20 Nisan 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara5°C

AKTAŞ MAHALLESİ MUHTARI İSMAİL USTA: “YAPACAĞIZ DİYORLAR AMA NE GELEN VAR, NE DE GİDEN”

Aktaş Mahallesi Muhtarı İsmail Usta: “Yapacağız diyorlar ama ne gelen var, ne de giden”

09 Şubat 2011 Çarşamba 00:00

Aktaş Mahallesi'nde mahsur kalmış bölgelerin bulunduğunu belirten Muhtar Usta, mahallelerinde asfaltı olmayan yolların bulunduğunu söyledi. Taleplerini ilettikleri yerel yöneticilerin konuya yaklaşımları konusunda ise Muhtar Usta şunları söyledi: “Asfalt isteğinde bulunduğumuz yetkililer bize 'Yapacağız' diyorlar ama ne gelen var, ne de giden.”

Röportaj : Mehmet Korkusuz

Aktaş Mahallesi Muhtarı İsmail Usta, röportajımızın ikinci bölümünde de önemli açıklamalarda bulundu. Muhtar Usta'yla yaptığımız röportajın devamı şöyle:

Pek çok muhtarımız hizmet binası konusunda sıkıntılar yaşıyor. Siz hizmet binanızdan memnun musunuz?
Benim hizmet binası sorunum yok. Kendi binamda bulunan dükkânımı hizmet binasına dönüştürdüm ve mahallelilerime burada hizmet veriyorum.

Muhtarlığınız döneminde yaşadığınız ilginç bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Deprem döneminde ailemi köyümüze yerleştirdim. Ben ise muhtarlığını yaptığım mahallemden ayrılamayacağım için burada kaldım. İnsanlar deprem korkusu nedeniyle sokaklar da yatıyor. Devlet vatandaşlara diyor ki, 'Git muhtarından çadır al.' Mahalleli vatandaşlar muhtarlık binamın önünde çadır için uzun kuyruklar oluşturdular. E, bana devlet çadır vermedi ki, ben vatandaşa nereden çadır vereceğim? Mahalleli çadır çadır diye tutturunca ve ben durumu yeterince izah edemeyince girdim muhtarlık binama hüngür hüngür ağladım. Vatandaş bir yandan baskı yapıyor, Valilikteki kriz masası da zaman kazanmak için topu bana atıyor. Neyse ben muhtarlık binamın içinde ağlarken, tugaydan bir komutan ve bir otobüste asker geldi. Bana, 'Hadi çadır getirmek için gidiyoruz' dediler. Her neyse ondan sonra 300 çadır kurduk da mahallelilerim başını sokacakları bir yer sahibi oldular. O an yaşadıklarımı, vatandaşların o halini hiç unutamıyorum.

Muhtarlıktan aldığınız 345 lira size çalışmalarınızda yeterli oluyor mu?
Ben emekliyim. Benim maddiyatla bir ilgim yok. Mahallemizde 8 bin vatandaş yaşıyor. Yaradan bu 8 bin kişinin içinde bana nasip etmiş bu muhtarlığı. Aldığım 345 lira; fakat ben burada halkımız ve devletimiz için varız. Hatta mühür parası dahi almıyorum mahalleli vatandaşlardan. Bana mühür parası teklif edene de yanıtım, o parayı çoluğuna çocuğuna harcadır. İhtiyaçlarımın, giderlerimin tümünü kendim karşılıyorum. Burada halkın gönlünü hoş tutmak, onların dertlerini dinleyip çareler üretmeye yardımcı olabilmek, mühim olan bunlar. Devletin de muhtar olarak bana ihtiyacı var, mahalleli halkında bana ihtiyacı var.

Muhtarlıkta arzuladıklarınızı mı, yoksa sembolik çalışmaları mı yapıyorsunuz?
Örneğin mahallemize Bolu Atatürk Anadolu Lisesi, onun yanına çocuk kreşi açıldı. Bu eğitim merkezlerinin yerini bulma konusunda tüm gayretlerimi seferber ettim. Gittim durumu Valiliğe anlattım. İl Özel İdare'ye ait mahallemizde boş arazinin olduğunu, yapılması düşünülen okulların bu arazilere inşa edilebileceğini önerdim. O nedenle bugüne dek mahallem için ihtiyaç duyulanı, bu yönde arzuladıklarımı yapmaya gayret ettim.

Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl?
Bugüne kadar yerel yönetimlerle aramda en ufak bir sorun yaşanmamıştır. Dilediğim zaman mahallemin sorunlarını gidip paylaşabilirim. Anlatırım. Ama yapıp yapmamak onlara aittir. Yapar ya da yapmazlar. Sorunlarımızı anlattığımda 'Yapmam' demezler. Ama yine de yapmazsa yapmaz. Ne istediğim anlaşıldı sanırım.

Peki, yeterli hizmetleri alabiliyor musunuz?
Normal düzeyde alabildiğimizi düşünüyorum. Tam alıyorum dersem de yalan olur. Mezhabanenin arka tarafı mahsur kalmış bir bölgem. Hala o bölgede asfaltı olmayan yollarımız var. O bölgede altyapı yapıldı; ancak doğalgaz hattı geçeceği için asfaltı atılamıyor. Doğalgaz çalışmaları tamamlanana kadar bu bölge de asfalt atılmayacak. Hiç olmazsa tretuvarları bari yapılsın istiyoruz bizde. Artık o bölge halkından bu konudan dolayı bir şikayette gelmez oldu. Alıştılar artık böyle yaşamaktan. Doğalgazın gelmesini beklemeye devam ediyorlar. Bu konuyu ilettiğimiz yetkililer yapmayacağız demiyorlar ki, 'Yapacağız' diyorlar ama gelende yok, gidende yok.

Mahalle sayısı Bolu'da 25'ten 42'ye çıktı. Sizler bu artıştan dolayı hizmet alabilme konusunda bir mağduriyet yaşadınız mı?
Bu artış birtakım sancıları da beraberinde getirdi. Şimdi deniyor ki, çalışmalar dışarıdan başlayacak merkeze doğru kaydırılacak. Şimdi onlarda hizmet bekliyor, bizde hizmet bekliyoruz. Ama önce yeni mahalle olan bölgelerden başlanacak. Biz bekleyeceğiz.

Siz bir muhtar olarak mahalle sayısındaki bu artışı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tasarruf idarecilerimizin elinde. Bilmiyorum ne amaçla yaptıklarını. Bence bu artış birden değil de biraz daha geleceğe bırakılabilirdi. Ve parça parça yapılabilirdi.

Vatandaşların muhtarlarla yaşadıkları sorunların başında, vatandaşların muhtarlarını hizmet binasında aradıklarında bulamamaları gelir. Siz mahalleli vatandaşlarla böyle bir sorun yaşıyor musunuz?
Yaşadığım evim muhtarlık binamın üst katında. Mahalleli vatandaşlarım mesai saatleri içerisinde hizmet yerimde, onun dışındaki zamanlarda da evimden ulaşabilirler. Kesinlikle bir sorun yaşanmaz vatandaşlarla aramızda.

Son mesajlarınızı öğrenebilir miyim?
Muhtarlarımıza seslerini duyurmalarına yardımcı olmak amacıyla ortam hazırlayan Bolu Gündem gazetesi çalışanlarına teşekkür ederim. Valiliğimize, Belediyemize mahallemize sağladıkları imkanlardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.