20 Nisan 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara4°C

LÜTFİ HOCA SEVGİLİLERİ UYARDI!

Lütfi Hoca sevgilileri uyardı!

11 Şubat 2011 Cuma 00:00

Lütfi Hoca sevgilileri uyardı!

Sevgililer Günü ile Hz. Muhammed’in doğum günü olan Mevlid Kandili’nin aynı güne denk gelmesine emekli din görevlisi Lütfi Karadaş yorum getirdi. Her ikisinin birden kutlanamayacağını belirten Karadaş, sevgililere uyarılarda bulundu.

Bu yıl 14 Şubat farklı bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Her yıl Sevgililer Günü olarak kutlanan; fakat bu yıl Hz. Muhammed’in doğum günü olan Mevlid Kandili’ne denk gelen 14 Şubat’la ilgili olarak din adamları da açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.
Sevgililer gününün Mevlit Kandili’yle aynı güne gelmesine ilişkin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, geçtiğimiz günlerde açıklama yapmış ve durumu ‘Güzel bir tesadüf’ sözleriyle özetlemişti.
Son günlerin en çok tartışılan konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan emekli din görevlisi Lütfi Karadaş, Hz. Muhammed (SAV)’in doğum günü olan Mevlid Kandili’nin Kadir Gecesi’nden sonra en büyük gece olduğunu belirtti. ‘Bu konuyu tartışacak kişilerde önce Allah ve Resulüne iman olmalı’ diyen Karadaş, “İman olmayan bir insan bu geceyi bir çöplük gibi görür.” dedi.

14 ŞUBAT İBADET GECESİ OLARAK GEÇİRİLMELİDİR
Karadaş, açıklamalarında, “Bu gece bol bol Peygamber Efendimizi anmalıyız. Kur’an-ı Kerim okunmalı, dualar edilmeli, ibadet gecesi olarak geçirilmelidir. Gençler bu gecenin önemini kavrayabilmişlerse esas sevgililer gecesi Hz. Muhammed’in doğduğu gece. Allah, Resulü Hz. Muhammed’e ‘Habibim’ diyor. Habibim, sevgilim demektir. 14 Şubat Sevgililer Günü sonradan oluşturulmuştur. Gerçek sevgililer gecesi Hz. Muhammed’in doğduğu gecedir.” şeklinde konuştu.

MEVLİD KANDİLİ’YLE SEVGİLİLER GÜNÜ BİR ARADA KUTLANABİLİR Mİ?
Sevgililer Günü ve Mevlid Kandili’nin birlikte kutlanabileceği yönündeki yaklaşımları reddeden Karadaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kim kabul ederse etsin, ben Peygamberimizin sevgisinin üstünde ikinci bir sevgililer gününü ben kabul etmiyorum. O nedenle Sevgililer Günü ve Mevlid Kandili’nin birlikte kutlanabileceği yönünde son dönemde bazı kişiler açıklamalarda bulunuyor. Haşa! Bu olmaz. Hiçbir şeye duyulan sevgi Peygamber sevgisinin üzerine çıkamaz. Ben ikisinin birden kutlanabileceği şeklindeki yaklaşımlara katılmıyorum.”

Karadaş, şunları söyleyerek açıklamalarını sonlandırdı: “Hakikaten Allah’a ve Peygamber’e inanmış bir bayan, erkeğini o gece çok sevgili kabul etmez. Yani Peygamberimizi seven, eşini, çoluğunu çocuğunu ondan daha fazla sevemez. Bu gece bol bol Peygamber Efendimizi anmalıyız. Bu gece ibadet gecesi olarak geçirilmelidir.”
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.