21 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara17°C

İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRÜ SEZGİN AKAY: “GÖLLERDE GECE GÜNDÜZ NÖBET TUTUYORUZ”

İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay: “Göllerde gece gündüz nöbet tutuyoruz”

09 Şubat 2011 Çarşamba 00:00

Son haftalarda hava sıcaklığının eksi değerlere düşmesi, göllerin buz tutmasına neden oldu. Donan göllerin üzerinde yürümek isteyen tatilcileri önlemek için göllerin çevresinde nöbetçi bekletiliyor.

Son haftalarda hava sıcaklığının eksi değerlere düşmesi, göllerin buz tutmasına neden oldu. Buzla birlikte ayrı bir güzelliğe bürünen göller, tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Gölün üzerinde balık tutan, oynayan, ya da gezinti yapan vatandaşlardan buzun kırılmasıyla birlikte gölün içerisine düşerek yaşamını yitirenler oldu. Bu nedenle ziyaretçi potansiyeli fazla olan göllerde tedbirler de artırıldı. Yetkililer ise, buz tutan göllerin üzerine çıkılmaması için uyarıda bulunuyor.
Hava sıcaklıkları son haftalarda eksi değerlere düştü, Göller, nehirler dondu. Tehlikeye aldırış etmeyen vatandaşlar, gölün üzerinde ya balık tutuyor ya oynuyor ya da kayıyor. Bu renkli görüntüler çoğu kez faciayla sonuçlanabiliyor.

GÖLLERDE GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTTIRILDI
Her gün yüzlerce ziyaretçi ve tatilci çeken Abant Gölü, Gölcük Gölü ve YediGöller Gölü'nün donması üzerine yetkililer harekete geçti. Gölün kenarlarına uyarıca levhalar konuldu, görevli sayısı artırıldı. Görevliler gece gündüz nöbet tutmaya başladı.
Bolu İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, Abant Gölü, Gölcük Gölü ve Yedigölller Gölü'nün donduğunun altını çizdi. Akay, göllerin donmasıyla 'Göle girmek tehlikeli ve yasaktır' tabelaları astıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Memur sayısını artırdık ve ekstra talimat verdik. Gölü kış boyunca dört gözle bekliyorlar. Ayrıca göllerde gece gündüz nöbet tutuyoruz."

Akay, şuanda kadar boğulma vakası meydana gelmediğini ancak olmaması içinde bütün tedbirleri aldıklarını dile getirdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.