19 Şubat 2019
  • Bolu-1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

LALE TAKSİ DURAĞI ESNAFLARINDAN BAHATTİN SARICA: “DURUMUMUZ MAAŞLI ÇALIŞANDAN ÇOK KÖTܔ

Lale Taksi Durağı esnaflarından Bahattin Sarıca: “Durumumuz maaşlı çalışandan çok kötü”

11 Şubat 2011 Cuma 00:00

“Durumumuz maaşlı çalışandan çok kötü”

Bolu’da 203 adet ticari taksinin bulunduğunu belirten taksici esnafı Sarıca, yeni durakların oluşturulmasının planlandığını söyledi. Açılacak duraklara yeni ticari taksilerin verilmemesi gerektiğini belirten Sarıca, konuya çözüm önerileri getirdi.

Lale Taksi Durağı esnaflarıyla yaptığımız röportajımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Durak esnaflarıyla bir araya geldiğimiz röportajımızın ikinci bölümünde taksici esnafı Bahattin Sarıca ve durak başkanı Demirhan Cüngül’le görüştük. Röportajımızın ikinci bölümü şöyle:

Bahattin Sarıca’da duraktaki taksici esnaflarından. Kendisi 38 yaşında, 15 yıldır taksicilik yapıyor. Daha önce farklı duraklarda taksicilik yapmış bir esnaf.

Sayın Sarıca, sizce mesleğinize ilişkin öne çıkan konular nelerdir?

Taksicilik mesleğimizde işlerimiz oldukça kötü. Maaşlı çalışan bir kişiden durumumuz çok çok kötü. Çünkü maaşlı çalışan kişinin sigortası var, işyerinde öğle yemeği var, tatil yaptığı günü var. Bizim bu saydıklarımızdan hiçbiri yok, sigorta primlerimizi kendimiz ödüyoruz. Sabah 07.00’da geldiğimiz durakta gece 00.00’a kadar çalışıyoruz. Günde ortalama 16-17 saat çalışıyoruz. Eskiden işlerimiz iyiydi. Ama artık eskisi gibi değil. Günde bir ya da iki işe ancak gidebiliyoruz.

Peki, başka sorunlarınız neler?

Bizden araçlarımızın belirli aralıklarla yenilenmesi isteniyor. Fakat kazandığımız ne ki? Ben işlerimiz böyle gittiği müddetçe kalkıp aracımı nasıl yenileyebilirim? Araçlarını yenileyebilen taksiciler var; ancak onlar da ya emekli ya da başka yerden gelirleri var. Onun ödeme yapma imkanı var, benim yok. Çünkü ben daha prim yatırıyorum.

Yetkililere iletmek istediğiniz bir talebiniz var mı?

Bolu merkezde sanırım 203 ticari taksi bulunuyor. Yeni durakların açılacağı ve taksi sayısının arttırılacağı söyleniyor. Bizce yeni açılacak duraklara yeni ticari taksiler verilmesin. Mevcut duraklardan şoförler yeni duraklara gönderilsin. Zaten işler oldukça kötü. Böylesi daha iyi olur. Örneğin Kalıcı Konutlara taksi durağı açıldı. Ne olur? Orada hiçbir esnaf iş yapamaz. Hal böyle olunca oradaki taksiciler çıkacaklar hastaneye, orada ki vatandaşlara diyecek ki ‘Verin 5 lira sizi istediğiniz yere götüreyim.’ O zaman da 5 liraya servis hizmeti iyice artacak. Biz durağımızda 4 şoför geçinemezken, yeni kurulacak duraklardaki şoförler ne zaman iş yapar?

Röportajımızın devamına Lale Taksi Durağı Başkanı Demirhan Cüngül’le devam ediyoruz.

Demirhan Cüngül, taksicilikte yapılmasını istediğiniz bir düzenleme var mı?

Ticari taksilerin diledikleri her yerde durabilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Çünkü müşterilerimiz inmek istedikleri yerde aracın durmasını isterler. Ama yetkililer bize bir noktada durduğumuzda, ‘Senin durağın burada değil, duramazsın.’ diyorlar. Bu ticari taksi her yerde durabilmeli. Bunu yetkililerimiz nasıl yapabilirler bilemiyorum ama olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Taksicilik bir amme hizmetidir. Taksici müşteriyi bulduğu noktada durmalıdır. Biz başka duraklar önünde durup müşteri alalım demiyoruz. Örneğin Çağsu Hastanesi’ne gittiğimizde bizi hemen uyarıp aracımızı çekmemiz isteniyor.

Son olarak belirtmek istedikleriniz nelerdir?

Durak binamıza ruhsat istiyoruz. Yetkililerle görüştüğümüzde bize ‘Yardımcı oluruz. Yaparız.’ diyorlar. Ama iş resmiyete geldiğinde arkamızda kimseyi bulamıyoruz. Bize yardımcı olunmasını talep ediyoruz. Zabıta haklı olarak durağımıza denetime geliyor ve ruhsat soruyor. Görmek isteyince zabıtalara ‘Yok’ demek zorunda kalıyoruz. Vergimizi ödüyoruz, işgaliye bedelimizi ödüyoruz, Lale Taksi Durağı ismi yıllardır var ama ruhsatımız yok. Bizlere yardımcı olunmasını istiyoruz.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.