15 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara14°C

DEVLET BAKANI CEVDET YILMAZ:“AİBÜ, BOLU’NUN LOKOMOTİFİ OLMALI”

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz:“AİBÜ, Bolu’nun lokomotifi olmalı”

26 Şubat 2011 Cumartesi 00:00

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, dün Bolu’yu ziyaret etti. AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Klinikleri’nin açılışını gerçekleştiren Bakan Yılmaz, “Üniversiteleri sadece eğitim veren, araştırma yapan kurumlar olarak değil, aynı zamanda kalkınmanın lokomotifi olarak görüyoruz” dedi.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere dün Bolu’ya geldi. Paşaköy gişelerinde protokol tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, Cuma namazı sonra Bolu Valiliği’ni ziyaret etti. Tören mangası tarafından Valilik önünde karşılanan Bakan Yılmaz, ardından Valilik Özel Defteri’ni imzaladı. Valilik’te basın açıklaması yapan Bakan Yılmaz sözlerine, “Referandumda verdikleri destek dolayı Bolulu vatandaşlarımıza şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Son derece önemli bir süreçti. Ülkemizin daha demokratik bir hale gelmesi için çok kritik bir dönemdi. Tüm Türkiye’ye olduğu gibi Bolulu halkımıza da verdikleri destekten dolayı minnettarız” diyerek başladı.

Bakanlığa bağlı olarak 26 bölgede 81 vilayeti kapsayan şekilde kalkınma ajanslarının oluşturulduğunu belirten Bakan Yılmaz, Bolu’yu da kapsayan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, “MARKA’yı geçen yıl oluşturduk. Eleman aldık, aldığımız elemanları eğittik. Ön birtakım programlar hazırlandı ve fiilen proje teklif çağrılarına çıkıp, ajansımız çeşitli projelere destek olmaya başladı. Kısa sürede gerçekten çok olumlu düzeye ulaştı. İnşallah bu başarılı performans devam edecek” dedi.

“AİBܒYE DESTEKLERİMİZ SÜRECEK”

Bölgelerin kalkınmasında üniversitelerin önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Bakan Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “2002’de ülkemizde 76 üniversite vardı. Buna iktidarımız süresince 80 tane daha ilave etmiş durumdayız. Ülkemizde şu an 156 üniversite var. Bu üniversitelere de biz farklı bir gözle bakıyoruz. Sadece eğitim veren, sadece araştırma yapan kurumlar olarak bakmıyoruz. Tabi ki onları da yapacaklar; fakat aynı zamanda üniversiteleri kalkınmanın lokomotifi gibi görüyoruz. İçinde bulundukları yörenin hem sosyal, hem de ekonomik yönleriyle ilgilenen, toplumla ilgilenen, iş dünyasıyla içli dışlı olan kurumlar olarak düşünüyoruz. Buralara yaptığımız yatırımın topluma katma değer olarak dönmesini ümit ediyoruz. Sadece geçen yıl üniversite yatırımları için 2,5 milyar TL para tahsis ettik. Bu paraları vatandaşların vergisinden tahsis ediyoruz. Bu noktada Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin daha ileri noktalara gelmesi için üniversitemize destek oluyoruz. Bolu milletvekilleri de konuyu yakından takip ediyorlar. Bu konuda bize gelip, üniversitenin önceliklerini, sıkıntılarını anlattılar. Normal ödeneklerin dışında ek ödeneklerle AİBܒyü destekledik. Bu desteklerimiz, ödeneklerimiz önümüzdeki süreçte de devam edecek.”

“BOLU ÇOK ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP”

Açıklamalarının sonrasında Bakan Cevdet Yılmaz, Diş Hekimliği Fakültesi Klinikleri’nin açılışını gerçekleştirmek üzere Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne geçti. Açılış öncesi bir konuşma yapan Bakan Yılmaz, kliniklerin Bolu’ya önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Bakan Yılmaz, “Bugün çok mutluyum. Geçen sene böyle bir planı bana anlattıklarında çok isabetli bir karar olduğunu söylemiştim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“MEMUR ZİHNİYETİNDE OLMAK İYİ DEĞİLDİR”
Kendisinin memur kökenli bir bakan olduğunu ifade eden Cevdet Yılmaz, salonda bulunan üniversite öğrencilerine, toplumda yaygın olarak kullanılan ‘memur zihniyeti’ sözcüğünün gelişmenin önünde engel bir anlayış olduğunu vurgulayarak, “Ben memur kökenli bir bakanım. Memur olmak iyidir. Fakat memur zihniyetinde olmak iyi değildir. Buradan salonda bulunan üniversiteli gençlerimize sesleniyorum. Memur olayım işimi garantiye alayım, gelişmekten, araştırmaktan uzak durayım anlayışı son derece yanlış ve toplumu geri götüren bir anlayıştır” diye konuştu.

“BOLU’YU DAHA GÜZEL GÜNLERE TAŞIYACAĞIZ”
Buradaki konuşmasında da bölgesel kalkınma ajanslarına değinen Bakan Cevdet Yılmaz, “Toplumun gelişmesi demek, insanın gelişmesi demektir. Yani, donanımlı, teknolojiyi iyi kullanabilen, sosyal ilişkileri ve iletişimi güçlü, yaratıcı bireyler yetiştirebiliyorsanız, toplumunuzun kalkınması, ilerlemesi olağan bir durumdur. İnsanımızı bugünkü halinden daha iyiye götürebiliyorsanız, gelişmiş bir toplum oluyorsunuz demektir. Biz bu anlamda önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Her bölgenin kendine has üstünlükleri, kendine has özellikleri var. Bu anlamda, yöresel potansiyelleri harekete geçirmek için bölgesel kalkınma ajansları kurduk. 81 ilimizi kapsayan 26 bölgesel ajansla, bölgelerimizdeki potansiyeli ortaya çıkartarak, rekabet gücünü oluşturmayı hedefledik. Bolu’nun da içinde olduğu Doğu Marmara Kalkınma Ajansı önemli işlere imza atıyor. Bolu tarihi, kültürel ve turizm alanında çok önemli bir potansiyele sahip. Üniversitesi, vakıfları ve sivil toplum kuruluşları ile hep birlikte Bolu’yu daha güzel günlere taşıyacağız. Bu vesile ile Diş Hekimliği Fakültesi Klinikleri’nin Bolu halkına hayırlı olmasını dilerim” dedi.
Konuşmaların ardından Diş Hekimliği Fakültesi Klinikleri’nin açılışını yapan Bakan Cevdet Yılmaz, klinikleri gezerek Dekan İsmet Duran’dan bilgi aldı. Tedavi olmak için kliniklere gelen vatandaşlarla da sohbet eden Bakan Yılmaz, çok modern bir kliniğin hizmete girdiğini, Bolu’nun bölgesinde önemli bir diş sağlığı merkezi olacağını söyledi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.