25 Ağustos 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara27°C

KENT MEYDANI GİTTİ GİDİYOR

KENT MEYDANI GİTTİ GİDİYOR

03 Ocak 2011 Pazartesi 00:00

Kent Meydanı Projesinin sunumunun yapılmasından sonra tüm dikkatler bu projeye yöneldi.

Bolu Gündem gazetesi gazetecilik görevini yerine getirerek yazarlarının düşünceleri ile halkın eleştirilerini tarafsız bir biçimde Bolu Halkı ile paylaştı.

Sayın Mustafa Öz'ün Kent Meydanı, Sayın Volkan Özcan'ın “Bolu'dan Ne Kadar Uzak, Bolu O Kadar Rahat” adlı yazıları ile Sayın Şeref Özkurede'nin “Hükümet Meydanı Satılıyor mu?” başlıklı yazıları Bolu'da ses getirdi. Kendilerini kutluyorum. Yazılarının büyük kısmına da katılıyorum.

Bolu Belediyesi'nin Yap İşlet Devret Modeli ile ihaleye çıkaracağı bu alan için iki inşaat firması projelerinin sunumunu yaptılar.

Bu iki firma inşaat firmaları olup kar amaçlıdırlar.

Projelerinin Maliyet hesapları abartılı olacaktır. Bir maliyet hesabı bağımsız bir firma tarafından yaptırılmamıştır.

Projelerde ifade edilen dükkan ve büfe ve sairenin kaç adet olduğu belirtilmemektedir.

Bu dükkan ve büfelerin ne şekilde kiraya verileceği belli değildir. Şayet açık arttırma ile kiraya verilecek ise kira bedellerinin nereye varacağı da belli değildir.

Projeyi üstlenen firmaya kaç yıllığına işletmesinin verileceği belirsizdir. İşletme masrafşarını 3-4 yılda karşılayan firmaya 20-30 yıl gibi işletme imkanının verilmesinden endişe ediyorum.

İhaleye katılacak firmalardan alınacak teminat ve şartnamelerde belli değildir. Zaman zaman firmaya göre şartnamelerin yapıldığı da unutulmamalıdır.

İş merkezlerinin bu alanda yapılması zaten kötü olan trafik düzenlemesini de kilitleyecektir. TRAFİK DÜZNLEMESİ son derece kötüdür. Bu gün tıkanmış durumdadır. 20-30 sene sonrasın da düşünmek bile istemiyorum.

Yap, işlet devret modeli ile gerçekleştirilen tüm uygulamalarda kamu telafisi imkansız zararlarla karşılaşmıştır. Kamu malları peşkeş çekilmiştir.

Kızılay Meydanına Özel idarece yaptırılması planlanan iş merkezine gösterilen tepki karşısında Hükümet Meydanı'na iş merkezlerinin kurulmasına göz yummak akla pis kokuları getirmektedir.

Netice olarak yapılacak projeler ticari amaç taşımamalıdır.

Meydan üzerinde herhangi bir yapılaşmaya gidilmemeli amaç meydan oluşturmaksa meydanda bina yapmanın anlamı yok.

En önemlisi meydan ile ilgili projeler, ticari kaygılardan uzak bir şekilde ulusal proje yarışması ile çözülmeli, geniş katılımı teşvik edici nitelikte gerekli '1'incilik, 2'ncilik ve 3'üncülük ve mansiyon ödülleri konularak oluşturulmalıdır.

Bu alanda hiçbir şekilde yap işlet devret modeli uygulanmamalıdır. Bu model telafisi imkansız sonuçlar doğuracaktır.

Bu alanda yap işlet devret modeli uygulandığında HÜKÜMET MEYDANI KELEPİR FİYATINA GİTTİ GİDİYOR HABERİNİZ OLSUN.

Saygılarımla.

03.01.2011


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.