19 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara24°C

“YOL BOZANA RUHSAT YOK”

“Yol bozana ruhsat yok”

05 Şubat 2011 Cumartesi 00:00

Dün gerçekleştirilen İl Genel Meclisi toplantısında belediye ve mücavir alanı dışında kalan taşınmazların 2011 yılında alınacak inşaat iskân ruhsat harçlarına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor görüşüldü. Yapılan toplantıda İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Mehmet Ali Aytekin, idare bünyesinde yapılan yollara zarar veren işletmelere verilecek ruhsatlarla ilgili tedbir alınacağını ifade etti.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

Yapılan toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor okundu. Raporda harçlara yeni yılda yüzde 7.7 oranında artış yapılması gerektiği ifade edildi. Yapılacak artışla ilgili söz alan İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Mehmet Ali Aytekin “ Yeniden değerlendirme nispetinde bir artış gerçekleştirdik. Tabi bu artışlar yine meclisimizin takdirindedir. İlla bu rakamlarda olacak diye bir durum söz konusu değil. Geçmiş yıllarda bu artışlar değerlendirme oranları bu şekilde olmuş. Bu durumun belli bir standardı yok” dedi

YATIRIMCININ ÖNÜNÜ AÇALIM

Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Hasan Uzunoğlu konuyla ilgili “Biz bu konuda yatırımcıya çok fazla yük olmadan teşvik olacak şekilde bir düzenleme yaptık. Biz bu fiyatları arttırmanın değil indirmenin yoluna bakıyoruz. Dolayısıyla yüzde on beşlerde yüzde yirmilerde bir artışın yapılmasını çok doğru bulmuyoruz. Şuan fiyatlarda uygun fiyatları arttırıp yatırımcının önünü kesmenin, yatırımcıya daha fazla maliyet çıkarmanın pek şık olacağını düşünmüyoruz.

YOLLAR HEBA OLUYOR

AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Nuri Gürsoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz günlerde yaptığımız toplantıda Yeniçağa İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşımız Recai Bey Yeniçağa’da bir kümes sahibi tarafından yolların bozulmasıyla ilgili bir şikâyetini dile getirdi. Mücavir alanlar dışında çeşitli tarımsal alanlarla ilgili yatırımlar var. Köyde yaşayan vatandaşlarımızın ektiği yada nadasa bıraktığı tarlaları var ve bizim korumak kollamak ve yapmak durumunda olduğumuz yollarımız var. Fakat bu yollarda bu işletmeler tarafından çok ciddi bir tahribat ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu konuda alacağımız karar bağlı olarak bir yaptırım uygulanabilir. Yani yapılacak herhangi bir tarımsal işletmeyle ilgili bir inşaat başladığında yollar heba oluyor. Dolayısıyla bizim o yolları tekrar yeniden bizim yapmamız gerekiyor. Yapmazsak bu defa vatandaştan ve işletmecilerden bu konuda şikayetler alıyoruz. Dolayısıyla bu tip yapılar oluştururken biz size ‘Bu yolu sağlam bir şekilde veriyoruz şeklinde bir tespitte bulunarak bu çalışmaları yaparsak daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkacağını düşünüyorum.

BU SORUNU NASIL ÇÖZECEĞİZ

Konuyla ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu “Çevre köylerimizde kum ocaklarından ağır tonajlı araçların yolları kullanmasıyla birlikte yollarımız tahrip oluyor. Ya da herhangi bir yerde kümes yapılıyor inşaat ve hafriyattan dolayı bazı zararlar ortaya çıkıyor. Bu zararların önüne geçebilmek için ne tür önlemlerin alınacağı konusunda talepte bulunmuştuk. Bu soruna nasıl bir çözüm getireceğiz” dedi.

BU ÇALIŞMAYI HIZLANDIRALIM

Kutlu’nun sorunu Aytekin şu şekilde cevaplandırdı “Bu konuda bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Konuyla ilgili gerekli tespitler yapılıyor. Yollarda yapılan tahribatın ortaya çıkmasını ancak tazminat davası yoluyla tespit edilebilir. Kamu davası açılarak konuyla ilgili tespit yapılabilir” Kutlu “Bu çalışmayı hızlandıralım. Yapılan çalışmayı da basın aracılığıyla da kamuoyuna duyurulmasını sağlayalım”

GENELE AÇIKSA TESPİT ZOR

Aytekin konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü “Birde bu konuyla ilgili şu şekilde bir sıkıntı var. Yola verilen zararın tespiti noktasında durum göreceli olduğu için yani bize firma şunu diyebilir sadece o işletmenin kullandığı bir yolsa biz o tahribatlar ilgili o işletme ile görüşürüz ancak yol genele açıksa ve herkes tarafından kullanılıyorsa bu konuda tespit yapabilmek çok mümkün değil. Dolayısıyla yapılan denetlemelerle bu konuda bir tedbir alınabilir. Bu durumun dışında yolu kimseye yasaklayamayız. O yolu sadece firma değil köylüde kullanıyorsa bu durumun tespitini yapabilmek uzun zaman alıyor. Bu konuda çalışma yapıyoruz İnşallah kısa sürede netice alırız.

ZARAR VERİLDİYSE YAPILABİLİR

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Fidan konuyla ilgili söz alarak şu açıklamayı yaptı “Mesela vatandaş yolu bozduğu zaman, o yolu bozan şahsın ruhsat işlemlerinde bir tedbir alınabilir. Bozulan yolun yapılması halinde ruhsatı verilebilir. Yolu bozana ruhsatı vermezsin” Aytekin, Fidan’ın değerlendirmesini şu şekilde cevaplandırdı “Tek bir kişinin kullandığı yol için doğru olabilir. Ama genele açık noktada bu tespiti yapabilmek biraz zor oluyor. Ama şöyle bir durum var inşaat ruhsatı verdiğimiz yapıların ikinci aşamada iskân ruhsatlarının verilmesi gerekiyor. Yol kullanıldıysa ve bir zarar durumu ortaya çıktıysa bu zararın giderilmesi halinde iskân ruhsatı verebiliriz. Bu şekilde bir çalışma yapılabilir” Plan Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor oy birliği ile kabul edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.