24 Ocak 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara8°C

KADINA ŞİDDET’E KADINLAR DUYARSIZ KALDI

KADINA ŞİDDET’E KADINLAR DUYARSIZ KALDI

10 Şubat 2011 Perşembe 00:00

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Bolu Şubesi tarafından organize edilen Kadın Yoksulluğu ve Kadına Dönük Ekonomik Şiddet konulu panele sadece 20 bayanın katılması dikkat çekti.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda dün Kadın Yoksulluğu ve Kadına Dönük Ekonomik Şiddet konulu panel düzenlendi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Durusoy’un konuşmacı olarak katıldığı panele dernek üyesi sadece 20 bayanın katılması dikkatlerden kaçmadı.

“EKONOMİK GÜCÜ ELİNDE BULUNMAYAN KADIN, KARAR ALMA YETİLERİNİ KAYBEDİYOR”
Yaklaşık bir saat süren panel de bayanlara seslenen Durusoy, kadınların şiddete yoğunluklu olarak maruz kaldıklarını söyledi. Durusoy, “Kadınlar, gördükleri fiziksel şiddeti saklamazken, ekonomik ve cinsel şiddeti toplum tarafından dışlanma korkusuyla saklıyorlar. Ve kadın ekonomik şiddete anne, baba, kardeş, koca, evlat ve akrabalar tarafından maruz kalıyor. Ve ekonomik gücü elinde bulunmayan kadınlar toplumdaki diğer alanlarda kendi iradelerine dayanarak karar alma yetilerini kaybediyor.” dedi.

“KADINLAR, NİTELİKSİZ İŞLERDE ÇALIŞTIRILIYOR”
Kadınların iş yaşamında da ekonomik şiddete maruz kaldığını ifade eden Durusoy, “Kadınların belli sektörlerde yoğunlaştığını görüyoruz. Ve kadınların daha çok niteliksiz işlerde çalıştırıldığına karşılaşıyoruz. Bunda da toplumun geleneksel yargıları belirleyici olabiliyor. Erkekler, eşlerini kadınların çok olduğu yerde çalışmalarını istiyorlar.” diye konuştu.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.