17 Ağustos 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara27°C

VALİ ÖZÇİMEN; “HAFTA SONU TATİL KAÇAMAĞI İÇİN EN İYİ İL BOLU”

Vali Özçimen; “Hafta sonu tatil kaçamağı için en iyi il Bolu”

01 Mart 2011 Salı 00:00

Vali İbrahim Özçimen, Bolu'nun kış turizminde Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. İstanbul ve Ankara gibi iki metropol arasında kalan Bolu'nun, hafta sonları günübirlik tatilciler ile dolduğunu ifade eden Vali Özçimen, bu yoğunluğu hafta içine de yaymak için çalıştıklarını söyledi.

Vali İbrahim Özçimen, Bolu'nun hem kış turizmi hem termal turizm hem de son yıllarda günübirlik turizm açısından giderek ilerleme kaydettiğini ifade etti. Bolu'nun her noktasının farklı bir turizme hitap ettiğini söyleyen Vali Özçimen, bir tarafta kayak yaparken, diğer tarafta termal suya girilebildiği, diğer taraftan ise tarihi konakların gezilebildiği bir turizm yelpazesinin Bolu'da olduğunu ifade etti. Konuşmasında Bolu'nun kış turizminde Türkiye'nin önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Vali Özçimen, “Ülkemiz genelinde yeşil doğası, ormanları, doğal güzellikleri, gölleri, dağları ve yaylaları ile ünlü olan Bolu İli, özellikle kış turizminde de ülke çapında çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizin en önemli kış turizm merkezi olan Kartalkaya Kayak Merkezi ve Gerede İlçemizde bulunan Arkut Dağı, İlimizde kış sporlarının yapılabildiği yerlerdir. Ayrıca Kartalkaya'nın doğu kısmında Köroğlu Dağları bölgesinde bulunan ve dört mevsim boyunca turizm yapılabilecek 956744 m² yüzölçümlü turizm alanı yatırımcıları beklemektedir” dedi.

“TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SNOWPARK'LARI KARTALKAYA'DA BULUNMAKTADIR ”

Bolu'nun sahip olduğu kayak pistlerine dikkat çeken Özçimen “Kartalkaya'da özel teşebbüse ait 4 adet konaklama tesisi mevcuttur. 1 tesisin de yapımı devam etmektedir. Kartalkaya'daki oteller bünyesinde toplam 18 adet mekanik tesis ile çeşitli eğim ve zorluk derecelerinde toplam 25 adet pist vardır. Pistlerin toplam uzunluğu 40 km.yi bulmaktadır. Avrupa standartlarında Türkiye'nin en büyük snowpark'ları Kartalkaya'da bulunmaktadır.
“Arkut Dağı'nda ulusal yarışmalar düzenleniyor.Doğal yapı ve pist yapısı itibariyle ülkemizin en iyi pistlerine sahip olduğu Türkiye Kayak ve Kızak Federasyonunca belirtilen ve Uluslararası Kayak Federasyonunca da (FIS) tescil edilen Arkut Dağı Kayak Merkezinde ise, 2005-2009 yıllarında uluslararası kayak yarışmaları yapılmıştır. Arkut Dağında mevcut 900 metrelik slalom, 5 km'lik mukavemet pisti bulunmaktadır” dedi.

BELLİ DÖNEMLER DEĞİL TÜM YIL

Bolu'nun coğrafi yönden önemli bir avantajı da elinde tuttuğunu söyleyen Vali Özçimen, “Bolu, coğrafi olarak iki büyük merkezin, Ankara ve İstanbul'un ortasında yer almaktadır. Her iki büyük kente gidiş geliş için kullanılan yollar Bolu'dan geçiyor ve bu yollar yüksek standartlarda, insanları yormayan, rahat bir ulaşım sağlayan yollar. Sadece İstanbul ve Ankara değil, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Eskişehir kentleri de Bolu ilimizin hemen yakınında yer alan önemli bölgeler. Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birinin, Bolu'ya 2- 2,5 saatte ulaşması mümkün. Bu da İlimize çok önemli bir avantaj sağlıyor” şeklinde konuştu. Bolu'nun büyük iller arasında kalması nedeni ile hafta içi, iş stresinden uzaklaşmak isteyenlerin parça tatil denilen haftasonu tatilleri için Bolu'ya yöneldiğini söyleyen Vali Özçimen, artık amaçlarının, turizmi sadece hafta sonlarına hapsetmek ya da yılın belirli dönemlerine sıkıştırmak yerine tüm haftaya, tüm yıla yayacak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

BÜYÜK KENTLERDEN KAÇMAK İSTEYENLER İÇİN ELVERİŞLİ

Vali Özçimen sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent yaşamının stresi nedeniyle, günümüzde hafta sonu tatilleri, parçalı tatiller önemli hale gelmeye başladı. Hafta sonu tatilleri için de genellikle yakın yerler tercih edilmektedir. Bu anlamda Bolu, hafta sonu tatillerinde büyük kentlerden kaçmak isteyenler için elverişli bir konumda bulunmaktadır. Sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile kayak ve termal tesisleriyle doğa sporu yapılabilecek yerleriyle eşsiz doğal güzellikleri görebilirsiniz. Bolu, hafta sonu tatili için tercih edilen yerlerin başında geliyor. Hafta içi ise bu yoğunluk düşüyor. Bolu için bizim de üzerinde durduğumuz husus, yakın bölgelerdeki insanları hafta içi de kentimize çekmenin yollarını bulmaya çalışmak. Turizmi sadece hafta sonlarına hapsetmek ya da yılın belirli dönemlerine sıkıştırmak yerine tüm haftaya, tüm yıla yayacak çalışmalar yapıyoruz.” Kayak yapmayı çok sevdiğini söyleyen Vali İbrahim Özçimen “İş yoğunluğundan fırsat buldukça kayak yapmaya çalışıyorum. Doğal yapı ve pist yapısı itibariyle ülkemizin en iyi pistlerine sahip olan kış turizm merkezlerimizden Kartalkaya ve Arkut Dağı'nı gezmeleri ve görmeleri için yurtiçinden ve yurtdışından herkesi Bolu İlimize davet ediyorum.”dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.