15 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

BORAZANLAR MAHALLESİ MUHTARI ŞEVKİ GÜNDÜZ: “DERE KOKUSUNDAN BIKTIK”

Borazanlar Mahallesi Muhtarı Şevki Gündüz: “Dere kokusundan bıktık”

21 Şubat 2011 Pazartesi 00:00

Mahallelerinde yaşadıkları sorunları anlatan Muhtar Gündüz, Borazanlar Deresi’ndeki kirlilikten dolayı oluşan kötü kokudan şikayet etti. Yapılan temizlik çalışmalarının sorunu geçici süreliğine azalttığını belirten Muhtar Gündüz, bölgede sorunu çözecek kalıcı çözümlerin üretilmesi gerektiğini söyledi.

Muhtar Çakmağı köşemizin bu haftaki konuğu Borazanlar Mahallesi Muhtarı Şevki Gündüz oldu. Muhtarlıktaki ilk görev dönemini yaşayan Gündüz mahallelerini anlattı ve mahallelerinde yaşadıkları sorunlardan bahsetti. Gündüz’le yaptığımız röportajımızın ilk bölümü şöyle:

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1956 Gölköy doğumluyum. Beş yaşından bu yana Borazanlar Mahallesi’nde yaşıyorum. İlk, orta, lise ve eğitim enstitüsünü Bolu’da okudum. 1977 yılında Mengen’de öğretmenliğe başladım. 27 yıl eğitimci olarak hizmet verdikten sonra 2004 yılında Bolu Merkez Milli Egemenlik İlköğretim Okulu’nda okul müdürü iken emekli oldum. Bolu’da bir dershanenin kurucu üyeliğini yaptım. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

Peki, muhtarlık aklınıza nereden geldi?

Eğitimci ve idareci olduğumdan dolayı emeklilikte boş durmak olmaz dedim. Çok sevdiğim mahalleme kalıcı hizmetler bırakabilmek için kendi isteğimle muhtarlığa talip oldum. Mahalleli sakinlerimizin desteğiyle tek aday olarak seçimlere girdim. Ekibimle birlikte güzel çalışmalara imza atacağız diye düşünüyorum.

Mahalle nüfusunuz ve mahallenizdeki seçmen sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

Borazanlar sürekli gelişim halinde olan bir mahalle. Ve şu an mahallemizde yeni yapılaşma bir hayli yoğun. İlimizin de aynı zamanda batıya açılan penceresiyiz. Mahalle nüfusumuz aylık ortalama 150-200 kişi artmaktadır. Şu anda Borazanlar ikiye ayrılmış durumunda. Bir eski Borazanlar, bir de yeni Borazanlar. Eski Borazanlar direniyor; fakat direnci kırılma noktasında. Tek katlı bahçeli evler kat karşılığında müteahhitlere veriliyor. Bu durum mahallemize nüfus artışını da beraberinde getiriyor. Şu an nüfusumuz yaklaşık 7-8 bin civarında. 4 binin üzerinde de seçmenimiz var.

Mahallenizde cami, sağlık ocağı ve park sorunu var mı?

Şu an mahallemizde Borazanlar Camii var. Bu camimiz nüfus artışından dolayı zaman zaman yetersiz kalabiliyor ama hayırsever vatandaşlarımız tarafından yeni bir cami planlamaları yapılıyor. O nedenle cami konusunda pek bir sıkıntımız görünmüyor.

Sağlık ocağı ihtiyacımızı Bahçelievler’deki ortak kullandığımız bir binadan karşılıyoruz. Biz 18’inci madde doğrultusunda müracaatlarımızı yaptık, girişimlerimizi gerçekleştirdik. Zannediyorum bu sonuçlanacak. Belediye Başkanımız da bize söz verdi. Mahallemize ilerleyen dönemde Aile Sağlık Eğitim Merkezi yapılacak.

Yeşil alan ve park ihtiyacımız var. Şu an mahallemizde bir tane park var. O da sadece bulunduğu bölgeye hizmet verebiliyor.

Mahallenizde altyapı sorunu var mı?

Altyapıda kanalizasyondaki sorunlar çözüldü sayılır. Mahallemizden geçen iki hat ana halterlere başarıyla bağlandı. Dolayısıyla kanalizasyona by-pass yapılmış oldu. Şu an kanalizasyonda bir problem görünmüyor.

Doğalgaz sorunumuz var. Doğalgaz çalışmalarının 2010 yılında yapılması planlanıyordu ama bazı sorunlar nedeniyle bu çalışmalar 2011’e sarktı. Bu yıl içerisinde 24 tane sokağımız da doğalgaz çalışması yapılacak. Bu çalışmalar yapılmadan yol düzenlemesi ve kaldırım çalışmaları yapılamıyor. Bu çalışmalar tamamlandığı takdirde mahallemiz çok daha yaşanılabilir bir mahalle haline gelecek. Sokaklarımızdaki yol açma ve genişletme çalışmaları da Belediyemizin çalışmaları doğrultusunda bir sıraya konuldu. Zannediyorum 2011 yılında bu çalışmalar başlayacak.

İçme suyu konusunda ise şu an hiçbir problem yaşamıyoruz. Yağmurlama hattı ise proje aşamasında.

Mahallenizde yaşadığınız özel bir sorun var mı?

Şu an kayda değer özel bir sorunumuz görünmüyor. İl genelinde yaşanan benzer sorunlarla karşılaşıyoruz mahallemizde de.

Muhtarlıktan aldığınız 345 lira size çalışmalarınızda yeterli oluyor mu?

Muhtarlara verilen ücret ihtiyaçların karşılanmasında yetersiz kalıyor. Bu konuda bir iyileştirmenin yapılması gerekiyor. Ben emekli olduğum için ve muhtarlıktan bir beklentim olmadığı için aldığım ücret büro giderlerimi ancak karşılıyor. Ama büromuzun elektrik, telefon, internet ve kırtasiye giderlerimizi kendimiz karşılıyoruz. Yetmediği noktada da emekli maaşımdan karşılıyorum. Emekli maaşı olmadan bu işi yapmak mümkün değil diye düşünüyorum. Bu konuda mutlaka bir iyileştirme yapılmalı. Çünkü bu işi yapıp da mağdur durumda sürdüren arkadaşlarımız var. İyileştirme sayesinde rahat çalışma imkânının sağlanmış olacağını düşünüyorum.

Mahallenizde yaşadığınız başka sorunlarınız neler?

Borazanlar Deresi Bolu’yu kuzeyden güneye kat eden bir dere. Ve 6-7 mahalleden geçen bir dere. Bu deredeki en büyük sıkıntı, temizlik konusunda yaşanıyor. Sık sık kirlendiği için çevreye kötü kokular yayıyor. Biz bunu Belediyemizle paylaşıyoruz ve zaman zaman temizliğini de yaptırıyoruz; fakat yapılan çalışmalar köklü çözümler değil. Devlet Su İşleri Müdürlüğü de sel taşkınlarından dolayı üzerinin kapanmasına müsaade etmiyor. Yapılan temizliklerle bu sorunu kısa süreli de olsa bertaraf ediyoruz. Mahalle sakinleri oluşan kötü kokudan rahatsız oldukları gerekçesiyle sık sık muhtarlığımıza şikâyete geliyorlar. Konuyu yetkili mercilere ilettik. Belediyemizden köklü bir çözüm oluşturulması konusunda beklentilerimiz var. Umarım bu çözüm çalışmaları bir an önce gerçekleşir.

(Röportajımız devam edecek…)UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar