24 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul1°C
  • Ankara5°C

PAZARIN ASSOLİSTİ, “PAHACI” AYŞE GENDİGELENOĞLU

PAZARIN ASSOLİSTİ, “PAHACI” AYŞE GENDİGELENOĞLU

01 Mart 2011 Salı 00:00

 

Termometrelerin 1ºC gösterdiği soğuk bir pazartesi gününde Bolu Pazarındaydık. Bu hafta tabiri yerindeyse pazarda donduk. Soğuk kış gününde köyünden bin bir emek ve çile ile elde ettiği ürünlerini satmak için Bolu Pazarı'na getiren köylülerimiz, akşama kadar buz gibi soğuk beton tezgahların üzerinde beklemekten hasta olmuşlar, üzerlerine oturdukları oturakların üzerine sünger getirmişler; süngerin üzerine de kat kat battaniye örtmüşler. Tenekenin içinde ateşler yakılmış, çaylar demlenmiş ısınmak için çayın biri boşalıyor biri doluyordu.

Pazarda değişik ne tanıtabiliriz diye düşünürken tezgahta kaymağın, tarhananın, pırasanın yanında çıralar dikkatimizi çekiyor.

PAZARIN NEŞESİ GENDİGELENOĞLU

Bu hafta pazarın assolisti Ayşe Gendigelenoğlu idi. Soyadı gibi kendiside değişik bir esnafımız halde soğuktan kimsenin sesi çıkmazken o şen kahkahaları ve neşesi ile arkadaşlarını güldürüyor. Elinde çayı tezgah tezgah gezip pazarcı arkadaşları ile sohbet ediyor. Lakabı pazarda Ayşe Hanımın pahacıymış ama Ayşe Hanım idaalı “Pazarda en kaliteli kabaklı gözlemeyi, ıspanağı ben satıyorum bir alan bir daha vazgeçemiyor” diye konuştu. Tadıp bakmakta yarar var ne dersiniz?

ÇIRAYA İHTİYACINIZ VARSA HEMEN ALIN

Şükran Acar pazarda tezgahında çıra satıyor. Çırasını Acar, bize öve öve bitiremiyor. Havaların soğuması ile çıraya zam gelmiş. Acar,” Eşim çıraları ormanda çam gibi reçineli ağaçların yağlı ve çabuk yanmaya elverişli bölümlerini kesiyor evde ince ince parçalıyor. Bende çuvalla getirip pazarda satıyorum. Satışlarımız havalar soğuk olduğu için çok güzel. Önceleri demeti 1 TL ye satılan çıra, havaların birden soğuması üzerine 2 TL oldu. Havaların daha da soğumasıyla çıra fiyatları artar” dedi.

TEREYAĞINA ZAM GELDİ

Bir söylentidir gidiyor günlerdir tereyağına zam geldi diye. Pazarda evinde bin bir emekle yaptığı yağları satmak için bekleyen Naciye Türkan’a işin aslını öğrenmek için sorduk. Türkan,” Evet tereyağlarına zam geldi artık köylü bayanlar yağı 20 TL’den satıyor. Ben daha zam yapmadım insanlar 18 TL’den almıyor ki yağı 20 TL’den alsın”dedi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.