22 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara16°C

HÜKÜMET MEYDANI YARGIYA MI TAŞINIYOR?

Hükümet Meydanı yargıya mı taşınıyor?

03 Şubat 2011 Perşembe 00:00

Yeni Sayfa 1

CHP’li siyasiler Mimarlar Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette oda üyelerince Hükümet Meydanı konusundaki tartışmalara uzak kalmakla nitelendirilen CHP’li siyasiler, mimarlara konuyu yargıya taşıyıp taşımayacaklarını sordu. Mimarlar Odası Başkanı Özsoy, soruya net bir dille yanıt verdi.

CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, Milletvekili Aday Adayları Tanju Özcan ile Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve çok sayıda partili dün Hüseyin Özsoy başkanlığındaki Mimarlar Odası İl Temsilciliği’ni ziyaret etti. Ziyarete damgasını vuran konu ise, Hükümet Meydanı Projesi oldu. Oda yönetim kurulu üyelerinden Serdar Kılıç’ın, “Bütün Bolu Halkı’nı yakından ilgilendiren Kent Meydanı konusunda CHP İl Örgütü’nün sessiz kaldığını düşünüyorum. Bu konuda partinizin yaklaşımını öğrenmek istiyoruz” demesi üzerine CHP İl Başkanı Karakaşoğlu açıklama da bulundu.

“KENT MERKEZİ İÇİN ULUSAL PROJE YARIŞMASI DÜZENLENMELİ”

Karakaçoğlu, “Partide bu konuyla ilgili toplantılar yaptık. Bu toplantılara belediye meclis üyesi arkadaşlarımız, mimar ve inşaat mühendisi arkadaşlarımız katıldı. Uzman arkadaşlarımız konuyla ilgili bir rapor hazırladılar. Daha önce sizin basına yaptığınız açıklamalarla bizim yaklaşımımız aşağı yukarı birbiriyle örtüşüyor. Bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Ama bence burada birtakım sıkıntılar var. Bence kent merkezleri kentin kolyesidir. Bolu’ya da bir kolye yapılıyor. Bu kolye yapılırken, ticari kaygılardan uzak olmak gerekir. Biz, kent merkezi mi yapıyoruz, yoksa ticari alan mı oluşturuyoruz? Burada bir tercih yapmak zorundayız. Öncelik insan olmalıdır. Orada ticari alanlar değil, kent merkezinin ön planda olması gerekir. Görüyoruz ki ticari alanlar kent merkezinin önüne geçmiş. Biz bunu sakıncalı buluyoruz. Ayrıca biz bunun ticari kaygıları olan kişilerle değil, ulusal bazda bir proje yarışması yapılarak bu projenin uygulanması bizim düşüncemizdir.” dedi.

ÖZCAN’DAN MİMARLAR ODASI’NA ‘YARGIYA GİDECEK MİSİNİZ?’ SORUSU

Karakaşoğlu’nun açıklamaları sonrası konuşan Tanju Özcan ise alanda yapılacak kazı çalışmaların da tarihi bir alan çıkması halinde bölgenin çivi dahi çakılamayacak hale geleceği konusunda endişe taşıdıklarını söyledi. Özcan açıklamalarının devamında, Mimarlar Odası Başkanı Hüseyin Özsoy’a ‘Hükümet Meydanı’nı yargıya taşımayı düşünüyor musunuz?’ sorusunu sordu.
Özsoy, kendisine yöneltilen soru üzerine yaptığı açıklama da şu ifadeleri kullandı: “Şimdi öyle bir durum söz konusu değil. Şu an Hükümet Meydanı’yla ilgili devam eden bir süreç var. Belediye Başkanımız bizim kriterlerimiz doğrultusunda diğer odalardan da proje talebinde bulundular. Biz, bunun sonucunu görmek lazım diye düşünüyoruz.”
Hükümet Meydanı konusundaki konuşmaların ardından mesleği mimarlık olan Milletvekili Aday Adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, Mimarlar Odası’ndaki meslektaşlarından kendisi ve partisi için destek istedi.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.