25 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-2°C

AYDIN TAKSİ DURAĞI BAŞKANI RIFAT KODAL: “KORSAN TAKSİYLE BAŞIMIZ DERTTE”

Aydın Taksi Durağı Başkanı Rıfat Kodal: “KORSAN TAKSİYLE BAŞIMIZ DERTTE”

17 Şubat 2011 Perşembe 00:00

Duraklarının yakının da korsan taksicinin bulunduğunu belirten Rıfat Kodal, yasa dışı çalışan korsan taksinin devlete karşı yükümlülüklerini yerine getiren ticari taksicilere ekonomik olarak zarar verdiğini söyledi. Kodal, gerçekleştirdikleri tüm girişimlere rağmen korsan taksiyle başa çıkamadıklarını açıkladı.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

Aydın Taksi Durağı esnaflarıyla yaptığımız röportaja kaldığımız yerden devam ediyoruz. Durak Başkanı Rıfat Kodal ve durak esnaflarından Fazıl Arslan mesleğine ilişkin açıklamalarda bulundu ve sorunlarını anlattı. Röportajımızın ikinci ve son bölümü şöyle:

“YENİ DURAKLAR AÇILIRSA İŞLERİMİZ İYİCE DÜŞER”

Bolu'daki mevcut ticari taksi sayısı ve yeni durak açılma düşüncesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan durak esnaflarından Fazıl Arslan, şöyle konuştu: “Bolu'da ihtiyacın üstünde sayıda ticari taksi var. Ayrıca taksi duraklarının mesafeleri de birbirlerine çok yakın. Mesela bizim durağımızın bulunduğu Saraçhane Sokak'ta üç ayrı taksi durağı var. Hemen yakınımız da yine taksi durakları mevcut. Ayrıca yeni taksi duraklarının ekleneceği konuşuluyor. Zaten işlerimiz oldukça kötü durumda. Yeni duraklar açılırsa işlerimiz iyice düşer.”

Röportajımıza Aydın Taksi Durağı Başkanı Rıfat Kodal'la devam ediyoruz.

Sayın Kodal, bulunduğunuz mekân kime ait? Burayı kullanmaktan dolayı bir ücret ödüyor musunuz?

Bulunduğumuz mekân Belediye'ye ait. Belediye'ye kira bedeli, işgaliye ve yakıt ücreti ödüyoruz.

Mesleğinizde karşılaştığınız başka sorun var mı?

Korsan taksicilerle başımız dertte. Bulunduğumuz mahallede örneğin Karaköy dolmuşlarının bulunduğu alanda bir tane var. Aracı da aynı ticari taksi renginde; fakat algısı yok, vergisi yok. Biz bu durumu trafiğe ilettik, belediye'ye ilettik, Zabıtaya ilettik bir sonuç alamadık. Biz ne yapacakmışız? Bindirecekmişiz birini korsa taksiye, polis suçüstü öyle yakalayacakmış. Biz nereden bulacağız o amaçla binecek kişiyi? Ve bahsettiği korsa taksici sabahtan akşama kadar normal çalışıyor. Ayrıca bizden de daha fazla para kazanıyor. Taksimetresi de yok, pazarlık usulüyle yolcu taşıyor. Kıbrıscık ve Seben yazıhanelerinin de orada olması sayesinde inen yolcular onu tercih ediyorlar. Bu korsan taksici 20 liralık yere 10 liraya gidiyor. Devlete vergi vermiyor, işgaliye ödemiyor. Yani aldığının tamamı cebine kalıyor.

Peki, Sayın Kodal siz durak başkanı olarak korsan taksiyle mücadele amacıyla ne gibi girişimlerde bulundunuz?

Şoförler ve Otomobilciler Odası'na, İl Emniyet Müdürlüğü'ne, Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne ve Vergi Dairesi'ne korsan taksi konusunu ilettik, sorunumuzu anlattık. Ama hiçbirinden hiçbir şey çıkmadı.

Sayın Kodal, ne kadar süredir bahsettiğiniz korsan taksi sorununu yaşıyorsunuz?

Yaklaşık beş senedir bahsettiğimiz korsan taksi sorununu yaşıyoruz.

Peki, Bolu'da başka korsan taksi var mı?

Benim bildiğime ve duyduklarıma göre başka yok.

Eskiden uzak mesafelere yolcu taşıyordunuz? Günümüzde de bu tür cazip işler geliyor mu?

Çok nadir. Ortalama iki ayda bir ancak gelir. O da şehirlerarası değil, daha çok ilçelere gitmek isteyen vatandaşlar geliyor. Ve daha çok acil durumlarda taksiyi tercih ediyorlar.

Başınızdan geçen ilginç bir olayı bizimle paylaşır mısınız?

Zamanını hatırlayamayacağım. Bir gün 25 yaşlarında genç bir erkek yazıhaneye geldi. Taksi talep etti. Neyse elleri de doluydu. Birinde bir poşet dolusu kestane, diğerinde pide paketi vardı. Neyse gitmek istediği yer olan Kültür Mahallesi'ne vardık. Bana dedi ki, 'Eşyalarımı bırakıp, geleceğim. Siz bekleyin.' Ben de içimden bir hisle dolandırılacağımı anladım ve taksi ücretini istedim. Bunun Kültür Mahallesi'ne kadar götürdüğüm yolcu birden ellerinde çantalarla kaçmaya başladı. Biraz peşinden koştum ama yakalayamadım. Her neyse mahalle içerisinde yürüyerek aramaya devam ettim. Bu esnada aynı sokakta yeniden karşılaştık. O arkada ben önde yine koşuşmaya başladık. Baktım dakikalardır koşturuyoruz, 'Bari elinde ki poşetleri bırak' diye arkadan bıraktım. Bunun üzerine elindeki çantaları fırlattı ve kaçmaya devam etti. Bunun üzerine poşetleri aldım. İçindeki kestane ve pideleri durağa getirdim, arkadaşlarla berber yedik.

Belirtmek istediğiniz mesajlarınız, yetkililerden talepleriniz nelerdir?

Bizim durağımız yok. Bizim gerçek yazıhanemiz İmaret Camii'nin oradaydı. Bize yazıhane temin edileceği belirtilerek bizim durağımız Belediye tarafından o bölgeden kaldırıldı. Bugün bulunduğumuz Saraçhane Sokak'taki yazıhanemizi biz daha önce depo olarak kullanıyorduk. Eski durağımızın bulunduğu noktada taksilerimiz durmak zorunda. Çünkü orası daha rahat müşteri çekebiliyor. Ama orada durağımız olmadığı için esnaf arkadaşlarımız kış da, ayaz da araçlarının içinde müşteri gelsin diye beklemek zorunda kalıyorlar. Durak ihtiyacımızın olduğunu Belediye'ye ilettik. Ancak eski yere durak alanı veremeyeceklerini söylediler. Yetkililerimizden bize bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz.

Ayrıca Belediye Encümeni kararıyla 15 yaşın üzerindeki ticari taksilerin yenilenmesi isteniyor. Ve taksici esnaflarına da 5 sene müddet tanındı. Verilen süre 2015 yılında doluyor. Aracımın yeni olması sayesinde şahsen benim bu konuda bir sıkıntım olmasa da, diğer taksici esnaf arkadaşlar bu konudan dolayı sorunlar yaşıyorlar. Alınan bu kararla aracını yenilemeyen taksicilere 'Bu işi yapmayın' deniyor açıkçası. Bu konuda da yetkililerden bize yardımcı olmalarını talep ediyoruz.

Yaptığınız açıklamalardan dolayı teşekkürler Sayın Kodal.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.