26 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara16°C

TABAKLAR MAHALLESİ MUHTARI EMİN PULATLI: “BOLU'NUN PATATES GÜZELİNE İHTİYACI VAR”

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı: “Bolu'nun patates güzeline ihtiyacı var”

01 Şubat 2011 Salı 00:00

Bolu isminin markalaştırılması konusunda öneri de bulunan Tabaklar Mahallesi Muhtarı Pulatlı, Bolu patatesinin Türkiye'nin en iyi patatesi olduğunu söyledi ve bu ürünün Bolu ismi altında tanıtımının yapılması gerektiğini belirtti. Muhtar Pulatlı, tanıtım içinse güzellik yarışmasının düzenlenmesi gerektiğini savundu.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı'yla yaptığımız ve dün ilk bölümünü yayınladığımız röportajda Muhtar Pulatlı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Muhtar Pulatlı röportajın devamında ise ilginç açıklamalara bulundu. Sorularımıza içtenlikle yanıt veren Muhtar Pulatlı'nın açıklamalarının ikinci ve son bölümü şöyle:

Sayın Pulatlı, mahalle sayısı 25'ten 42'ye çıktı. Bu artışı sizler nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bolu büyüyen bir şehir. Bu zaten kendiliğinden gerçekleşecek bir durumdu. Bolu'nun kabuğundan çıkması lazımdı. Bu yönden olumlu karşılıyorum.

Peki, hizmetin yeni mahalle olan bölgelere de kaydırılmasından dolayı siz mahalle olarak bir mağduriyetle karşılaştınız mı?
Söz konusu olan bölgeler mahalle olmadan önce hizmet açısından sıfır noktadaydı. Benim gördüğüm kadarıyla hizmet o bölgelere tümüyle kaydırılmıyor. Özellikle çalışılan bir yer yok. Belediye bugün 42 mahalleye de aynı anda hizmet götürmeye çalışıyor. Bu nedenle de mahallemizde bir mağduriyet yaşanmadı ve bu konuda da ben Tabaklar Mahallesi muhtarı olarak bir sorun yaşamadım. Belediye'ye taleplerimizi iletmek için ne zaman gitsek, taleplerimiz dinlenir ve isteklerimiz karşılanır. Açıkçası isteklerinin kabul edilmesi için istemesini bileceksin. Çünkü Başkan'ın aklında sadece Tabaklar Mahallesi yok. Daire müdürleri içinde bu durum geçerli. Bir toplantı yapılıyor yerel idarecilerle muhtarlar arasında. 'Taleplerinizi bize iletin' deniyor. Ama toplantıda dilekçe veren muhtarlar her defasında belli. Birçoğu sözlü taleplerde bulunuyor. Bu defa da bizim hakkımıza tecavüz edilmiş oluyor.

Peki, siz Bolu için yeterli çalışmaların yapıldığını düşünüyor musunuz?
Ben çiftçilikle uğraşmıyorum. Ama biliyorum ki, Bolu patatesi Türkiye'nin en dayanıklı patatesidir. Bolu isminin markalaşması için bir patates festivali düzenlenebilir. Ben Bolu'da yaşayan bir Bolulu olarak istiyorum ki, , Türkiye'de patatesimizin bu kadar iyi patates olduğunu pek bilen yok. Düzenlenebilecek festivalde güzellik yarışması düzenlenebilir ve seçilen kişi patates güzeli olarak adlandırılabilir. Şimdiye kadar beyaz etimizi bir şekilde pazarlayabilmişiz ve bu saatten sonra da pazarlayabiliriz. Aynı şekilde Bolu çikolatasını iyi bir şekilde pazarlayabiliyoruz. Patatesimizin tanıtım konusu bence ciddi bir şekilde düşünülmeli.

Mahallenizde gönüllü cadde ve sokak sorumluları çalışması başlattığınızı biliyoruz. Bununla ilgili bilgiler verir misiniz?
İlk muhtar seçildiğim 1989 yılından bu yana bu çalışmayı sürdürüyorum. Muhtarlıktaki hizmet çıtamızı daha da yükseltmek için başlattım bu çalışmayı. Her sokağımıza ve caddemize sorumlu vatandaşlar görevlendirdik. Ve onlara dedim ki, 'Sorumluluk bölgenizde bir kaldırım taşı bile yerinden oynasa beni haberdar edin.' Bu sayede sokak ve caddelerimizde yaşanan sıkıntılardan derhal haberdar oluyorum. Bunun bakım ve onarımı içinde derhal yetkili mercilere başvurarak, sorunun giderilmesi konusunda girişimde bulunuyorum. Mahallemde yaklaşık 80 sorumlu vatandaş bulunuyor.

Alo Muhtarlık Hizmetiniz hakkında bilgiler verir misiniz?
Alo Muhtarlık Hizmetimiz, işi olana, büromuza gelecek zamanı olmayan vatandaşlarımız için başlattığımız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasını söyleyene en geç yarım saat içerisinde muhtarlığımızdan istedikleri belgeyi ellerine ulaştırmamız için oluşturduğumuz bir sistem. Bu uygulamaktan yararlanabilmeleri için mahallelilerimin büro ya da cep telefonu numaralarımdan bana ulaşmaları yeterli.

Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl?
Bizler Valiliğe bağlı birimleriz. Belediye bize hizmet verir. Yani muhtarların amiri ildeki validir. Dolaylı olarak İçişleri Bakanlığı'na bağlıyız. Resmi dairelerle sürekli diyalog içerisindeyiz. Biz muhtarlar hizmeti belediyeden alırız. Eski belediye başkanlarından Necdet Gören'le iki dönem, Yüksel Ceylan'la da bir dönem görev yapan bir muhtarım. Şu an ki Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la birlikte iki dönemdir muhtarlık yapıyorum. Belediye Başkanı ile muhtar ilişkisi, abi kardeş ilişkisidir. Sürtüşmeyle hiçbir yere varılmaz. Muhtarlıkta beşinci dönemdeyim ve bugüne kadar kimseyle sürtüşmedim.

Peki, yeterli hizmetleri alabiliyor musunuz?
Olaya şöyle bakmak gerek. Ben muhtar olarak, mahalleme en güzel şeyin yapılmasını istiyorum. Ama Belediye Başkanı, Bolu'ya en güzel şeyin yapılmasını istiyor. Sadece Tabaklar Mahallesi'nden oluşmuyor ki Bolu. Sırayla bir program var. Ve mahallemizde bugüne kadar yapılmış çok güzel işler olmuştur. Mesela Hazinedarlar Sokak'ın, Hattat Emin Barın Caddesi 'nin, Ali Rıza Tekemen Caddesi'nin genişletilmesi önemli çalışmalardır.

Son açıklamalarınız nelerdir?
Bize çalışmalarımızda destek olan ve mahallemize çalışmalar gerçekleştiren tüm yerel idarecilerimize ve daire amirlerimize teşekkür ediyorum.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.