23 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

BÖYLE PROJE OLMAZ

Böyle proje olmaz

23 Şubat 2011 Çarşamba 00:00

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın “Hayalim” dediği Kent Meydanı Projesi’ne TMMOB’a bağlı oda temsilcileri itiraz etti.
TMMOB’a kayıtlı Elektrik Mühendisleri, Ziraat Mühendisleri, Harita ve Kadastro Mühendisleri, Makine Mühendisleri Odalarının il temsilcilerinin ortak basın açıklaması yaptı.


ALIŞILAGELMİŞ BİR UYGULAMA DEĞİLDİR
Bolu Belediyesi tarafından “Hükümet Meydanı” bölgesinde bir kent kent meydanı oluşturmak amacıyla planlanan çalışmalar için TMMOB’a bağlı meslek odaları hazırlanan basın metninde şu ifadeler yer aldı; “Kent meydanları, kentlinin ev dışında sosyalleştiği yaşam merkezleridir. Kent planlamasını bir kent planı gibi düşünürsek, konutlar kentin yatak odaları, meydanlar ailenin bir arada yaşadığı salonlardır. Meydanlar festivallere, karnavallara, resmi geçitlere, siyasal mitinglere mekan olur; sair zamanlarda ise insanların boş vakitlerini geçirebilecekleri etkinlik alanlarına ev sahipliği yapar. Kısaca kent meydanları halkın ihtiyaçlarına karşılık veren ve halka ait olan alanlardır. Bunlardan dolayı Hükümet Meydanı’nda projelendirilen Kent Meydanı’nın ticari merkez olarak değerlendirilmesi söz konusu olamaz. Keza günümüz şehir planlamalarında ticari merkezlerin kent meydanlarının ortasında yapılandırılması alışılagelmiş bir uygulama değildir”

KOMİSYON TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMELİ
Basın metnin devamında “Bolu Belediyesi tarafından görüşlerimize sunulan üç projeden ikisi farklı firmalara ait olup, Yap-İşlet-Devret modeli esas alınarak, tamamıyla ticari kaygılarla hazırlanmış projelerdir. Bu projeler kent dokusu ve mevcut yeşil alan düşünülmeden, alt ve üst yapı kent meydanına vasfını kaybettirecek şekilde biçimlendirilmiştir. Bu tip bir tahrifata sebebiyet vermemek için, en başında, yani projelendirme aşamasında Yap-İşlet-Devret fikrinden uzak, sivil ve resmi girişimlerle bu safhanın değerlendirilmesi önemlidir. Ülkemizdeki üniversiteler arası yapılabilecek bir proje yarışmasının, kentimizde ilgili kurumları, tüm meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarını kapsayacak şekilde Belediyece oluşturulmuş bir komisyon tarafından değerlendirilmesi ve işletilmesi kentimiz için yararlı bir sonuç doğuracak çalışmaların örneklerinden bir tanesidir” denildi.

BOLU HALKI HERHANGİ BİR OLUMSUZLUĞA MÜSAADE ETMEZ
Basın metninin sonunda şu ifadeler yer aldı “Bunlara ek olarak kentimiz için farklı bir eksende planlanan trafik düzenlemesi neticesinde doğacak otopark ihtiyacının bu alan üzerinde değerlendirilmemesi gerekmektedir. Ancak kent meydanı olarak düşünülen alanın kuzey-güney araç trafiği aksını kesmesi engellenmeli, bu akış alt geçitle tek şerit olarak sağlanmalıdır. Aynı şekilde ihtiyaç halinde, yeşil alana zarar vermemek maksadıyla, küçük tip bir otoparkın, alanın mevcut haliyle beton kısmın altında kalacak şekilde yapılması ve öngörülen kuzey-güney yol bağlantısı çalışmalarıyla ortaklaştırılması mümkün olabilir. Üst yapıda düşünülen ticari alanların ise mevcut binaların restorasyonuyla değerlendirilmesi, ek binaların inşa edilmemesi meydanın kent için anlamını koruyacaktır. Şüphesiz ki TMMOB’a bağlı meslek odalarının yerel temsilcileri ve üyeleri olarak bizlerin, kentimiz için yapılması planlanan böylesi bir çalışmanın halkımız adına mümkün mertebe faydalı bir şekilde oluşturulması, yegane amacıdır. Bundan dolayı kentimizde yapılacak her türlü çalışmanın kolektif bir akılla acele etmeden hayata geçirilmesi hususuna dikkat edilmesi gerekliliğini bir kez daha hatırlarken, Bolu halkının bu aşamada tutumuyla herhangi bir olumsuzluğa müsaade etmeyeceğine inancını taşıdığımızı belirtmek isteriz”
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.