18 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

“YOL”CU BAŞKAN

“Yol”cu Başkan

07 Şubat 2011 Pazartesi 00:00

Belediye hizmetlerinin başında; insan ve araç trafiğinin insanların lehinde düzenlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması geliyor.

Trafik düzenlemesi deyince de hemen İl Trafik Komisyonu ve trafik master planları öne çıkıyor.

Kentimizin tarihinin çok eski olmasına karşın şehircilik açısından sınavlarda hep tökezliyor.

Aslında depremler her ne kadar felaket ise de şehircilik açısından önemli fırsatlar yaratabilir tabi ki görebilene..!

Bolu’da bir 44 depremi bir 99 depremleri sayılabilir.

Özelikle “alt yaka”da, yani kentin güneyinde bir çevre yolundan bahsedilir. Ve trafik master planlarında olduğu söylenir, doğrudur. 50-60 metre genişliğinde bir yol planda vardır. Ancak; bu yolun üzerindeki yapılaşmalar verimli tarım arazileri ve toprağın çok çok değerli olması, kağıt üzerindeki bu yolu imkansız kılıyor. Başkan şu veya bu biçimde yolları yeniliyor genişletiyor. Bunlar güzel gelişmeler; ancak aynı anlayış merkezde merkez sokaklarında yok.

Biz yeniden “Güney çevre yoluna” dönersek; bu yol neye hizmet eder gerekli midir?

Evet bu yol gereklidir. Mudurnu-Göynük ve Kıbrısçık-Seben’den gelen yada giden kamyon, ağır tonajlı araç, tavuk taşıma araçları ilçelerden merkeze girmeye çalıştıklarında D-100’e bir türlü ulaşamıyorlar, yada D-100’den ilçe yollarına giriş-çıkışta zorlanıyorlar.

Mudurnu, Göynük yolu ile D-100  ulaşımı son yapılan Karaköy yolu ile çözüm buldu.

Mudurnu, Göynük yolunu kullanmak isteyenler Eski Seka’yı geçip, Doğancı köyüne geldiklerinde Karaköy’ü takiben (Bu yol yıllar sonra nihayet güzel bir duble yol olarak hizmete girdi) D-100 ile üniversite kavşağında buluşabilirler.

Mudurnu, Göynük hattındaki ağır vasıta trafiği böylece çözülmüş olur. Sümer Mahallesi de Tepecik Mahallesi de ağır bir yükten kurtulur.

Sorun Seben, Kıbrıscık trafiğinin D-100 ile buluşmasında yatıyor.

D-100’ün İstanbul tarafından gelen araçlar Kalıcı Konutlar köprüsünden kente giriyorlar, Sağlık Müdürlüğü’nde yol sağa sola ayrılıyor. Her halükarda sola da gitseler sağa da gitseler yerleşimin içine giriyorlar. Tabaklar Mahallesi’ni, Karaçayır Mahallesi’ni ya da Sümer Mahallesi’ni Karaçayır Mahallesi’nin yerleşiminden geçmek zorundalar.

D-100’ün Ankara tarafından gelenler Kuruçay Köprüsü’nün altından geçerek, Çıkınlar mahallesi çevre yolu ile Kaplıca yoluna çıkabilirler; ancak köprü yüksekliği büyük tonajlı araçlar için müsait değil.

D-100’den gelip de Kıbrıscık, Seben’e gitmek isteyen ağır tonajlı araçlar büyük problemler yaşıyor.

Aynı şekilde Kıbrıscık, Seben’den kaplıca yolu ile gelen araçlardan Ankara’ya gidenler için şimdilik sorun yok. Çıkınlar Mahallesi’nden geçen çevre yolu ile D-100’e rahatlıkla çıkabilirler.

Ancak İstanbul’a gitmek isteyen araçlar, mezbahane kavşağından sola Karaçayır’a giriyorlar. Oradan Site Camisi’ne çıkıyorlar. Burada problem başlıyor.

Site Cami’sinden Kent Meydanı’na doğru gittiklerinde kentin göbeğine ulaşıyorlar.

Site Camisi’nden Çığırtkanlar’a döndüklerinde ise Sümer Mahallesi’nin göbeğine düşüyorlar. Daha da ilerler ise ya D-100 yanında DSİ binasının yanına çıkıp yan yolda ilerlemek zorunda kalıyorlar yada Sağlık Müdürlüğü’nün yanından Kalıcı Konutlar alt geçidine ulaşıyorlar. Şu an problem yok gibi; ancak bahsi geçen bulvar çok değil birkaç sene içinde yeni bir ticari bulvara dönüşecek. Yada Paşaköy’e döndüklerini düşünelim, Paşaköy’ünün içi zaten yerleşim alanı, tonajlı taşıtlar için uygun değil.

ÇÖZÜM NE?

Hiçbir istimlak gerektirmeyen şu an da ham yol olarak mevcut olup, Doğancı köyünden geçen Büyüksu’yu takiben Seyit köyü, Çayır köyü ve berk köyünden geçerek kaplıca yoluna çıkan güzergah.

Bu yol yaklaşık 4 bin 500 metre ham yol olarak mevcut, küçük bir çalışma ile asfalt masrafı karşılanabilirse çok güzel bir duble yol olur, Kıbrıscık, Seben’den gelen ağır tonajlı araçlar için insandan uzak tam bir çevre yolu olur. Yolun D-100 Doğancı köyü arası zaten yapılmış durumda. Geriye Doğancı Kaplıca yolu arası kalıyor.

İkinci aşamada da Büyüksu’yun devamı olarak Örencik, Ovadüzü üzerinden Karacaağaç da D-100 ile buluşabilirler. Ki Karacaağaç’ta alt geçit zaten yapılıyor.

İşte size çok küçük imkanlar ile hiçbir istimlaka gerek duyulmadan elde edilebilecek GÜNEY ÇEVRE YOLU.

Ayrıca Başkan’ın Büyüksu ile ilgili hayalleri vardı. Bu hayallerin alt yapısı da gerçekleşmiş olur. Büyüksu’nun bir tarafında duble yol, diğer tarafında parklar, çocuk bahçeleri, bisiklet yolları, yürüyüş parkurları. Arazi bedava, sadece üst yapı düzenlenecek.

Bizden sonraki kuşaklar için; Eskişehşir’de Porsuk çayında yapılanlar Büyüksu’da neden gerçekleşmesin..?

 ilgili hayalleri vardı


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.