21 Şubat 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

ÜNİVERSİTE KAYAK PİSTİ YAPMAK İSTEYİNCE TESİSİN TAPUSU İPTAL EDİLDİ

ÜNİVERSİTE KAYAK PİSTİ YAPMAK İSTEYİNCE TESİSİN TAPUSU İPTAL EDİLDİ

23 Şubat 2011 Çarşamba 00:00

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ), Kartalkaya kayak merkezinde bulunan Dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezi'nin önüne öğrencilere kayak eğitimi verilmesi için pist yapmak istedi. Fakat tapusu ve kullanım hakkı iptal edildi. Üniversite açtığı davayı kazanırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı temyize götürdü.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 12 yıl önce Köroğlu Dağları'nın zirvesinde bulunan Kartalkaya'da turizm alanı ilan edilen 7 dönümlük araziye, kayak eğitim tesisi yapmak için başvurdu. AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından hazırlanan projenin onaylanmasının ardından Dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezi yapıldı. Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü tesisin tapusunu AİBÜ'ye verdi. Otellere ait pistlerin dışındaki Dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezi'ne gelen öğrenciler, tesisin pistinin bulunmaması nedeniyle para ödeyerek otellerin pistlerini kullandı.

Tesisin daha etkin kullanılması için baby lift olarak adlandırılan acemi pisti yapılmasına karar verildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgenin orman arazisi olması nedeniyle projeler Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunuldu. Orman Bakanlığı, pist yapımı için sunulan projeyi geri çevirirken, üniversitenin kayak eğitim merkezinin tapusunu da iptal etti. Bunun üzerine AİBÜ, 7 dönümlük arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olduğunu belirterek projeleri bakanlığa sundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı da tesisin kullanım hakkını iptal etti. Tapusu ve kullanım hakkı iptal edilen AİBÜ, geçen yıl Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı hakkında dava açtı. Üniversite, yaklaşık bir yıl süren davayı kazanırken, bakanlık kararı temyize götürdü.
AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Gazanfer Doğu, kayak eğitim merkezinin üniversite öğrencilerine kayak eğitimi verilmesi için 12 yıl önce yapıldığını belirterek, "O arsanın imar planları hazırlandıktan sonra tesisin yapımına başlandı ve tapusu da üniversiteye verildi. Kullanım hakkı da bizde olan tesisin önüne öğrencilerin ilk etap eğitimi olan baby lift yapmak istedik. Projelerin hazırlanmasının ardından gerekli yerlere müracaatlarda bulunduk. Fakat bu girişimlerimizin ardından 12 yıllık tapumuz iptal edilirken, kullanım hakkımız da elimizden alındı. Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'ne açtığımız davayı kazandık. Bakanlık temyize gitti ve tesis orada bekliyor" dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.