16 Temmuz 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara20°C

VERGİ LEVHASI SERGİLEME ZORUNLULUĞUNUN KALKMASINA ESNAF YORUMU:

Vergi levhası sergileme zorunluluğunun kalkmasına esnaf yorumu:

08 Şubat 2011 Salı 00:00

Vergi levhası sergileme zorunluluğunun kalkmasına esnaf yorumu:

“Değişikliğin hiçbir anlamı yok”

TBMM’de görüşülen “torba” kanunun 4’üncü bölümünün 85’inci maddesindeki, işyerlerinde vergi levhalarının kolayca görülebilen yerlere asılması mecburiyeti kaldırıldı. Değişikliği esnaflara sorduk.

Gizli oturum kapsamında yapılan değişiklikte, 4/1/1961 tarih ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 5’inci maddesinin 5’inci fıkrasındaki, “Levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar” ibaresi, “Levhayı almak zorundandırlar” şeklinde değiştirildi.

Değişiklik üzerine görüştüğümüz esnaflar konuya ilginç yorumlar getirdi. Değişikliğe hiçbir anlam veremedikleri konusunda ortak görüş bildiren esnaflar, şunları söyledi:

Parfümeri İşletmecisi - Tuncay Öztürk: Vergi levhamızın denetimini maliyeden gelen yetkililer yapıyor. Ve denetimlerde bizi görünen bir yere asmamız konusunda ciddi uyarılarda bulunuyorlardı. Bu yasayla vergi levhasını sergileme mecburiyetimizin kaldırılmış olması güzel bir şey ama dursa da durmasa da pek fark eden bir değişiklik değil. Bence ilgili maddedeki bu değişikliğin hiçbir anlamı yok.  

Büfe İşletmecisi - Muhittin Şerefli: Maliyeciler yine işyerlerimize geldiklerinde gerekli denetimlerini yapacaklar. O nedenle vergi levhasının duvarda asılı olmasıyla dosya da bulunması arasında pek bir fark görmüyorum. Daha önceden de vergi levhasının görülebilir yerde olması hususunda denetim yapan görevlilerin herhangi bir uyarısıyla karşılaşmamıştım.

Büfe İşletmecisi – Murat Gülderen: Bu değişikliğin işyeri işletmecileri için ne bir getirisi, ne de bir götürüsü olur. Bence bu değişikliğin hiçbir mantığı yok. Bu değişiklikle neyin amaçlandığını anlayabilmiş değilim. Ayrıca şu yasa kimse için bir anlam ifade etmemektedir.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.