17 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

BELEDİYE İŞ SENDİKASI BAŞKANI NİHAT BAYRAM: “KİMSE VEBAL ALTINDA KALMASIN”

Belediye İş Sendikası Başkanı Nihat Bayram: “Kimse vebal altında kalmasın”

06 Şubat 2011 Pazar 00:00

Belediye İş Sendikası Başkanı Ni

Belediye İş Sendikası Başkanı Nihat Bayram:

“Kimse vebal altında kalmasın”

Belediye İş Sendikası üyeleri, CHP İl Örgütü’nü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Nihat Bayram, belediye çalışanlarının başka kamu kurumlarında çalıştırılmalarının önünü açan Torba Yasa’yı bir kez daha değerlendirdi. Belediye yönetimiyle konuya ilişkin pazarlık masasına oturacaklarını belirten Bayram, ödenmeyen ikramiyelere ilişkin konuştu.

Belediye İş Sendikası Başkanı Nihat Bayram ve üyeler, dün Mehmet Karakaşoğlu il başkanlığındaki CHP İl Örgütü’nü ziyaret etti. Ziyaretlerini yeni il başkanı olarak görevlendirilen Karakaşoğlu’na hayırlı olsun demek amacıyla gerçekleştirdiklerini belirten Bayram, geçmişte üç dönem Mudurnu Belediye Başkanlığı yapan Karakaşoğlu’nun il başkanlığında da başarılı olacağına inandığını söyledi.

“BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİNDEN DESTEK İSTİYORUZ”
Bayram yaptığı konuşmada geçtiğimiz günlerde Meclis’teki oylamada kabul edilen Torba Yasa’nın ‘İhtiyaç fazlası belediye çalışanları; il emniyet müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara hizmetli olarak gönderilebilir’ şeklindeki 170’inci maddesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Maddenin belediye çalışanlarını son derece yakından ilgilendirdiğini belirten Bayram, “Belediyelerde müteahhit ve taşeron olarak çalışan insanlar ihtiyaç fazlası olmuyor da, sendikalı çalışan ve daimi kadro verilen arkadaşlarımız mı ihtiyaç fazlası oluyor? Bunu gerçekten çözmüş değiliz. Bu yasayı belediye çalışanlarını zor durumda bırakacak bir yasa olarak görüyoruz. Yasa çıktı ama biz yine de durumu belediye başkanlarımızla konuşarak, istişare ederek, bu arkadaşlarımızın ancak kendileri isterse gitmelerini sağlamak için çabalayacağız. Ne sendikanın, ne de belediye başkanlarının, kimsenin vebal çekmemesini istiyoruz. Gönül rızasıyla olursa, daha iyi olacağına inandığımız için bu konuyu belediye başkanlarımızla yeniden görüşeceğiz. Umarım bu girişimlerimizden olumlu sonuçlar alırız ve çalışan arkadaşlarımız asıl işlerinde kalırlar. Bu konuda AK Partili ve Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclisi üyelerinin desteklerini bekliyoruz.” dedi.
Bilindiği üzere Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz geçtiğimiz aylarda gazetemize yaptığı açıklamada, Bolu Belediye’sinde ihtiyaç fazlası personel olduğunu ve yasanın çıkması halinde bu ihtiyaç fazlası personelden bir kısmının başka kurumlara gönderilebileceklerini söylemişti.

“BELEDİYEMİZ İKRAMİYELERİMİZİ ÖDEYEBİLMENİN MÜCADELESİNİ VERİYOR”
Belediye çalışanlarının toplamda 1 milyon 200 bin lirayı bulduğu öğrenilen altı ikramiyelerini alamamaları konusunda da açıklamalarda bulunan Bayram, Belediye yönetimiyle konuyla ilgili görüştüklerini söyledi. Görüşmelerin ayrıntılarına ilişkin bilgiler veren Bayram, şu açıklamalarda bulundu: “Belediye yönetimiyle yaptığımız görüşmelerde ikramiye ödemelerinin yapılacağı tarafımıza açıklandı. Yaptığımız görüşmelerde Belediye’ye 1 milyon 620 binlik ekonomik bir kaynak geleceğini ve bu kaynağın yarısıyla çalışanların ikramiyelerinin ödeneceğini öğrendik. Şuan o kaynağın gelmesini bekliyoruz. Şunu da takdir etmemiz lazım ki, çalışan arkadaşlarımız ayın 15’i geldiğinde bankamatiğe gittiklerinde maaşlarını çekme imkânına sahipler. Bu da belediye başkanlığının çalışanlara sağlamış olduğu bir imkân. İkramiye konusunda ilerleyen günlerde Belediye yönetimiyle yeni bir görüşme yapmayı planlıyoruz. Fakat belediyemiz ödeme yapmanın mücadelesini de veriyor.”

“TORBA YASA DA GÜZEL MADDELER VAR AMA…”
Bayram’ın açıklamalarının sonrasında konuşan CHP İl Başkanı Karakaşoğlu, Torba Yasa’yı Anayasa Referandumu’na benzeterek şunları söyledi: “Nasıl ki referandum da 26 madde birden oylandı, Torba Yasa da aynı şekilde bir seferde oylandı. Torba Yasa’nın içerisinde gerçekten güzel maddeler var. Emekçinin, köylünün borçları yapılandırılıyor. Ama bu güzel şeylerin arasına konulan bazı konular var. Son anda Necmettin Erbakan’la ilgili bir yasa daha içine ilave edildi. O da Erbakan’ın 12 milyon liralık borcunun 1 milyona düşürülmesi ve bununda kelime oyunlarıyla 18 taksite bölünmesi. Biz bunlara karşıyız. Oraya bir madde koyuluyor ve deniyor ki, ‘Personel Başkanlığı isterse bir kamu görevlisini 6 ay bir başka kurumda çalıştırabilir.’ Bunun adı sürgündür. Eskiden sürgün soruşturmayla yapılırdı, şimdi araya koydukları bir maddeyle yapıyorlar.”

Açıklamalarının son bölümünde parti il örgütünün seçim çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğü bilgisini veren Karakaşoğlu, gittikleri her bölgede parti politikalarını anlattıklarını ve vatandaşlardan büyük ilgi gördüklerini söyledi.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.