26 Mayıs 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

“120 BİN LİRALIK YOLUMUZU BOZDULAR”

“120 Bin liralık yolumuzu bozdular”

02 Şubat 2011 Çarşamba 00:00

Dün gerçekleştirilen İl Genel Meclisi toplantısında Yeniçağa İlçesi Gölbaşı Köyünde kümes yapımı için İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan İmar Planı değerlendirildi. Yapılan toplantıda AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Recai Çağlar, bölgeye kümes yatırımı yapan işletmeler hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

Gerçekleştirilen toplantıda tarımsal ve hayvancılık (kümesler) amaçlı İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlana rapor okundu. Okunan raporda kümeslerin imar izni için onay alınması gereken müdürlüklerin konuyla ilgili olumlu görüş bildirdiği ifade edildi.

TEDBİR ALMAK ZORUNDAYIZ

Gündemle ilgili görüş bildirmek isteyen AK Parti Yeniçağa İl Genel Meclisi Üyesi ve Bayındırlık Komisyonu Üyesi Recai Çağlar, kümes işletmecileriyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Çağlar yaptığı konuşmada “Bizim bölgemize tesisi kurulmasıyla ilgili herhangi bir itirazımız yok. Ancak o bölgede yatırım yapan Beypiliç’in kümesini kuran bir yatırımcı 10 kilometre uzunluğunda 120 Bin TL’ye mal olan yolumuzu bozmuştur. Bu konuda elimde fotoğraflar var. Bu yapılar için mevzi imar planları onaylanmadan önce tedbir alınması gerekir. Yolu bozan kişiler hakkında bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Biz bu yapılarla ilgili mevzi imar planlarını onaylamadan önce bu konuların gündeme alınması gerekiyor. Biz burada ilçelerimize bin liralık hizmet götürebilmek için didiniyoruz. Ama diğer taraftan 120 Bin TL’lik yolumuz bozuluyor”

BU YOLLARI BOZANLARIN CEZALARINI ÇEKMELERİ LAZIM

Çağlar’ın yaptığı açıklamaya CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Fidan’da destek verdi. Fidan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yolları bozanların cezalarını çekmeleri lazım. Recai Bey bu konuda çok haklı bu konurla dikkat edilmesi lazım.

AĞAÇLARI KESEREK YOL AÇMAK İSTEDİLER

Görüşülen gündem maddesiyle ilgili söz alan AK Parti Yeniçağa İl Genel Meclisi Üyesi İrfan Yücel “Deminden ifade edildiği gibi bozulan yollara maalesef bizim herhangi bir müdahalemiz olamıyor. Daha öncede Ören Köyü civarında başka bir işletme köyün kendi tüzel kişiliğine ait yaban meyve ağaçlarının bulunduğu bölgede ağaçları keserek yol açmak istedi ve ağaçlara ciddi şekilde zarar verdi. Ayrıca bu tip tesisler kurulduğu zaman tarımsal işletmelerin bir kilometreye kadar yakınına başka herhangi bir yapı kurulamıyor dolayısıyla bu işletmelerin etrafında ki araziler atıl hale getiriliyor” dedi.

YATIRIMCININ KARŞISINDA DEĞİLİZ

Konuyla ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu “Yapılan bu değerlendirmelerin yanlış yorumlanmasını istemiyoruz. Bu açıklamalardan bizim yatırımcının karşısında bir tavır izlediğimiz yorumu ortaya çıkmasın. Anacak tüm bunlar yapılırken kamu malına zarar verilmemesi gerekir. Bu noktada kamu malının çıkarlarını derlendirmek zorundayız”

BİZİM BURADA OLMAMIZIN BİR ANLAMI KALMIYOR

Gündemle ilgili tekrar söz alan Recai Çağlar “Bizim söylediklerimiz yatırımcının önüne geçmek için söylenmiş sözler değildir. Ancak kimsenin izni alınmadan ağaç kesip kendi kafasına göre yol açılmaması lazım. Biz bu durumla mücadele etmeye çalışıyoruz. Biz bu durumlara müdahale edemezsek bizim burada bulunmamamızın da bir anlamı kalmıyor.

KENDİ ARAÇLARIMIZ YOLLARI BOZUYOR

Yaşanan sorunun tüm ilçeler için geçerli olduğunu söyleyen AK Parti Mengen İl Genel Meclisi Üyesi Zeki Ozulluoğlu “Bu konuda yolla yatırımı birbirinden ayırmak lazım. Bu sorun bütün ilçelerimizin ortak sorunudur. Biz yollarımızın yapımı için çalışma yapıyoruz bizim traktörlerimiz kendi kamyonlarımız yolları bozuyor”

İMAR PLANI OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Yaşanan sorunun giderilmesi için yapılacak çalışmayla ilgili bilgi veren İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Güneş, kolluk kuvvetlerinin yaptığı denetimlerle yeterli çözümün gerçekleşemeyeceğini söyledi. Yol bozan işletmelerle ilgili gerekli kanıtların sunulup İl Özel idare aracılığıyla kamu malına zarar veren işletmeler hakkında tedbir alınması gerektiğini söyledi. Toplantıda tarımsal ve hayvancılık (kümesler) hakkında imar ve bayındırlık komisyonu tarafından hazırlanan imar planı oy birliği ile kabul edildi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.