16 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara7°C

SEMERCİOĞLU: “KONGREYE ADAYLIĞIMI KOYARIM”

SEMERCİOĞLU: “KONGREYE ADAYLIĞIMI KOYARIM”

28 Şubat 2011 Pazartesi 00:00

Başkan Semercioğlu ile Boluspor’u konuştuk. Kulüp içinde yaşanan sorunlardan, takımın verdiği mücadeleye, eski başkanlarla olan diyaloglardan, Mayıs ayında yapılması muhtemel Boluspor kongresine kadar, hatta kulübün mali tablosuna kadar merak edilen her şeyi Emin başkana sorduk.

İşte Başkan Emin Semercioğlu’nun  gazetemize yaptığı özel açıklamalar: 

Röportaj: Servet Yılmaz 

Başkan olduğunuz dönemden itibaren kamuoyunda konuşulan bazı konular var. Önce “Emanetçi Başkan” olacağınız söylendi. Daha sonra, Necip Çarıkcı ile ilişkilerinizin iyi gitmediği konuşuluyor. Necip Çarıkcı ile aranızda sorun var mı?

Ben kongreye adaylığımı koyarken Necip beyle ve belediye başkanımızla görüştüm. Bana, “Başkanlık için aday olur musun?” diye sordular. Bende kabul ettim. Ondan sonraki konulara hiç karışmadılar. Bütün yönetim kurulumu kendim yaptım. Haliyle içlerinde eski yöneticilerde vardı. O kısa dönemdeki çalışmayla bir yönetim kurulu oluşturdum. Yönetim kurulu oluşurken de bana hiçbir şekilde müdahalede bulunmadılar.

“BEN, NECİP İÇİN KÖTÜ DÜŞÜNEMEM”

Seçimi kazandıktan sonra kamuoyunda konuşulan bu tip şeyleri duydukça bende hayal kırıklığına uğradım. Çünkü ben vebali bilen birisiyim. En azından akrabalığın ne olduğunu bilirim, ben belli bir yaş grubundayım. Necip benim akrabam ve çok önemli bir akrabam. Benim hem annem tarafından akrabamdır, hem de kardeşimin kayınbiraderidir. Şimdi böyle bir bağda dargınlık yokken ben, Necip için kötü düşünemem.

Akrabalık dışında Necip’in yaptıkları için de kötü diyemem. Ben bunu her zaman her platformda söylüyorum. Necip için konuşurum, Yener Bandakçıoğlu için konuşurum. Süha Alparslan’ı konuşurum, Necdet Gören’i konuşurum, Yüksel Ceylan’ı konuşurum. Bu isimlerin her birisi başkanlık yapmış. Ve Boluspor da bugün burada. Buraya kadar gelmiş kulübü bugüne kadar devam ettirenlerin hepsine her platformda teşekkür ediyorum. Ve bunların aralarında ben teknik asbaşkanlık, genel kaptanlık gibi görevler yaptım. Onun için konuşulanlar hepsi dedikodu. Hiçbirisi gerçek değil. Benim onlarla kötü niyetli, art düşünceli olmam mümkün değil. Ve her zaman için kendilerini yapmış oldukları hizmetlerden dolayı her platformda söylediğim gibi söylemeye de devam edeceğim. Çünkü herkesin burada taşın altında başı var.

Ben sadece dedikodudan korkarım. Her şey karşılıklı konuşulmalı. Benimle olan işler birebir konuşulmalı. Benim dışımda aracılarla konuşulmamalı.

Alaaddin Yılmaz’la da iyi bir diyalog içinde olmadığınız söyleniyor. Kendisini Boluspor Başkanı olduktan 6 ay sonra ziyaret etmeniz eleştirildi. Alaaddin Yılmaz’a uzak mı duruyorsunuz?

“ALAADDİN BAŞKAN, BOLUSPOR’A SAHİP ÇIKMIŞTIR”

Alaaddin Başkanla her hafta beraberiz. Her yerde beraberiz. Bolu’nun meselelerini paylaşıyoruz. Alaaddin bey belediye başkanımız, ben ticaret ve sanayi odasının başkanıyım. Birlikte meslek gruplarını geziyoruz. Ziyaretin gecikmesi belki de bu kadar yakın olmamızdan ve samimiyettendir.

Bazen insanlar yemekte konuşabiliyor. Biz başkanla yemekte de konuşsak her yerde sorunları paylaşırız. Başkanında Boluspor için bugüne kadar diğerlerinden farklı çok şeyler yaptığını görüyorum. Bunu da inkar etmiyorum. Başkanımızla aramızda bir art düşünce olamaz. Başkanımız Boluspor’a bugüne kadar sahip çıkmıştır.

Yine söylüyorum bunlar dedikodudan ibarettir. Her şey araların bozulması için, fitne fesat sokmak için yapılan tezgahlardır. Tamamen dedikodu.

Sayın Başkan; son dönemde Becikoğlu’nun kulübü ziyaret etmesi ve kısa bir süre sonra Boluspor’a bir araç hediye etmesi üzerine kamuoyunda bazı şeyler konuşulmaya başlandı. “Semercioğlu, Necip Çarıkçı ile temasını kesip, Yılmaz Becikoğlu ile ele ele kol kola girdi” deniliyor.  Sizin Becikoğlu ile ittifak yapıp, kongreye birlikte girme niyetiniz var mı?

“BEN ZİYARETLERDE POLEMİĞE GİRMEM”

Şimdi, birlik ve beraberlikten bahseden bir başkanın, böyle bir düşünce içinde olması mümkün değildir.  Kulüpler başarı kazandığı zaman bir üst lige çıktıkları zaman, ne konuşuluyor? “Biz bir kent, bir yumruk olduk, el ele verdik ve takımı buraya getirdik” deniliyor.

Ben Boluspor Kulüp Başkanıyım. Bu kulübün daha önceki başkanları, benden randevu istemişse benim en doğal hakkım, bu talebi kabul etmektir.  Benden istenen ziyaretlerde, randevu verir konuşurum. Ama ben hiçbir zaman ziyaretlerde polemiğe girmem. Girmedim de,  yalnız başka türlü yansıtılıyor. Orda bile küçük müdahaleler de bulunarak, Bolu’nun ileri gelen bu iki değerli insanının beraber olmasını sağlamak isterim.  Ben herkesi aynı görüyorum. Herkesi kucaklıyorum.

Sayın Başkan, 2005 model ikinci el bir araba için niye Becikoğlu’nu konuşturduğunuz sorgulanıyor. Bu arabayı kabul etmemeniz gerektiğini düşünenler var.  Bu konuda ne diyorsunuz?

“BİR OTOBÜSTE ONLAR ALSIN”

Uzun zamandır, alt yapıda araba sıkıntımız vardı. Hatta kiralık arabalarda bile problem çıkıyordu. Mesela bazı oyuncularımız geç kalabiliyor. Bizim antrenman sahamız Hamam Çayırı’nda Oyuncularımızın çoğu öğrenci, bu açıdan araca mutlaka ihtiyacımız vardı. Bunu yönetime söyledim. Bunu Necip başkanda biliyor. Kimse sahip çıkmadı. Dedik ki, “Yeni olmasına gerek yok 2006 model bir araba da kurtarır.” Benim bu sesime kulak verdiler. Bir araba tahsis edip, bize teslim ettiler. Burada bir art düşünce yok.  Necip Bey burada alınmasın, bizim bir otobüse daha ihtiyacımız var. Bir otobüste onlar alsın. Onu da severek kabul ederiz.

Sayın Başkan, Yılmaz Becikoğlu’nun Boluspor’u ziyaretinde,   yönetimi ve  Levent Eriş’i eleştirmesinden dolayı, çok sayıda yöneticinin istifanın eşiğine geldiğine yönelik haberler var, bu konuda ne diyorsunuz?

“İSTİFALARI BEKLEYENLERİN HEVESİ KURSAĞINDA KALDI”

Hocanın istifa ediyorum dediği tarihten itibaren bu haberler çıkmaya başladı. O zamandan sonra, “Yönetim içinde, kimse kalmayacak. Herkes istifa edecek” dedikoduları yayıldı. Ama kimse istifa etmedi. Böyle bir şey gerçekleşmediği için konuşmamın bir anlamı yok.

O olaydan beri basında bu tür çıkan haberlere cevap vermiyorum. Bunların doğru olmadığı ortaya çıktı. Aradan 2, 2,5 ay geçmesine rağmen bu istifalar olmadı. İnsanların bu tür yalan haberleri sorgulaması lazım.  Eğer bir haber doğruysa, aradan bir hafta bile geçmeden gerçekleşir.

Şu ana kadar bu istifaları bekleyenlerin hevesi kursağında kaldı. Öyle bir şey olsa bile, ben tahmin etmiyorum. Herkeste bir Boluspor sevgisi var.  Benim için önemli olan yönetim kurulu toplantıları, bu açıdan bakıldığında bir huzursuzluk yok. Herkes Boluspor için çalışıyor. Dost bir şekilde dağılıyoruz. Bir problemin olduğuna da inanmıyorum. Zaten böyle bir problem olsa hoca,  genel kaptan ve oyuncular arasında problem çıkar. Bugüne kadar burada bir çalkantı yok.

Bugüne kadar bir yönetici size “İstifa edeceğim” dedi mi?

Böyle bir şey olmadı. Kesinlikle böyle bir şey duymadım. Ben duymadığım gibi yönetim içinden böyle bir duyum alan da yok. Bunu diyen varsa esas problem burada. Bu haber yalansa,  bu tür haberler Boluspor’a zarar verir.

Sizin yönetimden göndermek istediğiniz isimler var mı?

Ben şu anda işime bakıyorum. Benim hiçbir problemim yok. Belki desteklerinde problem çıkabilir. Belki ben yöneticilerimden para isterim, para vermeyebilir. Şu an da diğer işler yürüyor. O vermezse, ben vermek zorundayım.

Daha önce her yöneticiden belli bir para alınıyordu. Bu sayede bir trilyonluk bir bütçe yaratılıyordu. Siz başkan olduktan sonra hiçbir yöneticiden para istemediniz. Bunun sebebi nedir?

“MAAŞLI OLAN YÖNETİCİLERİMİZ VAR”

Ben Bolu’da yaşayan insanların yönetim kuruluna girdikleri zaman kimisinin parasını vererek, kimisinin zamanını harcayarak, kimisinin de koşturması ile kulübe yararlı olacağına inanıyorum. Şu an burada bir aksama yok. Belki vecibelerde aksamalar olabilir. Ne yapalım? Gücü o kadar. Ama biz bunu yine birlik beraberlik içinde hallediyoruz. Ve sonuna kadar halletmek durumundayız.

Topladığımız paralar var. 400 milyar var. Bazı yöneticilerimiz reklam getirdi. Kendi adına para veremedi. İçlerinde maaşlı olanlar var. Hiç kimse bir gün art düşünceli olmadı. Parası olan zamanını buraya harcayamıyorsa, sadece toplantıya geliyorsa, vecibesini yerine getirdi. Parası olmayan da reklam arayarak, reklam komitesinde koşturarak, zaman vererek çalıştı. Şu anda yönetim ziyaretlerle bir önceki yönetim kadar para topladı. Takımı 29 futbolcuyla yeniden kurduk. Bu kolay bir şey değil.

Boluspor’un şu an kaç lira borcu var? Sezon sonunda bu rakam ne kadar olur?

“BOLUSPOR MAHALLE TAKIMI DEĞİL Kİ”

Boluspor’un şu an gitmiş olduğu yol itibariyle borcu olacak tabi ki. Ama biz bu borcu 1.200.000 TL olarak aldık. Borçsuz olmaz. Zaten o borcuda borçla ödedik. Yani borç el değiştirdi. Boluspor’un bu sezon sonuna kadar 3 trilyon civarında  borcu olur. Şu ana kadar maç başı, prim, maaş borcumuz yok. Diyarbakırspor maçı iddaadan çıktığı için 60 bin lira zararımız var. Boluspor mahalle takımı değil ki, amatör bir kulp değil ki. Boluspor bir belediye takımı da değil. Boluspor bir ilin takımı. Haliyle yöneticilerle birlikte bir riske gireceğiz. Girmezsek, bu takım yürür mü? Girmezsen ortalarda gezersin. Hedefin olmaz. Biz takımı genç futbolculardan ve 22 yaş ortalaması ile kurduk.

Boluspor Mayıs ayında kongreye gidecek mi?

“KONGRE İHTİYACI ÖNEMLİ”

Kongre olabilir, uzatma devresi de olabilir. 6 aylık uzatma hakkımız var. Öyle bir yola yönelebiliriz. Kongre ihtiyacı önemli. Nasıl takımımızın durumuna göre bir değerlendirme yapıyoruz, çıksa da düşünmek lazım, çıkmasa da düşünmek lazım.

Ne olursa olsun Boluspor kongreye gelinceye kadar mücadelesiyle gelecek. Çıksın veya çıkmasın mücadelesini verecek. Çünkü biz yeni bir takım kurduk. Bu takımın önümüzdeki sene içinde futbolcuları var.

Siz kongrede aday olacak mısınız?

“BENİM HEDEFİM EN AZ 3 YILLIK”

Kongreye adaylığımı koyarım. Ben hedeflerimi 1 yıllık değil, en az 2-3 yıllık yaptım. Göreve gelirken böyle bir niyetim vardı. Ben bir yıllık yapamam. Benim hedefim en az 3 yıllık. Bu gençlerin verimi hemen anında olmaz. Ben hedeflerime ulaşmak için haliyle bu işlerde uygun görülürsem devam ederim.

Varsayalım ki Boluspor önümüzdeki yılda Bank Asya Birinci Lig de mücadele etmek zorunda kaldı. Gelirden da mahrum kaldı ve 3 trilyonluk bir borç olacak. Bu sizi yıldırır mı?

Üç yıllık yaptığımız planda bunlar var. Bütçeme uygun planlar yapıyorum. Bizim yapmış olduğumuz transfer politikasında Bolu’nun bütçesine göre hareket ediyoruz. Mesela bazı kulüplerin 10-15 trilyon borçları var. Ama bizim öyle değil. Biz bu sorunu transfer politikalarımızla çözeriz.

Yeni oluşacak yönetimde daha farklı isimler olur mu? Farklı bir yönetim anlayışı olur mu?

Şu anki yönetim ve teknik heyetle beraber, taraftarlarımızla beraber, belediye başkanımız Alaaddin Yılmaz’la beraber, Necip Çarıkcı’yla beraber, Yılmaz Becikoğlu’yla beraber, Yener Bandakçıoğlu, Süha Alparslan, Necdet Gören, Yüksel Ceylan ve daha önceki yönetim kurulu üyeleriyle birlikte öncelikle şu işimize bakalım. Burada onların temsilcisi olarak onlara layık olmaya çalışıyorum. Hedefim berrak ve saf.  Bu konuşmayı inşallah yılsonunda yapmak istiyorum. Bu beraberlik mesajlarımı yılsonunda da vermek istiyorum.

Taraftarlara ve camiaya vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

“TARAFTAR OLMADAN TAKIM OLMAZ”

Taraftarlarımıza, ayrım yapmadan verdikleri destekten teşekkür ederim. Bunun tersini düşünmek mümkün değil. Bazı basın organlarında çıkan yazılar yanlış. Takımın sahibi taraftarlardır. Taraftar olmadan takım olmaz. Onlarla olan birlik ve beraberliğimizden çok memnunum. Her iki taraftar grubumuzla da her zaman toplantılarımı yapıyorum. Onlarla beraber seviniyor, beraber üzülüyoruz. Taraftarlarımızla sevinen biz olalım.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.