20 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara29°C

AKKAYALAR’IN HALİ İÇLER ACISI

AKKAYALAR’IN HALİ İÇLER ACISI

22 Şubat 2011 Salı 00:00

Mudurnu Yolu Çepni Köyü sınırları içerisindeki Bolu’nun Pamukkale’si olarak adlandırılan; Akkayalar’ın hali içler acısı. Bolu’nun doğal güzellikleri hakkında yorum yapan bir yetkili ile konuşursanız büyük bir olasılıkla yetkili söze şöyle başlar;” Allah vergisi güzelliklerle dolu olan yeşil Bolu, Abant’ı, Gölcük’ü, Yedigöller’i ve Akkayalar’ı ile gezilip görülmesi gereken bir kenttir”
 

Gerçekten öyle midir?

Doğal güzelliklerimizden! Akkayalar’ı ziyaret ettik. Durum çok kötü; Akkayalar kararmış, havuz yosun tutmuş. Çok kötü bir koku hakim etraf muazzam çöp yığınları ile dolu. Kayaları besleyen su kaynağı kesilmiş. Önceki kiracının kimi yatırımları harabe halinde, yatırım boşa gitmiş. Bilindiği gibi 2006 yılından sonra Bolu Özel İdaresi yıllık 8 bin TL karşılığı 49 yıl süre ile Akkayalar’ı Ali Ege firmasına ihale etmişti. Ali Ege’nin mevcut projesi ilerleyen aylarda projenin dışına çıktığı gerekçesi ile kabul görmemiş. İl Özel İdaresi ihaleyi iptal etmişti. Bolu Özel İdaresi ile Ali Ege firması arasındaki “İhale iptal” davasını Bolu Özel İdaresi Sakarya İdari Mahkemesinde kazanmasına rağmen konunun danıştay’a intikali nedeni ile taraflar beklemede.
Taraflar beklemede ama doğanın mahkeme süreci ile bir rabıtası yok. Doğa tahrip olmaya travertenler kararmaya devam ediyor. Bir bekçiye bile rastlamadık Akkayalar kendi kaderine terk edilmiş. Akkayalar elden gidiyor.

Haber: Ayşegül Topcu
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.