19 Ağustos 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara24°C

BABAM KEMANIMI DİNLEMEDEN NAMAZ KILMAZDI

BABAM KEMANIMI DİNLEMEDEN NAMAZ KILMAZDI

11 Şubat 2011 Cuma 00:00

'Müzik Dede' ile röportajımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Johann Sebastian Bach'ın müzik anlayışını örnek alan üniversitede okurken arkadaşlarının ona Bach'çı diye hitap ettiği 'Müzik Dede' Bolu'ya nasıl geldi? Öğrencileri ile unutamadığı anıları neler? İmam olan babası onun kemanını dinlemeden neden namaz kılmazdı?

RÖPORTAJ: AYŞEGÜL TOPCU

Gazi Eğitim'de nasıl öğrenciydiniz?
Üniversitede iyi bir öğrenci oldum. Hep çalıştım, devamsızlık yaptığımı dersten kaçtığımı hiç hatırlamıyorum. Hasta olsam bile derse giderdim, hiç tatili sevmezdim. Yoksulluktan dolayı ara karne tatillerinde köyüme gitmez okulda kalır keman çalışırdım.

Köye gittiğinizde insanların tepkisi ne oldu?
Köye gittiğimde keman kemençeye benzediği için köydeki imecelerde türkü çalar söylerdim; köylüler severek dinlerdi. O zaman insanlara keman değişik gelirdi. Benim dedem hacıydı. Biz ailecek beş vakit namazını kılan insanlardık. Buna rağmen ben müziği seçince, babama ben aydın din adamı diyeceğim. Cuma geceleri kutsaldır. Namaz kılınır kuran-ı kerim okunur. Babam bana önce keman çaldırır konsantre olur müziği dinleye dinleye ondan sonra kuran-ı'nı okur namazını kılardı. Annem de kızardı; imam günah değil mi diye, babam cevap vermezdi.

Çok değişik imamın keman tutukusu?
Evet, kendi getirirdi kemanı çalmam için bir akşam da kemanı çal diye getirdi. Kemanı akort ediyorum cayır cuyur 'ne yapıyorsun 'dedi akort yapıyorum dedim. O da 'çal sonra akordunu yaparsın' dedi. Espiri yapmak istedi herhalde…

Düğünlerde organizasyonlarda çalar mıydınız?
Hayır, ben piyasa müziği sevmezdim. Benim ilgi alanım klasik müzikti. Teklifler geldi ama gitmedim.

Üniversiteden ne zaman mezun oldunuz?
Gazi Eğitimden 1965 yılında mezun oldum.

Daha Sonra…
Diyarbakır Ergani Dicle Öğretmen Okulu'nda bir sene görev yaptıktan sonra atama ile 1966 yılında güzel Bolu'ya geldim.

Bolu'ya ilk gelişiniz miydi?
Bolu ile ilk İstanbul yolculuğunda Bolu Dağından geçerken tanıştık. Çam ormanlarını görünce sarhoş gibi oldum. Orman denizi beni büyüledi çok duygulandım. İçimden burası ne kadar güzel bir yer dedim. Daha sonra işte nasip Bolu'ya atandım.

Bolu'yu sevdiniz mi?
Ben Bolu'yu hep sevdim. İnsanını, doğasını, dağını hep sevdim. Bazıları Bolulu hain olur der; ama öyle değil ben her şeyi ile Bolu'yu çok seviyorum 47 yıldır da bu sebeple Bolu'dayım. Bolulu bir ailenin kızı Hatice Hanım ile evlendim. Tam Bolulu oldum.

Müzik Öğretmeni piyona çalar yanında bir de ek olarak çalgısını çalar siz hemen hemen tüm çalgıları çalabiliyorsunuz bu nasıl oluyor?
Benim müzik öğretmeni olamaya karar verdiğim zaman benim bir düşüncem vardı. Ben bir okulda müzik öğretmeni olsam çocuğun bir tanesi elinde ağız mızıkası ile gelse 'öğretmenim bu çalgıyı öğrenmek istiyorum' dese git ben bu çalgıyı bilmiyorum, dersem çocuğun gözünde değerim kalmaz diye düşünürdüm. Elime hangi çalgı geçtiyse onu öğrenmeyi hedefledim.

Kendi kendinize mi öğrendiniz çalmayı?
Evet, birçok çalgıyı kendi kendime deneyerek öğrendim. Örneğin ağız mızıkasını çöplükte gördüm aldım deney deneye öğrendim. Gazi Eğitimde okurken dolapta blok flüt gördüm. O zaman Türkiye'de blok flüt yoktu. Dolaptan kimseden izin almadan; flütü aldım kendi kendime öğrendim. Okulumuzun bölüm şefi Edward Zukmuer vardı. Bu kişi Türkiye'de müzik okuluna kuran kişidir. Benim flütü kendi kendime öğrenmeme çok sevindi. Daha sonra Gazi Eğitimde ki öğrencilere blok flüt dersi verdim.

Hangi çalgıları çalabiliyorsunuz?
Keman, piyano başta olmak üzere mandolin, blok flüt, akordeon, trompet, kemençe, gitar, bağlama belli derecede çalabiliyorum.

Bolu'da kaç yıl hangi okullarda öğretmenlik yaptınız?
26 yıl Bolu'nun birçok okulunda öğretmenlik yaptım. Emekli olduktan sonra on beş yıl Özel Gürtan İlköğretim Okulunda öğretmenlik yaptım. Bolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde yıllarca piyano dersine girdim. Üniversiteden çağırdılar gitmedim. Üniversitede daha iyi hocaların olması gerektiğini düşündüm kendimi oraya layık görmedim.

Sizi örnek alıp müzik öğretmeni alan öğrenciniz oldu mu?
Benim meslek hayatım boyunca onurlandığım tek şey var; sırf özel çabamla 30'a yakın öğrenciyi müzik öğretmeni yaptım. Para almadan gerekirse çalgılarını kendim aldım. Bununla övünüyorum.

Bizimle paylaşabileceğiniz öğrencilerinizle ilgili bir anınız var mı?
Bir İlkokula gittim. Halk oyunu oynayan öğrencilere bağlama çalan öğrencimi gördüm; yanına gittim ne yapıyorsun dedim.'Bir Şenel Genç olmaya çalışıyorum' dedi neden öyle dedin dedim. 'Hocam siz bütün çalgıları çalıyorsunuz bende her çalgıyı çalmaya çalışıyorum' dedi. Bir kız öğrencide çok kibar sen kibarlığı nerden öğrendin dedim 'size özeniyorum' dedi. Çok mutlu oldum, ben o kadar kibar olduğumu bilmiyordum.

Besteniz var mı?
Resmi girdiğim dersten arta kalan vakitte kurslara başka okullara derslere gittim. Çalıştığım süre içinde benim günüm haftam ayım dolu dolu geçti. Ben beste yapmaya açıkçası vakit bulamadım. Üniversitede öğrenciyken yaptığım bir beste o zaman çıkan bir müzik dergisinde birinci oldu. Johann Sebastian Bach'ın müzik anlayışını örnek aldım. Bana Üniversitede hatta arkadaşlarım Bach'çı derdi. Onun eserlerine özenerek beste yaptım. Armoni öğretmenimiz derse girdi çocuklar dinleyin Şenel'in bestesi dedi. Bach'ın eserlerinden ayrılıyor mu? 'Hissederek dinleyin ayırt edebilecek misiniz' demişti. O zaman çok gururlanmıştım.

Şimdi bir şey çalıyor musunuz?
Müzikten uzağım. Enstrümanlarımı dağıttım. Öğrencilerime, oğluma verdim. En son pompalı mızıka çalıyordum. Tam eremeden oğluma verdim.

Lakabınız 'Müzik Dede' nerden geliyor?
Çok hoş öğrencilerim koydu bu ismi saçlarımda ağarınca Müzik Dede oldum. Hatta Devrekli bir öğrencim bana baston hediye etti. Üzerine 'Müzik Dede' yazdırmış çok hoşuma gitti. Öğretmen olmak çok güzel bir duygu: Öğretmen olmaktan hiç pişmanlık duymadım. Öğretmenlik parayla ölçülmeyecek bir duygu.

Bize vakit ayırdığınız için gazetem ve okurlarımız adına teşekkür ederim. Size sağlıklı uzun ömürler diliyorum…
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.