19 Temmuz 2019
  • Bolu26°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara27°C

ELİNİZİN KİRİYLE KIZILAY PARKI’NA BULAŞMAYIN

ELİNİZİN KİRİYLE KIZILAY PARKI’NA BULAŞMAYIN

04 Şubat 2011 Cuma 00:00

Mısır’da yüz binler sokakta. Yıllardır soramadıkları hesabı bir isyan halinde Türkçesi özgürlük olan Tahrir Meydanı’nda haykırarak sormaktalar. Meydanlarda, siyasilerden yapamadıklarının hesabını sormakta önemli.

Unutuldu gitti güzelim Çınar Oteli. Bir iki cılız ses, bağırış çağırış. Sonuç koskoca bir hiç. Ne sorumlu bulunabildi, ne de sorumlulardan hesap sorulabildi. İktidar olmanın dayanılmaz ağırlığı, bir üçüncü dünya ülkesi zihniyetiyle sorunun üzerini örttürdü bize. Sorunun üzerini örtenlere de, örtülmesine seyirci kalanlara da yazıklar olsun.

Bu Çınar Otel meselesi bize gösterdi ki daha bizim seçilmişlerin hesap vermesi anlamında kat edeceğimiz uzun yollar var. Belki Mısır’dan ileriyiz bu konuda biraz. Fakat uygar batı toplumlarından fersah fersah uzakta olduğumuz kesin. Kesin olan bir şey daha var ki, AK Parti’nin adalet ve kalkınma elinin vatandaşla kucaklaşmasına engel olan yeni bir elit bürokrat ve seçilmiş kesim oluşmaya başladı ki bu da çok tehlikeli.

Her seçimi büyük bir farkla kazanan AK Parti iktidarı maalesef seçilmişlerinin ve atadığı bürokratların icraatlarını yeterince kontrol edememekte ve denetleyememekte. Yoksa şu Çınar Oteli rezaleti nasıl izah edilir? Kim izah edebilir? Bu mesele izah edilmeden yetkililer ve sorumlular hala bir şey yokmuş gibi orada oturmaya nasıl devam edebilirler?

Mısırı en iyi Mücahit Kutlu Bey bilir. Kim bilir arkadaşlarıyla o özgürlük meydanında ne güzel günleri geçmiştir. Çınar Oteli meselesinden burnu kanamadan çıkan Mücahit Bey’in bugünkü beyanını okuyunca pes dedim. Bir yerel idareci olarak bu kadarda sorumsuz olmaya, bir siyasi kişilik olarak bu kadar basiretsiz olmaya ama en önemlisi bir Bolulu olarak bu kadar vurdumduymazlığa pes dedim.

Çınar otel elden gittikten sonra büyük bir pişkinlikle gazetelere, “Arsamızı koruyacağız. Tel çekip, bekçi tutacağız” diye siyasi literatüre giren demeçler veren Mücahit Kutlu daha elinde Çınar Otel’in çamuru kurumadan gözü fütursuzca Kızılay Parkı’na dikmiş ve beyanı patlatmış. “Biz mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan Kızılay Parkı’ndaki alanın en iyi şekilde değerlendirilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Bu konuda teklifte gelmiştir.”

Aman Mücahit Bey. Kızılay Parkı’ndan elini çek. Çünkü sizin İl Özel İdaresi’ne ait olan yerleri nasıl en iyi şekilde değerlendirdiğiniz ve elinizden çıkardığınız ortada. Kızılay Parkı’na dokunma. Bu sefer yanarsın. Kızılay Parkı gözden ırak olan ve maalesef bu nedenle sizin gönlünüzden de ırak olduğu için elden çıkardığınız Çınar Otel’ine benzemez. Kızılay Parkı tıpkı Mısır’daki özgürlük meydanı gibi bizim nefes alma yerimiz. Kızılay Parkı sen ve senin gibi olan yap-satçı müteahhit zihniyetine karşı bu şehrin nesef alma yeri olmaya devam edecektir. Gücün ve gücünüz bu meydanı işgale yetmez.

Son sözüm şudur. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin halka rağmen hiçbir şeyin olmayacağı, yapılamayacağı felsefesini anlamamış ve hesap vermediği için de anlamaktan maalesef uzak olan sen ve senin gibi seçilmişlerini görünce üzülüyor; fakat vatandaşa bir o kadar yakın tüm meseleleri Bolulularla birlikte çözme gayretinde olan ve hiçbir zaman o Kızılay Meydanını işgal ettirmeyeceğini bildiğim Alaaddin Yılmaz Bey gibi AK Parti’nin yöneticilerini görünce de yürekten seviniyorum. Temennim odur ki, seçilmişlerin yaptıkları hataların bedelini ödedikleri gelişmiş bir Türkiye’yi en kısa sürede görürüz. Ve temennim odur ki, seçilmişler ellerindeki kiri temizlemeden başka bir kire bulaşmazlar. Saygılarımla.

04.02.2011

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.