicilere en kaliteli yalıtım ürünlerini, bunu uygulayan en kaliteli uzman uygulamacı bayileri  sunmaktayız.

Size göre, bugün itibariyle 'yalıtım sözcüğü ' Türkiye'de tüketicilerin yüzde kaçına bir şeyler ifade ediyor? Neden

Tüketici açısından; "yalıtım" her geçen gün biraz daha anlam kazanmakta ama hala yeterli bilincin kazanıldığı düşüncesinde değiliz. Hala Türkiye’deki eski binaların sadece yüzde 10 civarındaki  kısmın yalıtımlı olduğunu düşünecek olursak sanırım daha ciddi bir bilinçlendirme sürecinin aktif olması sağlanmalı. Kısacası yüzde 7 diyeceğim ama bu bile  iyimser bir rakam olacak sanırım

Bu durumun  asıl nedeni bilinçli tüketiciler  bilinçli davranan  insanlar olmayışımızdan geliyor. Bilirsiniz her ürünün üzerinde bir teknik veri bulunur. Peki, soruyorum kaçımız bu verileri okuyor ve analiz ediyoruz. Markete alışverişe gittiğimizde dahi en öncelikli gözlemimiz fiyatlar oluyor. Gelir seviyesi düşünüldüğünde bundan doğal bir şey yok tabi ki fakat düşük  fiyat demek; ne istediğiniz özelliklere sahip ürünü aldığınız, nede ucuza aldığınız anlamına gelmez. Maliyetler ve verimlilik  günlük değil uzun vadede düşünüldüğünde zaten doğru sonuçlara ulaşacağımız kanaatindeyim. Aslolan gerekli bilincin sağlanması.

Peki, Marshall bu bilincin gelişmesi için ne gibi katkılarda bulunuyor?

Açıkçası bu konuda Marshall’ın boya ve dış cephe ısı yalıtım  sektöründe çok ayrı bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Marshall güvene dayalı bir firmadır. Hiçbir zaman fiyat  ve satış odaklı bir yapıya sahip olmamış, bu yapının korunmasını da her zaman ilk öncelik olarak görmüştür. Tabi buradaki güven kelimesi bayisinden müşterisine kadar uzanan ve ciddi bir yapılanmayı, tecrübeyi, sorumluluğu gerektiren özel bir sunuştur. İşte bunun içinde sürekli arttırılan ve içeriği güncellenen  bilgilendirme seminerleri, usta, bayi ve tüketici eğitimleri düzenlemektedir. Aynı zamanda Enerji bakanlığı ve bayındırlık bakanlığıyla sürekli olarak bilgi paylaşımları sağlanarak bu sürecin mümkün olduğunca hızlanmasına katkıda bulunmaya çalışmaktayız. Tabi bu sadece  bizim gösterdiğimiz çabayla çok kısıtlı kalır. Herkes bu sorumluluğu duymalı diye düşünüyorum. Bunun dışında çok özel donanımlı profesyonel bir teknik satış ekibine sahibiz. Bu ekip ismi satış ekibi olmasına rağmen inşaat kökenli  (müh, mimar... vb.) insanlardan özel olarak seçilmiş olup  insanları yapı ile ilgili her konuda bilgilendirebilecek kapasitede  çözüm sunan  bir ‘A’ takımıdır.

Özellikle bölgemizde ısı yalıtımında bir Marshall Thermos gerçeği var bunu nasıl sağladınız?

Biz Marshall olarak her zaman mükemmele ulaşmaya çalışmaktayız. Mükemmel bir yapı mükemmel parçaların birleşimiyle  oluşur. Bu yapının ana kalemi de insandır. İşte bizim başlangıç noktamızda tam orası. Mükemmel  insan. Herkes buna ulaşma çabasında olduğu sürece tüm yapı hızla gelişiyor. Bu çalışanlarımızdan başlayan bayilerimize ulaşan enerjik ve sürekli kendini geliştiren bir yapı. Yani  açıkçası Bu büyümeyi sağlayan satışa değil insana verdiğimiz önem. Her yerde olduğu gibi Bolu’da da bununla yola çıktık. Ve hızla yol aldık. Zaten bu Mükemmele yürüme düşüncemize de en büyük desteklerden birini de Bolu’nun güzel halkı verdi. Hatta Köroğlu sitesi yöneticilerinden Mustafa Bey’in kendisine danışanlara söylediği bir söz çok hoşuma gitti. Mustafa Bey ‘macera aramayın’ demiş. Sanırım en özet kısım bu memnuniyet ve bunun sürekli gelişmesi.

(Röportajımız devam edecek…)UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.